.
.
Ο Θρύλος 13-5 τον Εθνικό και ένα βήμα πριν τους τελικούς!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Α1 πόλο Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας με 13-5 τον Εθνικό στο Παπαστράτειο, στον πρώτο ημιτελικό. Κόντρα στον κάτοχο του LEN Trophy και εκ των διεκδικητών του φετινού τίτλου Εθνικό, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, με εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια, επικράτησαν και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών, επιστρέφοντας με τον καλύτερο τρόπο στην αγωνιστική δράση, μετά από σχεδόν ένα μήνα (17/4) και την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στη Λάρισα. Την Δευτέρα (16/5, 21:00) στο Παπαστράτειο, θα διεξαχθεί η ρεβάνς των δύο ομάδων, με την ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς να θέλει τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Εξαιρετική ήταν η άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο οκτάλεπτο, με τον Εθνικό να μένει στο «μηδέν». Η Κρίστμας άνοιξε το σκορ για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, κάνοντας το 1-0 στο 4:04, ενώ η Β. Πλευρίτου διπλασίασε τα τέρματα στο 3:14, για το 2-0 επί των φιλοξενούμενων. Ο Θρύλος θα μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερα από δύο γκολ, όμως η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 2-0. Ανάλογη ήταν η εικόνα των δύο ομάδων και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να δέχεται το πρώτο του γκολ στο 2:57 από την Α. Μπενέκου. Η Β. Πλευρίτου «απάντησε» άμεσα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 2:33, για το 3-1, ενώ στο 1:24, η Ε. Πλευρίτου έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό, για το 4-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην επίθεση, ενώ συνέχισε την εξαιρετική του άμυνα, φτάνοντας στο 9-3 επί του Εθνικό στην τρίτη περίοδο. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Κρίστμας ανέβασε τη διαφορά στο +7 (10-3), με την Τορνάρου, με δύο προσωπικά τέρματα, να κάνει το 12-3! Η Τριχά «βρήκε» δίχτυα για το 13-4 των «ερυθρόλευκων», με τον πρώτο ημιτελικό να ολοκληρώνει με σκορ 13-5.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-1, 5-2, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κρίστμας (δύο μέτρα, 4:04), 2-0 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 3:14)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Α. Μπενέκου (φουνταριστό, 2:57), 3-1 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 2:33), 4-1 Ε. Πλευρίτου (δύο μέτρα, 1:24)

3ο οκτάλεπτο: 4-2 Σ. Χαραλαμπίδη (φουνταριστό, 7:20), 5-2 Κρίστμας (περιφέρεια, 6:56), 6-2 Ελευθεριάδου (κόντρα, 4:32), 7-2 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 3:09), 8-2 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 2:03), 8-3 Α. Μπενέκου (πέναλτι, 1:50), 9-3 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 1:28)

4ο οκτάλεπτο: 10-3 Κρίστμας (περιφέρεια, 5:35), 11-3 Τορνάρου (π/π, 3:54), 12-3 Τορνάρου (δύο μέτρα, 2:53), 12-4 Σ. Χαραλαμπίδη (περιφέρεια, 2:35), 13-4 Τριχά (περιφέρεια, 1:12), 13-5 Καραμπέτσου (δύο μέτρα, 0:46)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 3, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Τορνάρου 2

Εθνικός (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου, Ι. Χαραλαμπίδη, Ελληνιάδη, Κοντονή, Πάρκες, Χατζηκυριακάκη, Α. Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Σ. Χαραλαμπίδη 2, Ι. Μπενέκου, Καραμπέτσου 1, Τζόνσον, Γκοτζιά, Μπέτα

Αλεξάνταρ Τσίριτς: «Το ματς δεν ήταν τόσο εύκολο όσο δείχνει το τελικό σκορ, η ομάδα μας ξεκίνησε να παίζει στο επίπεδο της επιθετικά στην τρίτη περίοδο. Είναι λογικό αυτό, το καταλαβαίνω, ήταν το πρώτο μας ματς μετά από καιρό, δεν έχουμε το ρυθμό που θέλουμε. Η άμυνα μας ήταν καλή, αλλά πρέπει να βελτιωθούμε στην επίθεση για τον επόμενο αγώνα. Πρέπει να βγάλουμε περισσότερη ενέργεια, να είμαστε ακόμα πιο συγκεντρωμένοι».

Σοφία Τορνάρου: «Μπήκαμε συγκεντρωμένες, ακολουθήσαμε τις οδηγίες που μας έδωσε ο προπονητής μας και πήγαν όλα όπως έπρεπε. Σίγουρα, το επόμενο ματς με τον Εθνικό δεν θα είναι το ίδιο, πρέπει να δουλέψουμε ακόμα παραπάνω και να είμαι ακόμα πιο συγκεντρωμένες, γιατί θέλουμε να πάρουμε την πρόκριση και να συνεχίσουμε στην τελική φάση. Το ματς κρίθηκε στην άμυνα. Η άμυνα είναι αυτή που κάνει τη διαφορά, τα παιχνίδια κερδίζοντας εκεί και όπως λένε και οι προπονητές, αν βάλεις 25 γκολ και δεχθείς 26, τότε χάνεις και δεν έχει καμία σημασία».