.
.
Νικηφόρο πέρασμα από τη Νέα Φιλαδέλφεια!

Μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν με 28-20 τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας εκτός έδρας, για την 20ή αγωνιστική της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα, σε όλη τη διάρκεια. Μετά τη νίκη (29-18) επί της Δράμας στο κλειστό της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο της 19ης «στροφής», ο Θρύλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στην έδρα της ομάδας της Νέας Φιλαδέλφειας και κατέκτησε ένα σημαντικό «διπλό», συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα.

Στο 11ο λεπτό του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2, με γκολ του Γκράτζαν, ο οποίος λίγο αργότερα (20:02), «έγραψε» και το 10-5. Στο 21:14, ο Μπάγιος «βρήκε» δίχτυα, για το 11-5, με τον Παπαβασίλη να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (7-14), στο 24:38. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας μπροστά, με 14-9. Στο 7:39 του δεύτερου ημιχρόνου, ο Θρύλος πέτυχε το 17ο τέρμα του, με τον Μπάγιο, ενώ ο Παπαδόπουλος σκόραρε στο 48:30, για 23-17. Ο Παπαδόπουλος «χτύπησε» ξανά, με τη συμπλήρωση 50 λεπτών στο ματς, για το +7 (17-24), ενώ στο 59:10, ο Δομπρής διαμόρφωσε το τελικό 28-20.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-6, 5-9, 7-14, 9-14 (ημχ.), 11-15, 12-17, 16-20, 17-23, 19-26, 20-28

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Αρβανίτης): Νικολίνταης, Κουκουλάς 1, Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αγ. Βασιλείου, Χαντέλης 5, Ι. Βασιλείου 4, Δεληχρήστος 2, Μαντζόπουλος 2, Ελοζιέουα 2, Χελιώτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 2, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής 4, Μπουρζέ 2, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης 1, Χάλαρης, Μπάουερ

Διαιτητές: Γιακαλής-Καρυδάκης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι 2/2-2/2

Νίκος Γραμματικός: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι από μεριάς μας, μείναμε πιστοί στο πλάνο μας, ήμασταν αρκετά καλοί, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στα τελειώματα των φάσεων, το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο. Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση, θέλουμε αρκετή δουλειά. Θα ξεκουραστούμε δυο-τρεις μέρες τώρα και θα επιστρέψουμε πάλι».

Μπάμπης Δομπρής: «Ήταν το τελευταίο παιχνίδι, πριν από τη διακοπή, λόγω των Εθνικών ομάδων. Θέλαμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι και να αφήσουμε πίσω το άσχημο αποτέλεσμα με τον ΠΑΟΚ. Σιγά-σιγά βρίσκουμε ρυθμό, έπαιξαν όλα τα παιδιά, δεν κινδυνέψαμε σε κανένα σημείο του αγώνα και συνεχίζουμε».