.
.
Νίκη με ψυχή και καρδιά πρωταθλητή!

«Ερυθρόλευκο» χρώμα είχε μια ακόμα αναμέτρηση μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-2 των «πράσινων» στο Ρέντη στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα κατά τη διάρκεια του αγώνα, αφού ξεπέρασε το σοκ από τον τραυματισμό της Σάσκια Χίππε. Η εξέλιξη αυτή μετέτρεψε σε ντέρμπι τον αγώνα αφού μέχρι το σημείο του τραυματισμού της (στα μέσα του 2ου σετ) η Γερμανίδα βασική διαγώνιος ήταν η καλύτερη παίκτρια του γηπέδου. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο 1ο σετ, είχε τον έλεγχο μέχρι τα μέσα του 2ου και προηγήθηκε με 14-13 μετά από το καρφί της Χίππε στη φάση στην οποία τραυματίστηκε (θα υποβληθεί αύριο σε μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος). Ο τραυματισμός αυτός επηρέασε την απόδοση των «ερυθρόλευκων» στα δυο επόμενα σετ με αποτέλεσμα το 1-0 να μετατραπεί σε 1-2. Ωστόσο στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός φανέρωσε τα δείγματα που τον καθιστούν κυρίαρχο τα τελευταία χρόνια στο ελληνικό βόλεϊ. Η καρδιά του πρωταθλητή χτύπησε και η Άννα Λαζάρεβιτς οδήγησε τον Θρύλο στη σπουδαία νίκη με 3-2 σετ. Δυναμικό παρών έδωσαν περισσότεροι από 1.500 οπαδοί του Θρύλου που έσπρωξαν την ομάδα προς τη σπουδαία νίκη.

Kυρίαρχος με 6 άσσους στο 1ο σετ!

Ο Θρύλος κυριάρχησε στο πρώτο σετ, με όλη την ομάδα να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να πιέζει από το σερβίς κερδίζοντας συνολικά 6 άσσους στο διάστημα αυτό. Παράλληλα στην επίθεση ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από όλες τις παίκτριες και με πρωταγωνίστριες τις Λαζάρεβιτς (6 π.), Χριστοδούλου (4π.), Χίππε (4π.), Γιώτα (3π.), Μαλασάϊ (2π.) έφτασε άνετα στο τελικό 25-15.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν γρήγορα στο 6-3, ενώ στη συνέχεια ανεβάζοντας την απόδοσή τους έτρεξαν ένα σερί 4-0 για το 11-7.  Από κει και πέρα οι νταμπλούχες που διατήρησαν τον έλεγχο, αύξησαν το προβάδισμα με μπλοκ της Χριστοδούλου στο +5 (13-8). Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στο σημείο αυτό είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό της και πήγε με την μεγαλύτερη έως τότε διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Με πόντο της Χίππε ο Θρύλος που είχε κυριαρχήσει σε όλα τα σημεία, ξέφυγε με προβάδισμα επτά πόντων (19-12). Αυτή τη μεγάλη διαφορά την διατήρησε ο Ολυμπιακός (23-14) για να πάρει με χαρακτηριστική ευκολία το σετ με 25-15, ύστερα από καρφί της Τσίμα!

Σοκ με τον τραυματισμό της Χίππε και 1-1…

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 4-1, πήγε μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με 10-11. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ο Θρύλος προηγήθηκε με 14-13 από πόντο της Χίππε η οποία όμως τραυματίστηκε και έμεινε εκτός συνέχειας του αγώνα. Το σοκ από το τραυματισμό της Γερμανίδας διαγωνίου, η οποία πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου για να της παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, επηρέασε την απόδοση της ομάδας στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 20-23 αλλά παρότι πλησίασε σε 22-23, δεν κατέφερε να ανατρέψει την κατάσταση και έτσι οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 22-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Επηρεάστηκε και έμεινε πίσω…

Στην έναρξη του 3ου σετ, ήταν εμφανής η έλλειψη συγκέντρωσης των «ερυθρόλευκων» η  οποία προέκυψε ως αποτέλεσμα του τραυματισμού της Χίππε. Ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε αρκετά λάθη, έμεινε πίσω με 8-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι προσπάθειες για να «ψαλιδιστεί» η διαφορά (14-20) έμειναν ημιτελείς και κάπως έτσι χάθηκε το δεύτερο σετ με 17-25.

Ο Θρύλος είναι αλύγιστος!

