.
.
Πέρασαν από το Χαϊδάρι οι Παγκορασίδες, 3-0 τον Θρίαμβο

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισαν οι Παγκορασίδες Α του Ολμυπιακού, που επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ επί του ΑΟ Θρίαμβος το απόγευμα της Κυρακής (8/5) στο 2ο Κλειστό Χαϊδαρίου. Τα κορίτσια του Νίκου Φρατζικινάκη, με αρκετά καλό βόλεϊ πήραν μια δίκαιη νίκη, ενώ δεν έχουν χάσει ακόμα σετ σε καμία αναμέτρηση της διοργάνωσης, παραμένοντας έτσι μόνες πρώτες στην κορυφή του ομίλου. Για την 10η στροφή του πρωταθλήματος, τα κορίτσια του Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσουν την ομάδα του Εθνικού το μεσημέρι της Κυριακής (15/5) στις 14:00 στο 1ο Ειδικό Δημοτικό Πειραιά.

Στην αναμέτρηση με τον Θρίαμβο οι μικρές «ερυθρόλευκες» έφτασαν γρήγορα στο 8-0 με άσσο της Μιχαλοπούλου, ενώ οι δύο άσσοι της Δημητρίου λίγο αργότερα, διαμόρφωσαν το 12-1. Οι γηπεδούχες με τρεις συνεχόμενους κερδισμένους πόντους μείωσαν σε 12-4, όμως οι δύο επιθέσεις της Δαγρέ έφεραν τον Ολυμπιακό και πάλι στο +10 (14-4). Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 6-0, έφτασε στο 22-8, ενώ στη συνέχεια, οι τρεις σερί επιθέσεις της Δαγρέ, έδωσαν το πρώτο σετ στις Πειραιώτισσες με σκορ 25-9.

Πανομοιότυπο ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ με 10 συνεχόμενους πόντους και στη συνέχεια, με άσσο από την Ζαχαριάδη έφτασε μέχρι το 17-3. Η Τριαντοπούλου με ωραίο τελείωμα και η Μιχαλοπούλου με δύο άσσους έφεραν τον Ολυμπιακό στο 22-5, με τον Θρίαμβο να έχει και αυτός το δικό του σερί, καταφέρνοντας με τρεις συνεχόμενους άσσους να μειώσει σε 23-11. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν τελικά τους δύο επόμενους πόντους, κατακτώντας και το δεύτερο σετ με σκορ 25-11, για το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Θρίαμβος βρέθηκε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (1-2), όμως ο Ολυμπιακός γρήγορα ανέκτησε το προβάδισμα με άσσο της Δαγρέ και πρώτο χρόνο από την Δημητρίου για το 5-2. Η ομάδα του Χαϊδαρίου μείωσε σε 5-3, όμως οι δύο άσσοι από την Δημητρίου έφεραν το «ερυθρόλευκο» 9-3. Νέος άσσος, αυτή τη φορά από την Τάσκι έφεραν τον Ολυμπιακό στο +10 (13-4) που διατήρησε αυτό το προβάδισμα το 19-9. Οι γηπεδούχες με δύο σερί πόντους έκαναν το 19-11, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Νίκου Φρατζικινάκη δεν έχασε άλλο πόντο μέχρι το τέλος και έφτασε στο 25-11 με όμορφο χτύπημα σε πρώτο χρόνο από την  Δημητρίου, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ 3-0 σε 59’ : 25-9, 25-11, 25-11

1ο σετ: 8-0, 16-7, 21-8, 25-9

2ο σετ: 8-0, 16-3, 21-5, 25-11

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-11, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Φρατζικινάκης) Τριαντοπούλου, Τάσκι, Δανικα, Ζαχαριάδη, Παντελοπούλου, Δημητρίου, Μιχαλοπούλου Φ., Στάθη, Δαγρέ, Λιάλιου, Μιχαλοπούλου Ε.