.
.
Θρύλος κυρίαρχος, 3-1 τον Παναθηναϊκό και στον τελικό, για το 10ο!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τον ημιτελικό με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, ο πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός, που κυριάρχησε και επικράτησε με 3-1 σετ (23-25, 25-22, 25-19, 25-14), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (10/3, 20:15), που θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκες», αν και έχασαν το πρώτο σετ, στη συνέχεια ανέβασαν «στροφές» και δεν άφησαν περιθώρια στις «πράσινες» να διεκδικήσουν κάτι ουσιαστικό. Με σπουδαία εμφάνιση, «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του 10ου Κυπέλλου της ιστορίας τους! Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η εξαιρετική Κούμπουρα, με 26 πόντους, ενώ ακολούθησαν η Μλεΐνκοβα, με 20 και η Νίζετιχ, με 16 για τον Ολυμπιακό, που συνολικά έπιασε σπουδαία απόδοση.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1)

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις στην αναμέτρηση, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-7 για να μειώσει στους τρεις, μετά από σερβίς της Παπαφωτίου που πέρασε άουτ και μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, στο 4-7. Στη συνέχεια, διαμορφώθηκε το 4-10 και το 5-11. Με μπλοκ και άσσο της Νίζετιχ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-11 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του, μετά από επίθεση της Καρκάσες, για το 8-11, ενώ ακολούθησε το 9-12, με μπλοκ της Καράρο στη Γενιτσαρίδη. Στην εξέλιξη του σετ και μετά το 15-20, οι «ερυθρόλευκες», με ένα 3-0 σερί, μείωσαν σε 17-20 και σε 19-21, χάρη σε πόντους της Εμμανουηλίδου και της Τσιτσιγιάννη. Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και παρότι μείωσε σε 23-24, ακολούθησε το 23-25, για το 0-1 σετ υπέρ των «πράσινων».

Ανέβηκε στην επίθεση και ισοφάρισε (1-1) ο Θρύλος!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό μετά το 9-10 να προσπερνάει για πρώτη φορά στο 11-10, χάρη σε πρώτο χρόνο της Φαριόλ (10-10) και μπλοκ της ίδιας στην Καρκάρσες. Ακολούθησε το προβάδισμα των «πράσινων» στο 12-14, το οποίο «έσβησε» η Κούμπουρα με δυο διαδοχικούς πόντους, ισοφαρίζοντας σε 14-14. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Νίζετιχ και πάιπ της Μλείνκοβα, ο Θρύλος διεύρυνε στο 4-0 σερί, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα του +2, για το 16-14. Από επίθεση της Γενιτσαρίδη που πέρασε άουτ, διατηρήθηκε το +2 στο 17-15, όμως στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός δέχθηκε την ισοφάριση στο 17-17. Από ωραία επίθεση της Μλεΐνκοβα, ο Θρύλος επανήλθε στη θέση του οδηγού (18-17), αλλά οι δυο ομάδες στο σημείο αυτό συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Οι «πράσινες» προσπέρασαν στο 18-19 και πήγαν στο 19-20, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 20-20. Από το διπλό μπλοκ των Νίζετιχ και Φαριόλ, οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμα στο 21-20 και μετά το 21-21, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ, με νέα επίθεση της Νίζετιχ (22-21). Η Κούμπουρα, με δυο διαδοχικές επιθέσεις, έγραψε το 23-22 και το 24-22, για το πρώτο σετ μπολ, με την Εμμανουηλίδου και Καράρο να σταματούν με μπλοκ την Γενιτσαρίδη, για το 25-22, χάρη στο οποίο ο Θρύλος ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Κυριάρχησε και προηγήθηκε (2-1)

Πόντο-πόντο πήγαιναν, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι δυο ομάδες, με τον Ολυμπιακό μετά το 3-4, με το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, να απαντάει με ένα 4-0 σερί και να φτάνει στο 7-4, αλλά στη συνέχεια, δέχθηκε εκείνος ένα αντίστοιχο σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 7-8. Η Νίζετιχ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 9-8 και ακολούθησε το 10-8, ύστερα από επίθεση της Γενιτσαρίδη που πέρασε άουτ. Από σερβίς της Χατζηευστρατιάδου, που πέρασε άουτ και άσσο της Κούμπουρα, διαμορφώθηκε το 12-10 και με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, προήλθε το 13-11. Το +2 διατηρήθηκε, με ωραία επίθεση Μλεΐνκοβα και το αύξησε στο +4 η Κούμπουρα, με δυο διαδοχικές επιθέσεις για το 16-12. Μετά από φάση διαρκείας, προήλθε το 17-13 υπέρ του Θρύλου, για να μειώσει ο Παναθηναϊκός στο 17-15, αλλά η Μλεΐνκοβα, πάνω στο φιλέ, έγραψε το 18-15. Ακολούθησε νέα επίθεση της Κούμπουρα, για το 19-15 και μπλοκ της Φαριόλ, για το 20-15, που μαρτυρούσε την «ερυθρόλευκη» υπεροχή στο σημείο αυτό. Δια χειρός Κούμπουρα, διαμορφώθηκε το 21-15, για να ακολουθήσει το 23-15. Οι «πράσινες» μείωσαν σε 23-17, όμως η Νίζετιχ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο τρίτο σετ στο 24-18 και η ίδια, με πλασέ, έγραψε το 25-19, για να βάλει το Θρύλο μπροστά με 2-1 στα σετ!

