.
.
Στον τελικό του πρωταθλήματος οι Νεάνιδες, 3-1 τον Μίλωνα!

Την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΠΕΔΑ πανηγύρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν στον ημιτελικό, με 3-1 σετ επί του Μίλωνα, το βράδυ της Πέμπτης (23/2) στο «Μελίνα Μερκούρη». Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη έπιασε εξαιρετική απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με δύο ανατροπές στο τρίτο και στο τέταρτο σετ, πήραν το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ιωνικό στις 21:00 στο «Κροίσος Πέρσης»

Με τις Ζαφειρίου και Μαραβέλια να πιέζουν από νωρίς στο σερβίς, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 10-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Λίγο αργότερα, η εκπληκτική διπλή άμυνα της Στεργόυ έδωσε τη δυνατότητα στην  Ελευθεριάδου να πάρει το μπλοκ αουτ (14-5), ενώ η Ζαφειρίου με νέο άσσο έφερε τον Ολυμπιακό στο +11 για το 17-6. Το σερβίς συνέχισε να είναι το δυνατό «όπλο» για την ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη, με τις Σκλαβενίτη και Κτενά να πετυχαίνουν από έναν άσσο, δίνοντας έτσι το πρώτο σετ στις «ερυθρόλευκες» με σκορ 25-8.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι στο σκορ (4-7), ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τις βιαστικές επιλογές στην επίθεση, μένοντας πίσω με 6-13. Ο Μίλωνας διατήρησε την υπέρ του διαφορά και έφτασε μέχρι και το +9 (20-11), με τους δύο σερί άσσους της Λιάλιου να μειώνουν προσωρινά σε 21-15. Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο κομμάτι του σετ, με τον Μίλωνα να διαμορφώνει το 18-25 και μαζί το 1-1.

Οι λάθος υποδοχές του Ολυμπιακού, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγηθούν και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ με 5-12. Η Δημητρίου ήταν αυτή που ξεκίνησε την «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση, αρχικά με πρώτο χρόνο και, στη συνέχεια, με ωραίο άσσο, με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει στο σκορ με 15-14.  Η Ζαφειρίου πίεσε από τη θέση του σερβίς, δίνοντας «αέρα» τριών πόντων στην ομάδα της  (18-15), ενώ η Σκλαβενίτη με τον δεύτερο προσωπικό της άσσο έφερε το 20-16. Μπορεί ο Μίλωνας να μείωσε σε 20-18, όμως η Ζαφειρίου ήταν και πάλι εκεί να δώσει τη λύση με δυνατή επίθεση στη διαγώνιο, ενώ λίγο αργότερα το μπλοκ της Δημητρίου έβαλε τέλος στο σετ, με το 25-20 να δίνει και πάλι προβάδισμα στα σετ για τις «ερυθρόλευκες» με 2-1.

Πανομοιότυπο ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα με 3-9. Ο Ολυμπιακός, στη συνέχεια, έβγαλε αντίδραση και μείωσε στον πόντο (12-13) μετά από δύο συνεχόμενους άσσους της Ζαφειρίου και επίθεση της Ελευθαριάδου. Η ισοφάριση για τις «ερυθρόλευκες» ήρθε λίγο αργότερα με την Ζαφειρίου, για το 17-17, ενώ ο άσσος της Δαγρέ έφερε την «ερυθρόλευκη» ανατροπή για το 19-17. Νέα ανατροπή στο σκορ, αυτή τη φορά από τον Μίλωνα για το 20-21, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 23-23. Τελικά, το πλασέ της Ελευθεριάδου και το μπλοκ της Μαραβέλια, έφεραν τους δύο επόμενους πόντους στις Πειραιώτισσες, πανηγυρίζοντας το 25-23 και μαζί την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-8, 18-25, 25-20, 25-23

1ο σετ: 8-2, 16-6, 21-7, 25-8

2ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 18-25

3ο σετ: 5-8, 16-15, 18-15, 25-20

4ο σετ: 3-8, 13-16, 20-21, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Δημητρίου, Στύλιου, Λιάλιου, Δαγρέ, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Κτενά, Σκλαβενίτη, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π., Στεργίου