.
.
Ο Θρύλος 3-1 τον Παναθηναϊκό στο Μετς και ένα βήμα από το πρωτάθλημα!

Ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στον δεύτερο τελικό της Volley League, τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν με 3-1 σετ (19-25, 25-18, 23-25, 15-25) τον Παναθηναϊκό και έκαναν το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του τίτλου. Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν εύκολα το πρώτο και το τέταρτο σετ, είχαν τον έλεγχο στο τρίτο και έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών. Εξαιρετική εμφάνιση από τις Κούμπουρα και Μλεΐνκοβα, με 28 και 27 πόντους, αντίστοιχα, με την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι να μετράει έξι άσσους, 10 μπλοκ, 44% στην επίθεση και 65% υποδοχή. Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στο Λουτράκι, ο Ολυμπιακός βρίσκεται μια «ανάσα» από το νταμπλ. Το Σάββατο (20/4) στις 19:00, ο Θρύλος θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τον τρίτο τελικό, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24.

«Εχτισε» διαφορά, με διαδοχικά μπλοκ και με «οδηγό» την Κούμπουρα και προηγήθηκε!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5, όμως στο σημείο αυτό, ο Θρύλος ανέβασε «στροφές» και εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική λειτουργία του μπλοκ, ξέφυγε με +6. Με τρία διαδοχικά μπλοκ (τα δυο της Φαριόλ), διαμορφώθηκε το 6-12 για τις «ερυθρόλευκες», με τις γηπεδούχες να απαντούν με ένα 5-0 σερί και να μειώνουν στον πόντο, για το 11-12. Η Κούμπουρα έβαλε «στοπ» στο σερί αυτό και με δυο διαδοχικούς πόντους, έγραψε το 11-14, με την Μλεΐνκοβα στη συνέχεια να σημειώνει το 12-15. Με δυο νέες προσπάθειες της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο +4 το προβάδισμά του, φτάνοντας στο 12-16 αρχικά και στο 13-17 στη συνέχεια. Ακολούθησε η νέα μείωση του σκορ από πλευράς γηπεδούχων για το 16-17, με την Νίζετιχ να πετυχαίνει το 16-18 και την Κούμπουρα στη συνέχεια, να γράφει το 18-20 και το 18-21. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε, ύστερα από φιλέ της Παπαφωτίου για το 18-22 και πήγε στο 5-0, για να φτάσει ο Θρύλος στο σετ μπολ με την Κούμπουρα στο 18-24. Με ωραία προσπάθεια, η Μλεΐνκοβα έγραψε το 19-25, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 1-0 σετ.

«Μπήκε» δυνατά και στο δεύτερο σετ, αλλά ισοφαρίστηκε...

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 5-2, όμως στη συνέχεια, δεν διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 5-5, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9, για να προηγηθεί για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός στο 10-9. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε ακόμα δύο φορές, στο 11-12 με το μπλοκ της Φαϊρόλ στη Σαμαντάν και στο 13-14, όμως στην εξέλιξη του σετ, έμεινε πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να ανατρέψει εκ νέου την κατάσταση, με αποτέλεσμα οι «πράσινες» να φτάσουν στο 25-18, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Είχε τον έλεγχο στο τρίτο σετ, ανέκτησε το προβάδισμα!

Στην έναρξη του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός είχε ξανά τον έλεγχο και το προβάδισμα και μετά το 2-2, έφτασε στο 2-5, με την Μλεΐνκοβα και διεύρυνε στο +4 τη διαφορά, με επίθεση της Κούμπουρα για το 2-6. Η ίδια διαμόρφωσε το 2-7 και η Μλεΐνκοβα, με άσσο, διεύρυνε στο 6-0 το «ερυθρόλευκο» σερί, γράφοντας το 2-8 για το +6 υπέρ του Θρύλου. Με επίθεση της Νίζετιχ (5-10) και εξαιρετικό άσσο της Κούμπουρα, διατηρήθηκε η διαφορά των έξι πόντων υπέρ των «ερυθρολεύκων», οι οποίες έφτασαν στο 5-11 αρχικά και στο 6-12 στη συνέχεια. Από δυο νέες επιθέσεις της Κούμπουρα προήλθε το 8-14 και το 8-15 για τον Ολυμπιακό, που έλεγχε απόλυτα το ματς στο σημείο αυτό, ενώ η Μλεΐνκοβα αύξησε για πρώτη φορά στο +8 το προβάδισμα, γράφοντας το 8-16, γεγονός που έφερε νωρίς και το δεύτερο τάιμ άουτ των «πράσινων». Δια χειρός Κούμπουρα προήλθε ο 18ος «ερυθρόλευκος» πόντος για το 11-18, με τις γηπεδούχες να μειώνουν στη συνέχεια στο 14-18. Η Κούμπουρα, ωστόσο, με μπλοκ αυτή τη φορά, δεν επέτρεψε την περαιτέρω μείωση του σκορ και διαμόρφωσε το  14-19. Ακολούθησε το 16-20, ύστερα από σερβίς της Σαμαντάν που κατέληξε στο φιλέ, με την Κούμπουρα να σημειώνει το 17-21, με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα σερί χάρη στο οποίο Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 20-21, όμως με κερδισμένο μπλοκ άουτ προήλθε το 20-22 και το 21-23 με νέο μπλοκ άουτ της Κούμπουρα. Η ίδια έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 22-24, οι «πράσινες» μείωσαν σε 23-24, αλλά η εξαιρετική Κούμπουρα τελείωσε με επίθεση το σετ στο 23-25, βάζοντας ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού.

