.
.
Θρύλος στο Μαρκόπουλο, 3-0 σε 61 λεπτά!

Με το «δεξί» στα πλέι οφ του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση (1-4). Με κορυφαία σκόρερ την Κούμπουρα, με 18 πόντους (12 η Εμμανουηλίδου, 11 η Φαριόλ), τα κορίτσια του Θρύλου πέρασαν με 3-0 σετ (11-25, 16-25, 12-25) από την έδρα του ΑΟ Μαρκόπουλου, στο πρώτο ματς της φάσης 1-8 της Volley League, επικρατώντας σε μόλις μία ώρα (61 λεπτά). Στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, είχαν 61% στην επίθεση (46/76), 59% υποδοχή (27% άριστες), εννιά μπλοκ και επτά άσσους, περνώντας άνετα από το Μαρκόπουλο, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Το Σάββατο (30/3, 18:00), η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι δίνει τον δεύτερο προημιτελικό με το Μαρκόπουλο στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», με στόχο τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League.

Με 65% στην επίθεση, 25-11 και 1-0 σετ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με πρώτο χρόνο της Φαριόλ, προηγήθηκε με 3-1. Το Μαρκόπουλο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4, όμως έκτοτε, ο Θρύλος πάτησε δυνατά το «γκάζι» και μετά το 8-6 της Κούμπουρα, έφτασε στο +6 (6-12), με άσσο της Νίζετιχ, με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει μπλοκ, για το +8 (6-14). Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία συνεχίστηκε και η Κούμπουρα ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (7-17), ενώ νέο μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφερε νταμπλ σκορ (11-22). Με πλασέ της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (11-24), με την Νίζετιχ να «καθαρίζει» το πρώτο σετ, κάνοντας το 1-0, με εξαιρετικό μπλοκ, για το 25-11. Στο πρώτο σετ, ο Θρύλος είχε 65% (15/23) στην επίθεση, ενώ μέτρησε δύο άσσους και τέσσερα μπλοκ.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Με... κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο +5 (3-8), μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Ο ΑΟ Μαρκόπουλου μείωσε σε 8-5, η Κούμπουρα «απάντησε» (5-9), όμως η διαφορά του Ολυμπιακού «ψαλιδίστηκε» ξανά (8-10). Η Καράρο πήρε έναν πολύ έξυπνο πόντο, δίνοντας και πάλι «αέρα» τεσσάρων πόντων (8-12) στον Θρύλο, ο οποίος ισοφαρίστηκε (12-12). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 17-15, αλλά η συνέχεια ήταν «ερυθρόλευκη». Ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε καθόλου... πίσω και έφτασε στο 25-16, με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, για το 2-0 σετ!

Χωρίς... φρένο και άνετο «διπλό» (0-3) στο Μαρκόπουλο!

Το ξεκίνημα του Θρύλου στο τρίτο σετ ήταν εντυπωσιακό, αφού προηγήθηκε με 7-0, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 7-1, αλλά με νέα άουτ επίθεση, βρέθηκε πίσω με 9-1 από την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, με την Κούμπουρα να «χτυπάει» ξανά, για το +10 (2-12). Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τις «ερυθρόλευκες» να κυριαρχούν απόλυτα και την Μλέινκοβα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +14 (6-20), με δύο διαδοχικά μπλοκ άουτ! To 25-12 και το 3-0 σετ ήρθε με πόντο της Τσιτσιγιάννη.

Τα σετ (0-3 σε 61’): 11-25 (19’), 16-25 (22’), 12-25 (20’)

ΑΟ Μαρκόπουλου (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 6 (6/15 επ., 73% υπ. – 32% άριστες), Νάγκελς 2 (2/3 επ.), Νικολογιάννη 7 (7/27 επ., 43% υπ. – 23% άριστες), Αλλαγιάννη 2 (1/3 επ., 1 άσος), Λέιθαμ 9 (8/24 επ., 1 άσος), Τοντάι 2 (1/10 επ., 1 άσος) / Αντωνακάκη (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη, Μπενέζη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (6/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Καράρο 2 (1/2 επ., 1 άσος), Εμμανουηλίδου 11 (6/9 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/23 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Φαριόλ 11 (8/11 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 8 (8/15 επ., 57% υπ. – 29% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 2 (2/4 επ.), Ζαφειρίου

Μελίνα Εμμανουηλίδου: «Ξεκινήσαμε δυναμικά την διαδικασία των πλέι οφ, με μοναδικό στόχο να φτάσουμε στους τελικούς και την κατάκτηση του τίτλου. Ξεκινήσαμε με νίκη και έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε. Χρειάζεται δουλειά και υπομονή και να προχωράμε βήμα-βήμα, να κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά, ώστε να φτάσουμε στο τέλος στο επιθυμητό αποτέλεσμα».