.
.
Στα ημιτελικά της ΕΣΠΕΔΑ οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού!

Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα και με αρκετά καλό βόλεϊ, οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού επικράτησαν με 3-0 σετ επί του ΑΟΝ Αργυρούπολης στον προημιτελικό του Πρωταθλήματος Κ20 Νεανίδων της ΕΣΠΕΔΑ. Στην αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (23/2) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ και με τις ακραίες να δίνουν λύσεις όταν χρειάστηκε, πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσουν την ομάδα του Μίλωνα.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν αποφασιστικά τον αγώνα και πήραν προβάδισμα με τον άσσο της Ατέσογλου φτάνοντας στο 6-3. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 6-5, όμως ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 5-1 και αύξησε τη διαφορά στο +5 για το 11-6. Επίθεση στη διαγώνιο από την Ατέσογλου και πρώτος χρόνος από την Συριστατίδη ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 16-7, με την Αργυρούπολη να καταφέρνει να πάρει μόλις έναν από τους επόμενους εννέα πόντους, χάρη σε ένα κρεσέντο της Παυλοπούλου από το σερβίς (4 άσσοι), διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 24-8. Η Τσιούχα ήταν αυτή που, δύο φάσεις αργότερα, έδωσε τελικά το σετ στον Ολυμπιακό με όμορφη επίθεση, κάνοντας το 25-9 και το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ της αναμέτρησης ήταν και το πιο ανταγωνιστικό. Μπορεί οι φιλοξενούμενες να πήραν το προβάδισμα με 2-3 στο ξεκίνημα, όμως η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη ανέτρεψε την κατάσταση και χάρη σε δύο άσσους της Ατέσογλου έφτασαν στο 8-4. Η Αργυρούπολη μείωσε στον πόντο για το 12-11, όμως το μπλοκ της Συριστατίδη και ο άσσος της Παυλοπούλου, επανέφεραν το +4 στον Ολυμπιακό με το σκορ στο 16-12. Οι επόμενοι τέσσερις πόντοι μοιράστηκαν εκατέρωθεν για το 18-14, με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν και πάλι στη διεκδίκηση του σετ, μειώνοντας σε 21-19 λίγο αργότερα. Ο πρώτος χρόνος και πάλι από τη Συριστατίδη και ο άσσος της Σακκά έφεραν το σετ μπολ στον Ολυμπιακό για το 24-19, ενώ λίγο αργότερα κατέκτησαν το δεύτερο σετ με τελικό σκορ 25-22, διαμορφώνοντας παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Στο τελευταίο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το 6-6 στο ξεκίνημα, όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα από τις «ερυθρόλευκες» έφεραν ένα επιμέρους σκορ 10-2, για το 16-8 που διαμορφώθηκε από το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Παυλοπούλου. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός διατήρησε δίχως πρόβλημα το υπέρ του +8 μέχρι το 20-12, χάρη σε επιθέσεις που εκδηλώθηκαν σε πρώτο χρόνο από Διολή και Ατέσογλου, ενώ η Δαγρέ με επίθεση στη διαγώνιο και η Παπαγεωργίου με ωραίο άσσο, έφεραν το ματς μπολ στον Ολυμπιακό με 24-13. Η άστοχη επίθεση της Αργυρούπολης έβαλε τέλος στο τρίτο σετ με σκορ 25-14, με την ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη να πανηγυρίζει μια δίκαιη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά, με τελικό σκορ 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 σε 69': 25-9 (22'), 25-22 (25'), 25-14 (22')

1ο σετ: 8-5, 16-7, 21-8, 25-9

2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-12

3ο σετ: 8-7, 16-10, 21-12, 25-14