.
.
«Δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα, με σούπερ Βίτολα!

Νικηφόρα επέστρεψε στη «μάχη» του πρωταθλήματος η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, μετά το σπουδαίο «διπλό» (69-85) στην Τουρκία επί της Melikgazi Καϊσέρι, για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurocup, αντιμετώπισαν τον Ηρακλή των... 36 βολών στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και επικράτησαν με 91-77, για τη 2η αγωνιστική της Α1, με κορυφαία την φοβερή και τρομερή Βίτολα, με 23 ριμπάουντ (!), 27 πόντους και το εντυπωσιακό «49» στο σύστημα αξιολόγησης (27 πόντους και η Γουίλιαμς, 13 η Μόρρισον). Στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν χωρίς τις Κάντζι και Αναστασοπούλου, πήραν κατά διαστήματα μεγάλες διαφορές (43-29, 55-37, 68-48, 80-66) στο ματς και συνάμα, τη νίκη κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία τους, κάνοντας το «δύο στα δύο» στο φετινό πρωτάθλημα. Την Τρίτη (17/10) στις 18:30, οι «ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας την TTT Riga, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup.

Με προβάδισμα 8-2 «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο ματς, με ωραίο λέι απ της Γουίλιαμς (7:31), η οποία «έγραψε» και το 10-5, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 10-10, με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να ξεφεύγουν με 19-13, με χουκ της Βίτολα (2:27). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πάλι (19-19), όμως η Γουίλιαμς έφτασε τους 11 προσωπικούς πόντους (0:42), διαμορφώνοντας το 21-19 της πρώτης περιόδου. Δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος, με τις Χριστινάκη (9:36) και Βίτολα (9:09) να ανεβάζουν τη διαφορά στο +6 (25-19), «χτυπώντας» στην κόντρα, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με 9-0 σερί, έκανε την ανατροπή (25-28). Με τρίποντο από τη γωνία (4:40), η Σπυριδοπούλου «ξεκόλλησε» την επίθεση των «ερυθρόλευκων» και ισοφάρισε σε 28-28, ενώ ένα λεπτό μετά, έκανε και το 30-28, μετά από εξαιρετική συνεργασία με την Νικολοπούλου! Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και ξέφυγε ξανά με +6 (35-29), μετά από τρίποντο της Γουίλιαμς (2:44) και καλάθι της Μόρρισον από το ύψος των βολών (2:16). Με δύο τρίποντα των Καρλάφτη (1:09) και Νικολοπούλου (0:41), οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έφτασαν στο 43-29, όμως ο Ηρακλής «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο και μείωσε σε 43-35, σκορ ημιχρόνου.

Με καλάθι και φάουλ της Μόρρισον, τα κορίτσια του Θρύλου πήραν «αέρα» 18 πόντων (55-37), στα μέσα (6:06) της τρίτης περιόδου, με την Γουίλιαμς να σκοράρει από τα 6,75μ., για το +19 (58-39), στο 4:55. Στο 1:06, η Βίτολα ανέβασε τη διαφορά στο +20 (68-48), με ωραίο τρίποντο, με τον Ηρακλή να μειώνει στους 18 πόντους (68-50), στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου. Στο 8:12 της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Κολλάτου «έγραψε» το 71-54, με ωραίο σουτ, με τον Ηρακλή να μειώνει, ωστόσο, σε 71-64. Με τρίποντο της Βίτολα (5:03), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 76-64, με την Λετονή να σκοράρει ξανά, με χουκ, για το 80-66, 3:20 για το φινάλε. Νέο καλάθι της Βίτολα και 84-70 ο Ολυμπιακός, στο 2:13, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 84-73. Η Καρλάφτη πέτυχε, με τρίποντο (0:17), το 89-73, με την Μόρρισον να διαμορφώνει, στα τρία δευτερόλεπτα, το τελικό σκορ (91-77) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-35, 68-50, 91-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Μόρισον 13, Γουίλιαμς 27(3), Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα , Νικολοπούλου 3(1),  Δίελα, Βίτολα  27(2), Χριστινάκη 8, Κολλάτου 2

Ηρακλής (Νίκου): Κάραλη 3, Παπά, Γιαννούδη 6(1), Παπαροϊδάμη , Πατούνη, Γεροστεργίου 3, Ντιν 20(2), Τσερτς 28(2), Κάρεϊ 17(1)

Άννα Σπυριδοπούλου: «Δεν μας σέβονται! Δεν μας αρέσει σαν Ολυμπιακός να μιλάμε για τους διαιτητές, όμως δεν είναι εικόνα αυτή. Τα φάουλ στον πίνακα τα… λένε όλα. Αν δεν σέβονται τον Ολυμπιακό, εμείς θα είμαστε εδώ για να δείχνουμε ποιος είναι ο καλύτερος! Αγωνιστικά, δεν ήμασταν συγκεντρωμένες σε όλα τα σημεία, όμως πήραμε τη νίκη. Χτίζουμε μέρα με τη μέρα την ομάδα».