.
.
Δεν τον άφησαν! Στο ΣΕΦ για το 2-1...

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού ήταν καλύτερη από τον Παναθηναϊκό, στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, στο -ακατάλληλο για διεξαγωγή τέτοιων αγώνων- κλειστό της Λεωφόρου, όμως γνώρισε την ήττα με 68-65 στην παράταση (60-60 κ.α.). Μετά τη νίκη (72-69) στο ΣΕΦ, στην πρώτη «μάχη» των τελικών της Α1, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έπαιξαν με ψυχή και στο δεύτερο ματς, ήταν μπροστά με +11 (34-45) και 54-44, αλλά τελικά, δεν τις... άφησαν να κάνουν το 2-0 στη σειρά. Οι διαιτητές (21-9 οι βολές στην κανονική διάρκεια) ανέχτηκαν το σκληρό παιχνίδι των «πράσινων», ενώ... έκλεισαν τα μάτια σε χτύπημα της Βίτολα στη μύτη και δεν έδωσαν φάουλ. Φάση, η οποία συνέβη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (8:50 τρίτης περιόδου) και αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς η Λετονή έσπασε τη μύτη της και δεν επέστρεψε ποτέ στο ματς. Με την Τόμπιν να «βγάζει» όλο το δεύτερο ημίχρονο, συν την παράταση, αγωνιζόμενη για κάτι παραπάνω από 39 λεπτά. Έτσι, οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στην έδρα των «πράσινων» και ισοφαρίστηκαν σε 1-1 σειρά. Την Κυριακή (21/4) το μεσημέρι (13:00), ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, για τον τρίτο τελικό της Α1, με στόχο το 2-1 στη σειρά.

Προβάδισμα +10 (19-29) και 33-30 στο ημίχρονο!

Με τρίποντο της Νικολοπούλου, στα μέσα (5:30) της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-5, με την Χριστινάκη να κάνει το 8-5, ένα λεπτό μετά (4:31). Με 5-0 σερί, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (10-8), αλλά η Νικολοπούλου «χτύπησε» και πάλι από τα 6,75μ., για το 11-10 των πρωταθλητριών Ελλάδας, στο 3:09, με την Βίτολα να ανεβάζει τη διαφορά στο +6 (12-18), 1:09 για τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Το 20-15 της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε η Χριστινάκη, με δίποντο (0:27). Στο ξεκίνημα (8:58) του δεύτερου δεκάλεπτου, η Νικολοπούλου πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο, για το +8 (15-23) του Θρύλου, με την Τόμπιν να σκοράρει δύο διαδοχικά καλάθια (6:44, 5:53), για το +10 (19-29). Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν τη συγκέντρωσή τους και δέχθηκαν έξι πόντους, για το 29-25, αλλά η Βίτολα «έγραψε» το 33-26, στο 2:01. Οι «πράσινες» μείωσαν και διαμόρφωσαν το 33-30 του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, μαζεύοντας 21 ριμπάουντ (17-21). Και οι δύο ομάδες είχαν 33,3% στο τρίποντο (4/12, 3/9) στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Μπροστά με 45-34 και 54-44, αλλά... παράταση (60-60)

Στο ξεκίνημα (8:50) του τρίτου δεκάλεπτου, η Βίτολα έκανε το 35-30, δεχόμενη και ένα -ατιμώρητο- χτύπημα στο πρόσωπο, τόσο δυνατό που της έσπασε η μύτη και αποχώρησε από το ματς! Ωστόσο, οι διαιτητές δεν... είδαν φάουλ. Από εκεί και πέρα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέχισαν να κυριαρχούν και έφτασαν στο +9 (34-43), με εξαιρετικό ανάποδο λέι απ της Σπυριδοπούλου (4:46). Οκτώ δευτερόλεπτα μετά (4:38), η Σύρρα «χτύπησε» στον αιφνιδιασμό, για το +11 (34-45), με την Ελένη Καπογιάννη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ! Οι γηπεδούχες πλησίασαν στο -5 (40-45, 42-47), με την Σπυριδοπούλου να σκοράρει τρίποντο, για το 50-42, στο 1:37. Ο Θρύλος «έκλεισε» την τρίτη περίοδο με+8 (44-52), μετά από καλάθι της Νικολοπούλου (0:29). Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν καλά το τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγαν και πάλι με +10 (44-54), με λέι απ της Γουίλιαμς (9:36), αλλά στη συνέχεια, έπαθαν «μπλακ άουτ» και δέχθηκαν 7-0 σερί από τον ΠΑΟ, ο οποίος μείωσε σε 54-52. Η Χριστινάκη «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό, για το 56-52, στο 4:31, με την Τόμπιν να «γράφει» το 58-54, στο 3:40. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 58-58 και στη συνέχεια, προσπέρασε (60-58), με 6-0 σερί, με τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ, 1:24 για το φινάλε. Με 2/2 βολές (0:43), η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε και έστειλε τον δεύτερο τελικό στην παράταση.

Ηττα (68-65) και ισοφάριση (1-1) στη σειρά...

Στην παράταση, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 64-61, όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έκαναν την ανατροπή (64-65), με δύο διαδοχικά δίποντα της Νικολοπούλου (2:26, 1:38). Ωστόσο, τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Θρύλου, επέτρεψαν στον ΠΑΟ να φτάσει στο 68-65, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 45-52, 60-60 (κ.α.), 68-65 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8(1), Τσβίτκοβιτς 9(1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 7(2), Τζόουνς 25(1), Αλέιν 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας):  Γουίλιαμς 13, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 17(3), Καρλάφτη, Βίτολα 6, Χριστινάκη 7, Κολλάτου, Τόμπιν 11

Θάνος Νίκλας: «Αυτό που θέλω να πω και να εκφράσω μετά το τέλος αυτού του τελικού, είναι τη βαθιά μου λύπη και τα περαστικά μου στην τραυματισμένη μας αθλήτρια, την Κρίστιν Βίτολα, η οποία μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Το μυαλό μας και η συμπαράστασή μας είναι εκεί, της ευχόμαστε περαστικά. Όσον αφορά στο παιχνίδι, σίγουρα μπορούμε να πούμε πάρα πολλά πράγματα. Δεν συνηθίζω να μιλάω για διαιτησία, αλλά αυτά που βιώσαμε, είδαμε, έγιναν και αντιμετωπίσαμε δεν αντικατοπτρίζουν αγώνα μπάσκετ. Συγχαρητήρια στα κορίτσια, που παρά τις συνθήκες αυτές, έφτασαν το ματς στην παράταση. Δυστυχώς, δεν αντέξαμε στο τέλος, από δικά μας λάθη και από κάποια ριμπάουντ που δεν πήραμε στο φινάλε και έτσι, χάσαμε τη νίκη. Η σειρά έχει μέλλον. Τώρα, δίνουμε τον επόμενο τελικό στην έδρα μας, πολύ σημαντικό ματς, πρέπει να δούμε τι μπορούμε να διορθώσουμε. Πρέπει να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι η Βίτολα».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Θεωρώ, ότι το κάναμε δύσκολο εμείς οι ίδιες. Δεν παίξαμε καθόλου καλά στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό μας στοίχισε. Για ακόμη μια φορά, τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν πληγή για εμάς, ειδικά αφού χάσαμε τη Βίτολα, μετά από χτύπημα στο πρόσωπο! Να ευχηθώ, σε αυτό το σημείο, περαστικά στη συμπαίκτρια μου. Η σειρά συνεχίζεται στο γήπεδο μας, με τον κόσμο μας, για το 2-1».