.
.
Έδειξε ότι μπορούσε περισσότερα ο Θρύλος, 9-4 τη Φερεντσβάρος!

Το ευρωπαϊκό της ταξίδι ολοκλήρωσε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, κατακτώντας την πέμπτη θέση του Champions League, «κλείνοντας» τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη σεζόν 2022-23. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 9-4 της Φερεντσβάρος στην πισίνα «Sportski Centar 11. April», στο τελευταίο τους ματς στο Final-8 της διοργάνωσης, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Στη «μάχη» για τις θέσεις 5-6 του Champions League, ο Θρύλος, αν και βρέθηκε πίσω με 3-2 στην πρώτη περίοδο, κράτησε ανέπαφη την εστία του για 21 λεπτά, προηγήθηκε με 9-3 των Ούγγρων και «αποχαιρέτησε» με νίκη το Βελιγράδι και το Final-8.

Στα ματς των θέσεων 5-8, με Γιουγκ (14-5) και Φερεντσβάρος, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν τις δύο καλύτερες εμφανίσεις σε ολόκληρο το Final-8 του Βελιγραδίου και έδειξαν πως μπορούσαν να βρίσκονται αυτοί στον τελικό και να διεκδικήσουν το ευρωπαϊκό. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βάζει από τώρα στόχο, για τη νέα αγωνιστική χρονιά, την επιστροφή του στην κορυφή του ευρωπαϊκού πόλο!

Στον προημιτελικό, ο Ολυμπιακός δεν είχε τις λεπτομέρειες με το μέρος του, κόντρα στη διοργανώτρια Νόβι Μπέογκραντ, η οποία έπαιζε «σπίτι» της, ήταν πιο εξοικειωμένη με τις συνθήκες και την πισίνα και προκρίθηκε στον τελικό.

Ισοπαλία (3-3) στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και μόλις στο 7:44, άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Φιλίποβιτς από την περιφέρεια. Ωστόσο, η Φερεντσβάρος προσπέρασε (1-2), με τον Βάμος να ισοφαρίζει σε 2-2, στον παίκτη παραπάνω (0:55). Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους Ούγγρους μπροστά με 3-2. «Κλειστό» ήταν το δεύτερο οκτάλεπτο, καθώς σημειώθηκε μόλις ένα τέρμα, με τον Δερβίση να ισοφαρίζει σε 3-3 για τους νταμπλούχους Ελλάδας, 29 δευτερόλεπτα για το φινάλε του ημιχρόνου.

Εξαιρετική άμυνα, «μηδέν» παθητικό για 21 λεπτά!

Στην τρίτη περίοδο, ο Θρύλος ξέφυγε με +2 (5-3), με τέρματα των Βάμος (4-3, 5:31) και Μουρίκη (4:29) από τα δύο μέτρα, ενώ ο Φουντούλης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στο 3:38, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +3 (6-3). To 6-3 ήταν το σκορ του τρίτου οκτάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν εξαιρετική άμυνα, κρατώντας στο «μηδέν» τη Φερεντσβάρος για 16 λεπτά! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σε άμυνα και επίθεση και στο 5:41 της τέταρτης περιόδου, «ανέβηκε» στο +4 (7-3), με γκολ του Γενηδουνιά από την περιφέρεια, με τον Γούβη να «χτυπάει» από τα δύο μέτρα (4:25), για το 8-3. Νέο «χτύπημα» του Γενηδουνιά, αυτή τη φορά στην κόντρα (3:50) και +6 (9-3) οι νταμπλούχοι Ελλάδας, οι οποίοι δέχθηκαν γκολ (9-4) 21 λεπτά μετά!

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 3-0, 3-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:44), 1-1 Βάντοβιτς (π/π, 4:53), 1-2 Βάργκα (κόντρα, 3:14), 2-2 Βάμος (π/π, 0:55), 2-3 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 0:01)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:29)

3ο οκτάλεπτο: 4-3 Βάμος (δύο μέτρα, 5:31), 5-3 Μουρίκης (δύο μέτρα, 4:29), 6-3 Φουντούλης (πέναλτι, 3:38)

4ο οκτάλεπτο: 7-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:41), 8-3 Γούβης (δύο μέτρα, 4:25), 9-3 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:50), 9-4 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 2:25)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 1, Δήμου, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζακόνι, Μόλναρ, Βάντοβιτς 1, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος 2, Ούμποβιτς, Φεκέτε, Βίγκβαρι, Νάγκι, Βάργκα 1, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ

Κώστας Μουρίκης: «Κλείσαμε με νίκη, όμως ήρθαμε στο Βελιγράδι με άλλα όνειρα. Η ομάδα ήταν φτιαγμένη για να κατακτήσει την κορυφή! Κάναμε ένα κακό παιχνίδι με τη Νόβι Μπέογκραντ και αποκλειστήκαμε, με Γιουγκ και Φερεντσβάρος παίξαμε πάρα πολύ καλά, κερδίσαμε δίκαια. Σίγουρα, η σεζόν μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση, κατακτήσαμε τους δύο τίτλους στην Ελλάδα, όμως δεν τα καταφέραμε στην Ευρώπη. Η επόμενη χρονιά θα βγάλει τον Ολυμπιακό πιο δυνατό».

Αλέξανδρος Παπαναστασίου: «Στην Ελλάδα, η σεζόν ήταν επιτυχημένη, δεν είχαμε ούτε ήττα, όμως η ομάδα δεν ήταν φτιαγμένη μόνο για τα εγχώρια τρόπαια. Κανείς δεν είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα στο τέλος της χρονιάς, όμως υπάρχουν κι άλλα χρόνια και θα δουλέψουμε σε αυτό το δρόμο. Ήρθαμε εδώ, βήμα-βήμα για να φτάσουμε στην κορυφή, όμως αυτό σταμάτησε την πρώτη μέρα. Κερδίσαμε τα άλλα δύο παιχνίδια με εμφατικό τρόπο. Είμαστε απογοητευμένοι, αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός, η Νόβι έφτασε στον τελικό. Θα μας πεισμώσει αυτό το αποτέλεσμα, θα αποκτήσουμε περισσότερα κίνητρα για τη νέα σεζόν».