.
.
Σπουδαία νίκη ο Θρύλος στο... δρόμο για το Final-4!

Μία πολύ σημαντική νίκη, την πιο κρίσιμη -έως τώρα- στο... δρόμο για το Final-4 του Champions League, πανηγύρισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού! Με άμυνα για... σεμινάριο, στη μεγαλύτερη διάρκεια, οι νταμπλούχοι Ελλάδας νίκησαν με 10-7 την ισχυρή Μπαρτσελονέτα στο Παπαστράτειο, για τη 2η αγωνιστική των προημιτελικών ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και έστειλαν ηχηρό «μήνυμα», δείχνοντας ικανοί για μεγάλα πράγματα! Σε μία «τιτανομαχία» στον Πειραιά, ο Θρύλος, παρά τα αγωνιστικά του προβλήματα και την απουσία του Νικολαΐδη, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος κόντρα στους Ισπανούς, είχε τους Μπίγιατς και Γενηδουνιά (πέντε γκολ) σε εξαιρετική βραδιά και έφτασε, έτσι, σε μία πολύ κρίσιμη νίκη, με «φόντο» το Final-4 του Champions League. Στις 3/4, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την Μπρέσια στην Ιταλία, για την 3η «στροφή» των προημιτελικών ομίλων του Champions League και στη συνέχεια, στις 23/4, την Φερεντσβάρος στο Παπαστράτειο (4η αγωνιστική).

Με «ατσαλένια» άμυνα και σούπερ Μπίγιατς, 6-2 ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και στην πρώτη του επίθεση (7:04), άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Γενηδουνιά από την περιφέρεια. Η Μπαρτσελονέτα ισοφάρισε (1-1), αλλά η «απάντηση» των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν άμεση, με τον Λόντσαρ να κάνει το 2-1, στο 5:16 και τον Γενηδουνιά το 3-1, στο 4:35. Με το τρίτο του προσωπικό τέρμα, στο 3:38, ο Γενηδουνιάς «έγραψε» το 4-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Στο ξεκίνημα (7:18) της δεύτερης περιόδου, ο Δερβίσης αξιοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έδωσε «αέρα» τριών γκολ (5-2) στον Θρύλο, ο οποίος ξέφυγε με +4 (6-2), με νέο «χτύπημα» του Γενηδουνιά, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Ο Μπίγιατς πραγματοποίησε μία ακόμη σπουδαία απόκρουση, αυτή τη φορά σε εκτέλεση πέναλτι, κρατώντας το 6-2, με το οποίοι «έκλεισαν» τη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι».

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Καλύτερα ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η ισπανική ομάδα, αφού στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, μείωσε σε 6-4. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, έβαλε «στοπ» στο σερί (0-2) των Ισπανών, με τον Δήμου να «βρίσκει» δίχτυα (3:40) και να επαναφέρει το +3 (7-4). Νέο γκολ του Δήμου και +4 ξανά (8-4) οι νταμπλούχοι, 32 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου. Ο Θρύλος «μπήκε» νωθρά στην τέταρτη περίοδο και δέχθηκε δύο γκολ (8-6) από την ομάδα της Βαρκελώνης, αλλά στο 4:18, ο Βάμος «απάντησε» (9-6). Ο Γενηδουνιάς ήταν και αυτός που «υπέγραψε» τη νίκη των «ερυθρόλευκων», αφού στο 0:50, πέτυχε το πέμπτο του προσωπικό γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 10-7.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-0, 2-2, 2-3

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:04), 1-1 Σαναούγια (π/π, 5:44), 2-1 Λόντσαρ (φουνταριστό, 5:16), 3-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:35), 3-2 Μπιέλ (περιφέρεια, 4:13), 4-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:38)

2ο οκτάλεπτο: 5-2 Δερβίσης (π/π, 7:18), 6-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:07)

3ο οκτάλεπτο: 6-3 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 6:15), 6-4 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 5:18), 7-4 Δήμου (δύο μέτρα, 3:40), 8-4 Δήμου (κόντρα, 0:32)

4ο οκτάλεπτο: 8-5 Παβιγιάρ (π/π, 7:38), 8-6 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 6:41), 9-6 Βάμος (πέναλτι, 4:18), 9-7 Περόνε (πέναλτι, 1:17), 10-7 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:50)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Γκίλλας, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Μπαρτσελονέτα (Ελβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα, Σαναούγια 1, Μουνιαρίθ 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Παβιγιάρ 1, Πολ, Τάουλ, Περόνε 1, Μπιέλ 1, Ζόβιτς, Πόρτερ

Χέρβο Κόλιανιν: «Σε όλα τα σημεία ήμασταν αρκετά καλοί. Ήμασταν αρκετά καλοί στην άμυνα. Και στην επίθεση, όμως, είχαμε ρυθμό, είχαμε λύσεις, πολλές επιλογές και μπορούσαμε να ασφαλίσουμε τη νίκη πιο γρήγορα. Κερδίσαμε με τρία γκολ διαφορά μια ομάδα που δεν έχει κάνει καμία ήττα, κάτι που λέει πολλά».

Ντίνος Γενηδουνιάς: «Το ματς αυτό ήταν... τελικός για εμάς, κάθε ματς είναι έτσι. Μπήκαμε αποφασισμένοι, μπήκαμε προετοιμασμένοι και πήραμε τεράστια ώθηση από τον τερματοφύλακά μας και την άμυνά μας, δεχθήκαμε μόλις δύο γκολ στα πρώτο δύο οκτάλεπτα. Μας έδωσε ώθηση αυτό, μπήκαν και κάποια μεγάλα γκολ στην επίθεση. Είμαστε ομάδα με μεγάλη ποιότητα. Φέτος, έχουμε πολλές ατυχίες, τραυματισμούς, όμως έχουμε ποιότητα και τα καταφέραμε».