.
.
Νικηφόρο ξεκίνημα για τις Μίνι Κορασίδες, 8-6 τον Ιωνικό

Με αρκετά καλό πόλο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, τα κορίτσια του Ολυμπιακού ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη Β φάση του Πρωταθλήματος Μίνι Κορασίδων, επικρατώντας στην πρεμιέρα του Γ ομίλου Αττικής με 8-6 επί του Ιωνικού το βράδυ της Πέμπτης (26/5) στο Κολυμβητήριο της Νίκαιας. Με αυτή τη νίκη οι «ερυθρόλευκες» έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ το Σάββατο (28/5) ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει το ΝΟ Βουλιαγμένης στις 20:00 στο Κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης. Στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό, ο Στέργιος Τοροσιάδης που ήταν στον πάγκο του Ολυμπιακού είδε την ομάδα του να προηγείται με 2-0 μετά τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα κορίτσια ανέβασαν την απόδοσή τους και πέτυχαν ακόμη τέσσερα τέρματα, διαμορφώνοντας το 6-0 περίπου 1’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε σε αυτά τα 60’’ που απέμεναν, να σκοράρουν δύο φορές, μειώνοντας σε 6-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Με την επανάληψη, μπορεί οι Πειραιώτισσες να σκόραραν περίπου ενάμισι λεπτό μετά το ξεκίνημα για το 7-2, όμως στη συνέχεια έχασαν τη συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στον Ιωνικό να μειώσει σε 7-5 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο οκτάλεπτο όμως, ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά πιο συμπαγής στην άμυνα και με σωστή διαχείριση του αγώνα, πήρε τελικά μια δίκαιη νίκη με σκορ 8-6.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 4-2, 1-3, 1-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Στέργιος Τοροσιάδης) Κατσούλη, Κουκουλιτάκη, Καυκή, Λυμπεροπούλου, Παπαδοπούλου, Λαναρά, Τσούπη, Φούκου, Κραβαρίτη