.
.
Στην κορυφή ο Θρύλος, 4-3 τον Παναθηναϊκό!

Στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος ανέβηκε η ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Ανδρών του Ολυμπιακού. Στο ντέρμπι κορυφής, για την  9η αγωνιστική της Α1, οι «ερυθρόλευκοι» τρεμπλούχοι επικράτησαν με 4-3 του Παναθηναϊκού στη Βέροια και απέκτησαν το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο! Στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, ο Θρύλος μετρά τους ίδιους βαθμούς με τους «πράσινους», όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία και είναι πρώτος, λόγω των σετ. Και αυτό, διότι στο σημερινό (27/1) ντέρμπι στη Βέροια, ο Ολυμπιακός, με 16-12 κερδισμένα σετ, κάλυψε τη διαφορά της ήττας του (15-17) από τον Παναθηναϊκό, στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στο ΣΕΦ.

Στη συνέχεια, στο δεύτερο ματς της ημέρας στη Βέροια, για τη 10η αγωνιστική της Α1, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον ΟΕΑ Θεσσαλονίκης με 4-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Παναθηναϊκός 4-3:

Σγουρόπουλος- Γκιώνης 1-3 (11-7, 6-11, 8-11, 9-11)

Σταματούρος- Αγγελάκης 3-0 (11-7, 11-8, 11-1)

Ρηνιώτης- Κωνσταντινόπουλος 1-3 (9-11, 11-6, 4-11, 1-11)

Σγουρόπουλος-Αγγελάκης 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)

Ρηνιώτης-Γκιώνης 2-3 (11-6, 6-11, 7-11, 11-4, 9-11)

Σταματούρος-Κωνσταντινόπουλος 3-2 (3-11, 12-10, 11-6, 9-11, 11-3)

Σγουρόπουλος/Σταματούρος-Γκιώνης/Κωνσταντινόπουλος 3-1 (11-4, 12-14, 11-5, 11-9)