.
.
Στην κορυφή οι Έφηβοι, 21-20 τον Άρη Νίκαιας!

Τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου πήραν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι επικράτησαν με 21-20 επί του Άρη Νίκαιας για το Πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΧΑ. Ως τυπικά γηπεδούχοι, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ενώ δεν απώλεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα τους, φτάνοντας έτσι σε μία πολύ σημαντική νίκη που τους έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Άρη στη Νίκαια, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ισχνό προβάδισμα με 1-0. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 4-1, όμως η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (5-5) 10’ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την επιθετική του απόδοση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων, διαμορφώνοντας το 9-6 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Με την ίδια διάθεση μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι αθλητές του Ανδρέα Τρουπή, σημειώνοντας 4 γρήγορα τέρματα στο πρώτο πεντάλεπτο, για το 13-7. Οι Νικαιώτες απάντησαν με σερί 3-0, μειώνοντας σε 13-3, όμως η «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους +3 μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα (18-15). Ο Άρης έκανε μία τελευταία προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 21-20.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-1, 5-3, 5-5, 7-5, 9-6 (ημχ) 13-7, 13-10, 16-14, 18-15, 19-17, 21-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ανδρέας Τρουπης) Ανδριώτης, Σπανίδης, Οικονόμου, Γκορόγιας, Βαμβακάρης, Κουτουλογένης, Αλωπουδης, Τσέλιος, Τσωράκης, Μαρης,Τσελεμπής, Ρούσος, Βληκίδης, Προκοπίου, Βαος, Γραμματικός