Με σπουδαία εμφάνιση, έφτασε στο 3-1!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε του τρίτου σετ, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο και προηγήθηκε με +4, με την Μλεΐνκοβα να γράφει το 5-1. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε στο 6-2, το οποίο προήλθε από επίθεση της Καρκάσες, που πέρασε άουτ και στο 7-3, μετά από λάθος των «πράσινων» στο σερβίς. Η Κούμπουρα, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, αύξησε στο +5 την διαφορά υπέρ του Θρύλου, γράφοντας το 8-3 και η ίδια, με ωραία επίθεση, την πήγε στο +6, για το 9-3 και ακολούθησε το 10-4, από λάθος της Παπαφωτίου στο σερβίς. Η εξαιρετική Κούμπουρα, με υπέροχο πλασέ και άσσο, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 12-5 και με νέο πλασέ, έγραψε το 13-6, ενώ Νίζετιχ, με άσσο, αύξησε στο +8 το προβάδισμα για το 14-6, που ανάγκασε το «πράσινο» πάγκο να καλέσει εσπευσμένα το δεύτερο τάιμ άουτ. Η διαφορά υπέρ του Θρύλου έγινε διψήφια στο 16-6, στο σημείο που είχαν μπει γερές βάσεις για την τελική επικράτηση και την πρόκριση στο μεγάλο τελικό. Το +10 παρέμεινε στο 17-7, με τις «ερυθρόλευκες» να διατηρούν στην εξέλιξη του σετ μεγάλες διαφορές και να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στο 25-14 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ με στόχο την κατάκτηση του 10ου Κυπέλλου της ένδοξης ιστορίας του.

Τα σετ (3-1 σε 1.53): 23-25 (31’), 25-22 (30’), 25-19 (28’)

1ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22

3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-19

4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων, ενώ του Παναθηναϊκού από 2 άσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 16 (11/28 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ. - 26% άριστες), Καράρο 2 (2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 26 (23/58 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Φαριόλ 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 20 (17/42 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 51% υπ. - 26% άριστες), Σαμπάτη (λ.), Λαμπρούση, Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Τάνη

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 11 (9/37 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 19% άριστες), Άτκινσον 23 (20/56 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (3/3 επ.), Σάμανταν 8 (8/15 επ.), Γενιτσαρίδη 9 (7/28 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 19% άριστες) / Γκρότους (λ., 50% υπ. - 21% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 2 (2/2 επ.), Κελεσίδη

Λορέντζο Μιτσέλι: «Ήταν ένα ματς, όπως το γνωρίζαμε εξ αρχής. Ο στόχος μας δεν είχε να κάνει μόνο με το να είμαστε σωστά προετοιμασμένοι πνευματικά, αλλά να τους βάλουμε σε δύσκολη κατάσταση, πιέζοντας στην υποδοχή και να φέρουμε το παιχνίδι εκεί ακριβώς που θέλουμε, κάτι που δεν ήταν εύκολο. Ξέρουμε την ΑΕΚ, δεν θα είναι εύκολο παιχνίδι, πρέπει να ανασυνταχθούμε πνευματικά, γιατί αυτό το ματς ήταν πολύ δύσκολο, όπως είναι πάντα ένα ντέρμπι που πρέπει να το κερδίζεις. Πρέπει να σκεφτούμε τον τελικό, γιατί ήρθαμε εδώ για να κατακτήσουμε το Κύπελλο. Κάναμε το πρώτο βήμα. Πρέπει να ρίξουμε τους τόνους και να σκεφτούμε το επόμενο, γιατί με τη σημερινή νίκη δεν κερδίζουμε αμέσως το Κύπελλο».

Μίλιτσα Κούμπουρα: «Τέλειο παιχνίδι σήμερα, με γεμάτο γήπεδο, κερδίσαμε τον Παναθηναϊκό. Μετά από ένα σετ που χάσαμε, ξυπνήσαμε και παίξαμε πάρα πολύ καλά. Συγχαρητήρια και στον Παναθηναϊκό. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη και έτοιμη για τον τελικό με την ΑΕΚ. Φυσικά, περιμένω να κερδίσουμε, γιατί έχουμε δείξει μέχρι τώρα, ότι μπορούμε να νικήσουμε όποιος και αν είναι ο αντίπαλος, οπότε απλά να παίξουμε πολύ δυνατά, όπως ξέρουμε και όλα θα πάνε καλά».