.
.
Δυνατό «τεστ», 14-13 την Οριζόντε Κατάνια!

Ενα δυνατό φιλικό έδωσε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο πλαίσιο των κοινών τους προπονήσεων, τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετώπισαν την Οριζόντε Κατάνια στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, σε ένα υψηλού επιπέδου «τεστ», με «φόντο» τη φάση των ομίλων του Champions League και επικράτησαν με 14-13. Οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν χωρίς τις Χυδηριώτη και Σιούτη στο φιλικό με τις Ιταλίδες, κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν ακόμα και με 8-3 και στη συνέχεια, έφτασαν στην τελική επικράτηση στον Πειραιά. Το Σάββατο (30/9) στις 18:00, η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη επιστρέφει στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α1, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον ΓΣ Περιστερίου, για τη 2η αγωνιστική, με στόχο το «δύο στα δύο».

Σκληρό και «κλειστό» το ματς στο ξεκίνημά του, με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ (0-1) με την Ελευθεριάδου, στο 3:47. Η ιταλική ομάδα ισοφάρισε (1-1) άμεσα, όμως η Ελ. Πλευρίτου σκόραρε στην παίκτρια παραπάνω, για το 2-1, στο 2:45. Νέο γκολ της Ελ. Πλευρίτου, αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (2:08) και 3-1 τα κορίτσια του Θρύλου, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 3-2. Δυνατά «μπήκαν» στο δεύτερο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» και με τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη (6:13), Ξενάκη (3:41), Ελευθεριάδου (4:39, 2:05) και Δρακωτού (0:48), ξέφυγαν με +5 (8-3), ενώ «έκλεισαν» με 8-4 το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, με την Οριζόντε Κατάνια να μειώνει στο γκολ (8-7). Ωστόσο, με δύο τέρματα της Μυριοκεφαλιτάκη (1:59, 0:55), ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με 10-8, σκορ με το οποίο ολοκλήρωσε το τρίτο οκτάλεπτο. Στο ξεκίνημα (6:38) της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Σάντα πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ και επανάφερε το +3 (11-8) για τις «ερυθρόλευκες», με την Ελ. Πλευρίτου να κρατά τη διαφορά, σκοράροντας στην παίκτρια παραπάνω, για το 12-9, 5:24 για το φινάλε. Γκολ της Β. Πλευρίτου και 14-11, στο 3:18, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην τελική επικράτηση με 14-13.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-2, 2-4, 4-5

Τα γκολ του Ολυμπιακού: Ελευθεριάδου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Ελ. Πλευρίτου 3, Ξενάκη 1, Δρακωτού 1, Σάντα 1, Τριχά 1, Β. Πλευρίτου 1