.
.
Μόνος πρώτος ο ασταμάτητος Ολυμπιακός, 27-23 στην έδρα της ΑΕΚ!

Το νικηφόρο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις, σε Ελλάδα και Ευρώπη, διεύρυνε σε «16 στα 16» η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Με σπουδαία εμφάνιση, ο Θρύλος πανηγύρισε μεγάλο «διπλό» στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, αφού επικράτησε με 27-23 της ΑΕΚ, για την εξ' αναβολής 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο, στην κορυφή. Στο ντέρμπι κορυφής του ελληνικού χάντμπολ, οι «ερυθρόλευκοι», που ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, παίρνοντας μεγάλες διαφορές, κυριάρχησαν απόλυτα στην έδρα των «κιτρινόμαυρων» και έκαναν το «11 στα 11» στο πρωτάθλημα! Έτσι, ο Ολυμπιακός έκανε το «δύο στα δύο» επί της ΑΕΚ φέτος, αφού τον Σεπτέμβριο, επικράτησε (26-25) στο αθλητικό κέντρο «Δαΐς», στον τελικό του Super Cup, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

«Κλειστό» ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά, με τις άμυνες των δύο ομάδων να παίζουν σημαντικό ρόλο. Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, στο 8:41, με γκολ του Σάββα, με τον Σλίσκοβιτς να «γράφει» το 4-3, με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Η ΑΕΚ αντέδρασε και προσπέρασε με +2 (7-5), όμως ο Θρύλος «απάντησε» και ισοφάρισε (7-7), με τον Σάββα, στο 18ο λεπτό. Νέο γκολ του Σάββα και +2 (7-9) οι «ερυθρόλευκοι», στο 20ό λεπτό, με τον Τζίμπουλα να ανεβάζει τη διαφορά στα τρία τέρματα (7-10), στο 25:05. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με γκολ του Τζίμπουλα στην κόντρα (27:40), έφτασε στο 11-9, με τους «κιτρινόμαυρους» να μειώνουν σε 11-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Δυνατά «μπήκε» ο Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κανδύλα να επαναφέρει το +3 (10-13), στο 31:50, ενώ ο Σλίσκοβιτς έκανε το 16-14, στο 38:34. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 16-16, ο Τζίμπουλας έβαλε μπροστά (17-18) τους «ερυθρόλευκους», στο 42:30, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή (20-18). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε και αφού ισοφάρισε (20-20), με τον Κάβτσιτς (47:33), πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (20-21), με γκολ του Σάββα, στο 49:10! Ο Θρύλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα (55:18), έφτασε στο +3 (20-23), με τον Σάββα να ανεβάζει τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (21-25), σε κρίσιμο σημείο, τρία λεπτά πριν από το φινάλε! Το τελικό 27-23 διαμόρφωσε ο Τζίμπουλας, στο 59:55, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο «διπλό» στα Άνω Λιόσια.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 6-5, 7-8, 7-10, 10-11 (ημχ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2

Δηλώσεις:

Νίκος Γραμματικός: «Προσπαθήσαμε, μείναμε πιστοί στο πλάνο μας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Κάναμε κάποια λάθη στην επίθεση, αλλά είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα, οπότε είναι λογικό. Σημαντική νίκη στην έδρα της ΑΕΚ, κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος για τη νίκη μας, που δώσαμε χαρά στον κόσμο μας! Πολλά, πολλά, πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, έκαναν σήμερα κατάθεση ψυχής, έβγαλαν τρομερή ενέργεια, πάλεψαν κάθε άμυνα, κάθε επίθεση. Συνεχίζουμε».

Πέτρος Κανδύλας: «Σήμερα, έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου, γιατί μείναμε ενωμένοι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και ήταν ένα από τα κλειδιά, για να φτάσουμε στην νίκη. Είμαστε πολύ χαρούμενοι, γιατί καταφέραμε να τελειώσουμε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος πρώτοι και αήττητοι και παράλληλα, είμαστε στους 16 του EHF European Cup. Από κει και πέρα, έχουμε μπροστά μας το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και έπειτα, ξεκινάμε ξανά τις υποχρεώσεις μας με τον Ολυμπιακό, έχοντας ένα πολύ απαιτητικό πρόγραμμα. Θέλω να ευχηθώ σε όλους καλές γιορτές και υγεία».