Στο 4ο σετ ο Θρύλος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-18, αντέδρασε και προηγήθηκε με 23-20, χάρη στις επιθέσεις της Μαλασάϊ και της Λαζάρεβιτς ενώ ακολούθησε φιλέ της Κωνσταντινίδου.  Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 26-27 αλλά με δυο επιθέσεις της Μαλασάι και ένα μπλοκ της Γιώτα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 29-27 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Θρύλος ολοκλήρωσε τη σπουδαία προσπάθεια ανατροπής. Οι «ερυθρόλευκες» οδηγούσαν στο σκορ αλλά οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 10-10. Όμως χάρη στις επιθέσεις της Λαζάρεβιτς, της Μαλασάϊ και το σερβίς της Μερτέκη που κατέληξε στο φιλέ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-12 και πήρε μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 3-2,  25-15 (24’), 22-25 (30’), 17-25 (28’), 29-19 (39’), 15-12 (16’)

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-15

2ο σετ: 8-7, 16-15,19-21, 22-25

3ο σετ: 3-8, 6-16, 14-21, 17-25

4ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 29-27

5o σετ: 5-4, 10-9, 12-10, 15-12

Κοβάτσεβιτς: «Νίκη αυτοπεποίθησης και ψυχολογίας»

O προπονητής του Ολυμπιακού, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Παίξαμε πολύ καλά στο 1ο σετ, το ίδιο και στο ξεκίνημα του 2ου σετ. Δεν ξέρω αν ήταν κάτι άλλο ή μας επηρέασε τόσο πολύ ο τραυματισμός της Χίππε αλλά η ομάδα μου για περίπου μια ώρα έδειχνε να έχει χάσει τη συγκέντρωσή της. Ξεχάσαμε να κάνουμε τα πάντα, να κάνουμε σερβίς να παίζουμε άμυνα, να κάνουμε μπλοκ και οι αθλήτριές μου έδειχναν μπερδεμένες. Ακόμα και έτσι όμως δεν παρατήσαμε τον αγώνα, ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Όπως και οι φίλαθλοι μας δεν σταμάτησαν ούτε για ένα δευτερόλεπτο να μας υποστηρίζουν και να μας δίνουν ώθηση να παλέψουμε ακόμα περισσότερο. Στο τέλος αυτή είναι μια πολύ μεγάλη νίκη με πάρα πολύ βοήθεια από τους φιλάθλους μας, χωρίς τους οποίους θα ήταν αδύνατον να την κατακτήσουμε.  Δείξαμε χαρακτήρα γιατί ακόμα και στις άσχημες στιγμές μας, δεν σταματήσαμε να παλεύουμε και πιστεύω ότι αυτό είναι ένα σημαντικός παράγοντας ο οποίος μας οδήγησε στη νίκη.  Σίγουρα το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο σημαντικό όσον αφορά τη βαθμολογία γιατί είμαστε ακόμα στην αρχή, σίγουρα θα έχουμε πολύ σημαντικότερα παιχνίδια, απέναντι στον Παναθηναϊκό αυτή τη σεζόν. Αυτή η νίκη έκανε καλό περισσότερο στην αυτοπεποίθηση και στην ψυχολογία της ομάδας, μιας και χρησιμοποιήθηκαν όλες οι αθλήτριες που είχα στη διάθεσή μου. Και είναι πολύ σημαντικό να παίρνουν χρόνο συμμετοχής όλο και περισσότερες σε τέτοιου είδους αγώνες».

Λαζάρεβιτς: «Περφήφανη για την ομάδα, τις συναθλήτριες μου και τους οπαδούς μας»

Η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, Άννα Λαζάρεβιτς δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Αλλά εμάς μας αρέσουν τα δύσκολα. Στο 1ο σετ παίξαμε πάρα πολύ καλά, σαν πρωταθλητές και το κερδίσαμε εύκολα. Είχαμε πολύ καλό σέρβις και επίθεση. Στη συνέχεια ήρθε ο τραυματισμός της Χίππε κάτι που ήταν μεγάλη ατυχία για εμάς και μας επηρέασε πάρα πολύ αγωνιστικά με αποτέλεσμα να χάσουμε τα δυο σετ. Ωστόσο δεν επιτρέψαμε στον εαυτό μας να σταματήσουμε να παλεύουμε για τη νίκη. Είμαι περήφανη για την ομάδα μου και τις συναθλήτριές μου γιατί στο τέλος δείξαμε ψυχή και καταφέραμε να κερδίσουμε το ματς. Επίσης είμαι υπερήφανη για τους οπαδούς μας, οι οποίοι μας βοήθησαν πολύ περισσότερο από ότι μπορούν να φανταστούν».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (3/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 22 (17/38 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ - 38% άριστες), Μαλασάι 16 (14/53 επ, 2 άσσοι, 38% υπ - 25% άριστες), Λαμπρούση 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίππε 10 (8/19 επ, 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 40% υπ - 27% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Βλαχάκη 1 (μπλοκ), Τσίμα 10 (8/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 50% υπ - 25% άριστες), Εμμανουηλίδου, Τέζα

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου 19 (15/21 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πολ 14 (11/42 επ, 3 άσσοι, 68% υπ - 58% άριστες), Μερτέκη 23 (20/48 επ, 3 μπλοκ), Ρίτσι 11 (10/34 επ, 1 άσσος, 31% άριστες - 22% άριστες), Φιλντ 6 (4/21 επ, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ - 36% άριστες), Λαγουδάκη, Καββαδία, Καρπουζά 2 (2/2 επ)