.
.
Πέντε στα Πέντε για τις Κορασίδες Α

Την απολύτως νικηφόρα πορεία στο Πρωτάθλημα διεύρυνε η ομάδα Βόλεϊ Κορασίδων Α  του Ολυμπιακού καθώς επικράτησε με 3-0 του ΑΟΝΣ Μίλων εντός έδρας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν συγκεντρωμένες μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας την πολυπόθητη νίκη και την 5η διαδοχική στο πρωτάθλημα. Επόμενος αγώνας το Σάββατο στις 2 Δεκεμβρίου, εντός έδρας  με αντίπαλο τον ΑΓΣ Άρτεμις, για την 6η αγωνιστική.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα και για τις δύο ομάδες με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 10-6, αλλά στη συνέχεια ο Μίλωνας με ένα δικό του σερί μειώνει στο σκορ σε 11-10 και με έναν άσσο, φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (11-11). Το παιχνίδι εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν συνέχεια το προβάδισμα παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-19.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τα κορίτσια του Θρύλου καθώς με έναν άσσο και ένα μπλοκ θα πάρουν προβάδισμα στο σκορ με 2-0 και με ένα δικό τους σερί θα φτάσουν στο 5-2. Η ομάδα του Μίλωνα με δυο μπλοκ και με καλή άμυνα, θα μειώσει σε 7-5. Λίγα λεπτά μετά, οι τρεις συνεχόμενοι άσσοι και το πολύ καλό Βόλεϊ θα φέρουν ανάσα και προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες», με το σκορ να φτάνει στους 10 πόντους διαφορά (15-5) και με εμφατικό τρόπο να παίρνουν και το δεύτερο σετ (25-16).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ παρότι οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-2 έβγαλαν αντίδραση και πήραν εκ νέου προβάδισμα με ένα δικό τους σερί φτάνοντας στο 11-4. Οι πολύ καλές υποδοχές και η πολύ καλή εικόνα συνεχίστηκε από τις Κορασίδες του Θρύλου με αποτέλεσμα να παίρνουν άνετα και το τρίτο σετ (25-16).

1o σετ 9-4, 10-6, 19-17, 25-19

2ο σετ 7-5, 11-5, 15-5, 25-16

3ο σετ  9-4, 11-4, 15-12, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π (Σ.ΣΑΡΑΝΤΙΤΗΣ): Μιχαλοπούλου Φ, Τσαγκοπούλου Μ, Τερζάκη Χ, Λιάλιου Σ, Ασημομύτη Γ, Καρατζία Μ, Δαγρέ Β, Παπαδοπούλου Μ, Δημητρίου Ι, Κτένα Μ, Δανίκα Μ, Τριαντοπούλου Μ, Ζαφειρίου Β, Ιωαννίδη Γ.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Γ.ΔΕΝΑΞΑΣ): Κούτσια Δ, Βαρδάκη Μ, Δαγιακίδη Δ, Αμπατζή Κ, Σαββατή Γ, Λουκάτου Μ, Πεντζούρη Δ, Κωστούλα Ε, Κοντού Μ, Πολυχροπούλου Μ, Δημητράκου Α, Τζετσιάκ Α.