.
.
Δεύτερη ευκαιρία με τον κόσμο του…

Στο 2-1 βρίσκεται, πλέον, η σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Handball Premier. Η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με 26-23 από την ΑΕΚ, ως φιλοξενούμενη στη Χαλκίδα, στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, με τη σειρά να οδηγείται σε τέταρτο παιχνίδι. Στο κλειστό Κανήθου «Τ. Καμπούρης», ο Θρύλος «πλήρωσε» το νωθρό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού βρέθηκε πίσω με έξι γκολ και παρότι μείωσε σε 25-23 δύο λεπτά πριν από το φινάλε, δεν τα κατάφερε και γνώρισε την πρώτη ήττα από τους «κιτρινόμαυρους» στη σειρά των τελικών της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» κοιτάζουν ήδη τον τέταρτο τελικό, την επόμενη Δευτέρα (23/5) στη Χαλκίδα, όπου με τον κόσμο στο πλευρό τους, θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-0) από την ΑΕΚ και σκόραρε το πρώτο του τέρμα, για το 2-1, με δυνατό σουτ του Μοντόρο (3:24), ενώ στη συνέχεια, μείωσε σε 3-2 και 4-3, με τον Παπαδόπουλο. Ο Καραμπουρνιώτης ισοφάρισε σε 6-6 για τον Θρύλο, στο 12:19, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 9-6. Στη συμπλήρωση 20 λεπτών, ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 10-8 για τους «ερυθρόλευκους», όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 12-8. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη αντέδρασε και με τέρματα του Παπαδόπουλου, του Καραμπουρνιώτη και του Μπάγιου, μάζεψε τη διαφορά, κάνοντας το 12-11 στα 29 λεπτά, με το ημίχρονο του τρίτου τελικού να ολοκληρώνεται με σκορ 13-11 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στο δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω από την ΑΕΚ με έξι γκολ (19-13, 20-14). Στο 40:10, ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 20-15 για τον Θρύλο, όπως έκανε και ο Δομπρής στη συνέχεια, για το 21-16 και 22-17 (43:50). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 22-18, στα 45 λεπτά, όμως η ΑΕΚ απομακρύνθηκε ξανά με 24-18, με τον Οστρούτσκο να κάνει το 24-19 στο 47ο λεπτό, με δυνατό σουτ. Στο 49ο λεπτό, ο Οστρούτσκο μείωσε εκ νέου στα πέντε τέρματα (25-20), με τον Ολυμπιακό να πατάει «γκάζι» και να φτάνει στο 25-23 στο 58:50, με δύο γκολ του Δομπρή και ένα του Μπάγιου, ωστόσο ο Τζηράς διαμόρφωσε το τελικό 26-23 για την ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-8, 13-11 (ημιχ.) 16-11, 20-14, 22-17, 25-20, 25-21, 26-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 4, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξανδρος Αλβανός): Αραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 2, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε, Καλόμοιρος, Κεδέρης 6

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 3/3-4/5

Γιώργος Καρασαββίδης: «Οι ομάδες είναι πολύ κοντά στο γήπεδο, ήταν δύσκολο εξ αρχής να τελειώσουμε τη σειρά με 3-0. Δεν ήμασταν καλοί σήμερα, έχουμε πολλά πράγματα να βελτιώσουμε αυτή τη βδομάδα. Είχαμε πολλά πράγματα σε κακή μέρα και οφείλουμε να τα βελτιώσουμε. Είχαμε τις ευκαιρίες να πλησιάσουμε, δεν τα καταφέραμε, αποσυντονιστήκαμε σε κάποια πράγματα. Τώρα θέλει πολλή συγκέντρωση, πάρα πολύ πάθος και με τον δικό μας κόσμο, να τα καταφέρουμε. Θέλουμε τον κόσμο μας την άλλη Δευτέρα, να μας βοηθήσει».

Πέτρος Κανδύλας: «Θέλαμε να τελειώσουμε τη σειρά, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Από εκεί και πέρα, κάναμε γενικά ένα κακό ματς, νευρικό, με πολλά λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να τρέξει στην κόντρα, στον αιφνιδιασμό και μετά ήταν δύσκολο να γυρίσει το παιχνίδι. Τέταρτος τελικός τώρα, στην έδρα μας αυτή τη φορά. Με τη στήριξη του κόσμου μας, θεωρώ ότι θα κάνουμε το 3-1 και θα κατακτήσουμε το πρωτάθλημα, που τόσο πολύ θέλουμε εμείς, οι οπαδοί μας, ο σύλλογος, όλοι».