.
.
Δεύτερη Νίκη για τις Κορασίδες!

Με τον καλύτερο τρόπο συνέχισαν στο Πρωτάθλημα οι Κορασίδες Χάντμπολ του Ολυμπιακού, καθώς πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, επικρατώντας άνετα του Ολυμπιακού Κερατσινίου με 35-13.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν σε όλο τον αγώνα ανώτερες και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα, έφτασαν σε μία ακόμη σημαντική νίκη.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες με τις κορασίδες στην συνέχεια να βγάζουν αντίδραση, να ισοφαρίζουν γρήγορα και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 9-5. Λίγα λεπτά μετά οι «ερυθρόλευκες» διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με το σκορ να φτάνει στο 12-6 αμέσως μετά με ένα πολύ όμορφο κλέψιμο και με μία γρήγορη αντεπίθεση τα κορίτσια του Ολυμπιακού θα κάνουν το 14-6. Η ομάδα του Κερατσινίου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά οι γηπεδούχες δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τις βρίσκει μπροστά στο σκορ με 19-7.

Την ίδια εικόνα είχε και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου καθώς οι «ερυθρόλευκες» με καλό Χάντμπολ και με ωραίες αντεπιθέσεις πήραν προβάδισμα στο σκορ με 25-10. Στη συνέχεια, η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο με το σκορ να φτάνει στο 30-11. Στα λεπτά που είχαν απομείνει ο ρυθμός δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν την νίκη με το ευρύ σκορ 35-13.

Διακύμανση 5λέπτων: 03-02, 06-05, 09-06, 11-06, 15-07, 19-07 (ημιχ), 21-08, 24-10, 28-11, 30-11, 32-12, 35-13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.  (Π ΜΕΣΣΗΝΗΣ): Ανδριώτη Ζ, Πασχαλούδη Κ, Ωρολόγα Β, Νίνου Ε, Μητσάκου Ι, Σιτζάκη Ε, Ρέμμα Μ, Ριζογιάννη Α, Σελημάι Ε, Κακοβογιαννη Α, Καραμπινάκη Ε, Ταμβακίδη Ε, Αντωνάκη Ε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Ε ΚΟΤΕΛΙΔΑΣ): Χατζηπαπανικολάου Κ, Παραβόλου Ι, Βεντούρη Α, Αναμουρλόγλου Κ, Τζαννετάκου Μ, Τούσα Μ, Παπαγεωργίου Α, Ρούσκα Μ, Παραβάλου Μ, Σιγάλα Ν, Ιωαννίδου Χ, Μπέκου Π, Νομικού Α, Μακρή Ι.