«Καθάρισε» εύκολα το τέταρτο σετ και επικράτησε ξανά!

Ο Θρύλος «μπήκε» πολύ δυναμικά και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με ένα γρήγορο 4-0, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε η Νίζετιχ που έγραψε, με άσσο, το 5-0, για να ακολουθήσουν δυο διαδοχικοί πόντοι της Μλεΐνκοβα (6-0) και της Εμμανουηλίδου με μπλοκ για το 7-0! Το εντυπωσιακό σερί διακόπηκε προσωρινά για το 1-7, όμως η Μλεΐνκοβα επανέφερε το +7, γράφοντας το 1-8.  Η Φαϊρόλ, στη συνέχεια, έγραψε το 3-9 με πρώτο χρόνο, οι «πράσινες» μείωσαν σε 5-9, όμως η ίδια με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 5-10. Με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, προήλθε το 6-12 και με μπλοκ της Κούμπουρα το 6-13 που έφερε και το δεύτερο τάιμ άουτ των «πράσινων», με τη Φαϊρόλ να αυξάνει με άσσο στο +8 το προβάδισμα, γράφοντας το 6-14. Η Μλεΐνκοβα με επίθεση διεύρυνε στο +9 τη διαφορά (8-17), η οποία έγινε διψήφια στο 8-18. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος διαχειρίστηκε με άνεση τη διαφορά ασφαλείας που είχε «χτίσει» και έφτασε στο 12-21, με την… ασταμάτητη Μλεΐνκοβα. Η ίδια, με εξαιρετικό σερβίς, έγραψε το 12-23, η Κούμπουρα έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 14-24 και τελείωσε το ματς στο 15-25, οδηγώντας το Θρύλο στη νίκη με 3-1, που τον φέρνει μια «ανάσα» μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα σετ (1-3, σε 1.42): 19-25 (25’), 18-25 (24’), 23-25 (29’), 15-25 (24’)

1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-18

3ο σετ: 2-8, 8-16, 17-21, 23-25

4ο σετ: 1-8, 8-16, 12-21, 15-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 6 άσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 4 (4/10 επ.), Καρκάσες 18 (14/39 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 22% άριστες), Άτκινσον 18 (17/42 επ., 1 μπλοκ), Γκρότους 7 (5/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Σάμανταν 14 (11/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ., 41% υπ. - 22% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Γενιτσαρίδη 2 (1 άσος, 1 μπλοκ, 25% υπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 4 (4/22 επ., 62% υπ. - 42% άριστες), Καράρο, Εμμανουηλίδου 6 (3/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 28 (24/45 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Φαριόλ 10 (4/16 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 27 (24/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 35% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 59% υπ. - 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη

Λορέντζο Μιτσέλι: «Ήταν μια σκληρή μάχη και σήμερα. Ήμασταν περισσότερο συγκεντρωμένοι στις λεπτομέρειες αυτού του αγώνα, σε σύγκριση με τον πρώτο τελικό και πιέσαμε περισσότερο με το σερβίς. Τραβήξαμε μακριά από το φιλέ τον Παναθηναϊκό. Αμυνθήκαμε πολύ καλά, ήμασταν καλοί στην κόντρα μπάλα και κάναμε καλύτερο παιχνίδι από την πλευρά μας. Παίξαμε πολύ καλύτερα. Δείξαμε αυτοπεποίθηση και συγκέντρωση στο γήπεδο. Είμαι χαρούμενος για τα κορίτσια, γιατί αυτό το αποτέλεσμα μας δίνει το πλεονέκτημα του 2-0. Έχουμε την ευκαιρία να παίξουμε έτσι και το Σάββατο και να διατηρήσουμε τη συγκέντρωση και την αγωνιστική συμπεριφορά μας απέναντι σε μια ομάδα με καλές αθλήτριες, για να δούμε τι θα συμβεί».

Μικαέλα Μλεΐνκοβα: «Είμαι πολύ χαρούμενη που κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι, χρειαζόμαστε ακόμα μια νίκη για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Είμαι περήφανη για την ομάδα μου, γιατί παρότι χάσαμε τη συγκέντρωσή μας στο δεύτερο σετ, παίξαμε συνολικά πολύ καλά σε όλο το παιχνίδι».