.
.
Δεν σταματάει πουθενά!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε μια ακόμα αναμέτρηση της Α1 η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε σαν σε...προπόνηση του Ιπποκράτη με το ευρύ 83-51 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» που είχαν και τη συμπαράσταση 70 φιλάθλων τους από τον τοπικό σύνδεσμο της Κω αλλά και από τα γύρω νησιά πραγματοποίησαν μια ακόμα καλή εμφάνιση και έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στην 8η νίκη τους σε ισάριθμα ματς και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Έκανε... πάρτι η Κριστόφερσον

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της με τη φανέλα του Ολυμπιακού πραγματοποίησε η Κριστόφερσον που σκόραρε 19 πόντους με 9/13 δίποντα, ενώ «κατέβασε» και 11 ριμπάουντ και έκανε...ό,τι ήθελε στο παρκέ έχοντας τρομερά ποσοστά.  Μόλις στο 4ο λεπτό οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 4-13 με τις Τζόνσον και Κριστόφερσον να δίνουν τις πρώτες λύσεις στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 14-23 και ο Θρύλος είχε βάλει ήδη τις βάσεις για μια ακόμα νίκη.

Πολυφωνία στην επίθεση

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος φανέρωσε την πολυφωνία που διαθέτει στην επίθεση αφού βρήκε σκορ και από τις υπόλοιπες παίκτριες και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 27-53. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «ερυθρόλευκες» και στο 3ο δεκάλεπτο όπου πρωταγωνίστριες ήταν οι Χατζηνικολάου και Σταμάτη με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 30 πόντους στο φινάλε της περιόδου. Σε αυτά τα επίπεδα διατηρήθηκε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα μέχρι το φινάλε για να κλείσει με +32 υπέρ του Ολυμπιακού και το τελικό 51-83.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 27-53, 38-68, 51-83

Α.Σ. ΚΩΩΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ: Γκουζούκα, Κασάπογλου 3, Μπαλάσα, Ντούλα, Πατμίου 2, Γούναρη 10 (2/4 τριπ.), Σίντι 16 (2/6 τριπ.), Σβήνου, Σαράγια 2, Δρετάκη, Καλυμνιονάρη, Κάμπελ 18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Γκοτζή, Σταμάτη 11 (4/4 διπ., 1/4 τριπ.), Μπόνη 7 (1/2 τριπ.), Χατζηνικολάου 9 (1/1 τριπ., 8 ασιστ), Καλογήρου 4, Μπαλτά 6 (2/6 τριπ.), Χαλιβέρα 6 (1/1 τριπ.), Τζόνσον 10 ( 4/5 διπ., 5 ριμπ.), Κοσμά 7 (1/3 τριπ.), Παπαμιχαήλ 4 (7 ριμπ), Κριστόφερσον 19 (9/13 διπ., 11 ριμπ.)

Παπαμιχαήλ: «Ευχαριστημένες από την απόδοσή μας»

Πέλυ Παπαμιχαήλ: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένες από την απόδοσή μας μπήκαμε από την αρχή σοβαρά και καταφέραμε να χτίσουμε μια μεγάλη διαφορά χωρίς να κινδυνέψουμε. Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς το γεγονός ότι δεν χάσαμε την συγκέντρωσή μας παρότι το παιχνίδι ήταν εύκολο και αυτό αποτελεί ένα κίνητρο για εμάς. Φυσικά ευχαριστούμε τον κόσμο του Ολυμπιακού που ήρθε από την Κω και από τα γύρω νησιά και δημιούργησε μια πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα για εμάς».