.
.
Πρεμιέρα με νίκη για τους Έφηβους

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για τη φετινή σεζόν οι Έφηβοι του τμήματος Χάντμπολ του Ολυμπιακού, οι οποίοι πήραν μία πολύ σημαντική εκτός εδράς νίκη με 23-33 επί του Ιωνικού Α.Σ. Νέας Φιλαδέλφειας το βράδυ της Πέμπτης (4/11) για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ Εφήβων. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα, φτάνοντας μέχρι το 4-4 στα πρώτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να πάρει διαφορά 3 τερμάτων λίγο πριν το πριν τη συμπλήρωση 20’ παιχνιδιού για το 9-12, ενώ ένα επιμέρους «ερυθρόλευκο» 0-6 στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνου διεύρυνε το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 9-18. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να παρουσιάσουν κάτι διαφορετικό στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης προκειμένου να μειώσουν τη διαφορά που είχε χτίσει ο Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να κάνουν πολύ καλή διαχείριση και να φτάνουν στο +14 και στο 19-33 6’ πριν το φινάλε του αγώνα. Με την έκβαση της αναμέτρησης να έχει κριθεί, ο Ιωνικός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος του αγώνα σε 23-33 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Τσορτέκης που σημείωσε 9 τέρματα, ενώ στο σκοράρισμα ακολούθησε ο Κουτουλογένης που πέτυχε 7. Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό, ο εντός έδρας αγώνας με τον Ολυμπιακό Κερατσινίου για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-8, 9-12, 9-15, 9-18 (ημχ.), 12-20, 15-24, 16-28, 18-31, 19-33, 23-33

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Οικονόμου, Βαμβακάρης, Τσωράκης, Κουτουλογένης, Μάρης, Ρούσος, Παπαδονικολάκης, Τσορτέκης, Γκορόγιας, Προκοπίου, Γραμματικός, Μπουρλόκας