.
.
Με σύμμαχο την έδρα τα κορίτσια, 32-14 τον Αθηναϊκό!

Ακόμα μία νίκη στο Πρωτάθλημα Παγκορασίδων της ΕΣΧΑ πανηγύρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 32-14 επί του Αθηναϊκού στο «Μπαλόνι» του ΣΕΦ την Κυριακή (23/4). Το νέο «σπίτι» των κοριτσιών φαίνεται να έχει θετική επίδραση στην αγωνιστική εικόνα που παρουσιάζουν οι «ερυθρόλευκες», κάτι που φάνηκε και στην αναμέτρηση με τον Αθηναϊκό όπου απέδωσαν εξαιρετικό χάντμπολ στο μεγαλύτερο διάστημα.

Μπορεί στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενες να αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό παίρνοντας το προβάδισμα με 2-3, όμως τα κορίτσια αντέδρασαν άμεσα και προσπέρασαν με 4-3 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στα εναπομείναντα 15’ του ημιχρόνου οι Πειραιώτισσες έκλεψαν μπάλες και πέτυχαν εύκολα τέρματα στην αντεπίθεση ξεφεύγοντας με 15-6 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια τιμή (20-8) μετά τα πρώτα λεπτά, ενώ στη συνέχεια έφτασαν μέχρι το +15 για το 27-12. Στα τελευταία 5’ δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα, με το τελικό 32-14 να «σφραγίζει» ακόμα μία νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-3, 9-3, 11-5, 15-6 (ημχ.), 20-8, 21-10, 24-11, 27-12, 32-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Σκαρλος) Ανδριώτη, Πασχαλούδη, Ωρολογά, Μητσάκου, Τεμπέλη, Σιτζάκη, Ρεμμα, Ριζογιάννη, Κακαβογιάννη-Νικολάου, Ταμβακίδη