.
.
Και τώρα η Ρίγα

Για ένα ημίχρονο δέχθηκε σθεναρή αντίσταση, όμως μέσω της άμυνά του ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φάρου στο Κερατσίνι με 70-58 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, συνεχίζοντας το αήττητό του στις εγχώριες διοργανώσεις.

Οι νταμπλούχες  έτρεξαν 22-12 επιμέρους σκορ στην Τρίτη περίοδο και έθεσαν τη βάση για μία ακόμα επικράτηση στην Ελλάδα. Πλέον η προσοχή του Θρύλου στρέφεται στο παιχνίδι με τη Ρίγα τη Λετονία την Πέμπτη (30/11, 19:30), όπου και θα κριθεί η πρωτιά του Α ομίλου στο Eurocup. Την πρωτιά στο σκοράρισμα μοιράστηκαν οι Εβίνα Μάλτση και Στέλα Καλτσίδου, πετυχαίνοντας από 19 πόντους αμφότερες.

ΘΥΜΙΣΕ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ

Η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε με τις Αντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι με  το πρώτο προσπέρασμα του Θρύλου να έρχεται στο 5-6. Και πάλι οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με το 11-6 της Μαγκλάρα. Η Μακόλι μείωσε σε 11-8, για να ισοφαρίσει η Μάλτση με σουτ από τα 6,75μ (11-11) και η Μάζιτς να σκοράρει για το εκ νέου προβάδισμα του Θρύλου (11-13). Οι νταμπλούχες Ελλάδος έτρεξαν ένα 8-0 σερί (τρίποντο Καλτσίδου στο 11-16), αλλά η ομάδα του Κερατσινίου επέστρεψε φέρνοντας το ματς στο 14-18 και στο 19-20 δίνοντας στο παιχνίδι χροιά ντέρμπι.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΙΣΧΝΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

Το ματς ήταν εξ αρχής δύσκολο για τον Ολυμπιακό, με τον Φάρο να το αποδεικνύει αυτό καθώς πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-21. Με τις δύο βολές της Μάλτση ο Θρύλος ισοφάρισε και πάλι στο ματς 23-23, προσωρινά μιας και ο Φάρος απάντησε αμέσως για το 25-23. Το ματς πήγαινε καλάθι καλάθι με καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ολυμπιακός με βολές της Μάλτση προηγήθηκε με 27-29 και έτρεξε ένα επί μέρους 7-3 (τρίποντο Καλτσίδου, δίποντο Χατζηνικολάου, δίποντο Καλτσίδου) για να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (30-36).

ΞΕΦΥΓΕ ΜΕ ΙΣΧΥΡΗ ΑΜΥΝΑ

Οι νταμπλούχες Ελλάδος έφτασαν τη διαφορά στους οχτώ (30-38 και 32-40), αλλά ο Φάρος πλησίασε στο 37-42 με τρίποντο της Γούναρη.

Η Σπυριδοπούλου από τα 6,75μ έδωσε εκ νέου προβάδισμα οχτώ πόντων στον Ολυμπιακό (37-45), η Σταμάτη με τον ίδιο τρόπο έκανε το +9 (39-48) και η Καλτσίδου με δίποντο πραγματοποίησε το 39-50. Και πάλι η Σταμάτη με ντράιβ αύξησε τη διαφορά στους 13 (39-52), ενώ από τις βολές η Νικολοπούλου διαμόρφωσε το 41-54.  Η πιεστική άμυνα του Θρύλου απέφερε δύο κλεψίματα και ισάριθμους αιφνιδιασμούς με το σκορ να ανεβαίνει στο 41-58 και η περίοδος έληξε 42-58 για τις «ερυθρόλευκες».

ME TO MYΑΛΟ ΣΤΗ ΡΙΓΑ

Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε από την Μάλτση στο 42-61, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για την έκτη  νίκη του Θρύλου στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Φάρος μείωσε σε 50-61 τρέχοντας το δικό του 8-0 σερί, για να το διακόψει με δύο βολές η Σωτηρίου για το +13 (50-63).  Από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» η Μάλτση σκόραρε δις για το 52-65 και η Μάζιτς με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 54-68. Το παιχνίδι στο Κερατσίνι τελείωσε με τον Θρύλο να επικρατεί του Φάρου και πλέον να στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Πέμπτης (30/11, 19:30) με τη  Ρίγα στη Λετονία για την τελευταία αγωνιστική του Α Ομίλου του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 30-36, 42-58, 58-70

ΦΑΡΟΣ (Λειβάδης): Γκριτζά 5, Καλογήρου 2, Γούναρη 4, Παπαμιχαήλ 6, Μαγκλάρα 2, Καρακασίδου, Κεχαγιά 10, Δίελα 3, Τζόνσον 11, Κοτζαΐτση, Αλεξανδρίδου 2, Γουόκερ 13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς 6, Σταμάτη 5 (1/2 τρ), Σπυριδοπούλου 3 (1/2), Χατζηνικολάου 4 (7 ασ), Μπαλτά, Μάλτση 19 (3/8 τρ, 3 ριμπ), Νικολοπούλου 6 (4 ριμπ, 2 κλεψ.), Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4, Καλτσίδου 19 (2/3 τρ., 6 ριμπ., 3 κλ), Αντερσον, Μακόλι 4

Η Ελένη Καπογιάννη δήλωσε στο osfp.gr για το ματς: «Αλλη μία νίκη απέναντι στον Φάρο που μέχρι σήμερα ήταν και αυτός στις πρώτες θέσεις. Δεν κάναμε και την καλύτερη εμφάνιση, κάτι που μπορεί και να συμβεί. Ομως κρατάμε τη νίκη και επισημαίνουμε τα σημεία που πρέπει να διορθώνουμε και από αύριο ετοιμαζόμαστε για τη Ρίγα γιατί για εμάς είναι ένας τελικός».

Από την μεριά των αθλητριών, η Εβίνα Μάλτση δήλωσε στο osfp.gr: «Οπως κάθε παιχνίδι για εμάς, η νίκη ήρθε μέσα από την άμυνα. Ο Φάρος μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, εμείς όχι και τόσο πολύ, αλλά καταφέραμε και συγκεντρωθήκαμε, κάναμε αυτό που έπρεπε και πήραμε αυτό το παιχνίδι.

Από αυτήν την στιγμή που μιλάμε το ενδιαφέρον μας και η προσοχή μας στρέφεται στο παιχνίδι με τη Ρίγα. Ξέρουμε πάρα πολύ καλά τι σημαίνει για εμάς αυτό το παιχνίδι. Από τη στιγμή που έχουμε περάσει, δεν έχουμε σίγουρα άγχος αλλά είναι εγωιστικό πλέον. Θέλουμε να κερδίσουμε εκεί μέσα, να πάρουμε την διαφορά και να τερματίσουμε πρώτοι.