.
.
Εκπληκτικός Μπίλας, νέο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό με Πανελλήνιο ρεκόρ!

Μία ακόμη σπουδαία επιτυχία στην καριέρα του πανηγύρισε ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού. Μία μέρα μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50μ. ελεύθερο, ο κολυμβητής του Θρύλου αναδείχθηκε ξανά πρωταθλητής Ευρώπης U23, αφού τερμάτισε πρώτος και στα 50μ. πεταλούδα, στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων στο Δουβλίνο! Στον τελικό του αγωνίσματος, στη μεγάλη διοργάνωση της Ιρλανδίας, ο «ερυθρόλευκος» πρωταθλητής κολύμπησε την καλύτερη κούρσα της καριέρας του και με 23.16, πέτυχε Πανελλήνιο ρεκόρ (23.19) και κατέκτησε την κορυφή!

Ο νεαρός κολυμβητής του Ολυμπιακού δήλωσε: «Ο μοναδικός μου στόχος ήταν το χρυσό μετάλλιο. Είχα καθαρό μυαλό, ήθελα να τερματίσω πρώτος και τα κατάφερα».