.
.
Με το…«δεξί» στην πρεμιέρα οι Παίδες, 12-58 τον Δία Μοσχάτου

Νικηφόρα ξεκίνησαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους οι Παίδες του Ολυμπιακού στο Χάντμπολ, οι οποίοι επικράτησαν με 12-58 εκτός έδρας του Δία Μοσχάτου το Σάββατο (13/11) στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος  ΕΣΧΑ Παίδων. Κορυφαίος για την ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου ήταν ο  Γιάννης Ξάμπλας που πέτυχε 10 τέρματα, ένω ακολούθησε ο Τσολάκης με 7. Η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά κριθεί ήδη από τα πρώτα 20’ όταν και ο Θρύλος προηγήθηκε με 20-0, ενώ στη συνέχεια διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά του πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 4-32. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και πέτυχε ακόμα 10 τέραματα στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ με την συμπλήρωση 50 λεπτών παιχνιδιού το σκορ ανέβηκε κι άλλο για τους «ερυθρόλευκους» που έφτασαν στο 8-46. Οι Πειραιώτες σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν μείωσαν την ένταση της απόδοσης του κι έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα πέτυχαν ακόμα 12 γκολ για να διαμορφώσουν το 12-58 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Στην 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, οι Παίδες του Ολυμπιακού θα έχουν ρεπό, ενώ στην 3η αγωνιστική θα υποδεχθούν εντός εδράς τον Ε.Σ.Ν Βριλησσίων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π (Βύρων Παπαδόπουλος): Ανδριώτης, Βαμβακάρης Α. 5, Στραβαχιλλέας 5, Βαμβακάρης Σ. 6, Καμπόλης, Ξάμπλας 10, Φουσέκας 5, Χρυσούλης 4, Τσολάκης 7, Στεφανίδης 3, Μαλατράς 5, Τσελεμπής 6, Γραμματικός 2

Α.Σ ΔΙΑΣ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σπύρος Σακελλαρίου): Πολύζος, Βογιατζόγλου Γ., Χριστοφοράκης, Αετόπουλος, Κύβελος, Ζάχος, Βρεττός, Βογιατζόγλου Β., Μέμος