.
.
Προβάδισμα πρόκρισης στους «4» ο Θρύλος!

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «4» του EHF European Cup πραγματοποίησε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Με σπουδαία εμφάνιση και πάθος, εξαιρετικό Κοτανίδη και κορυφαίο σκόρερ τον Σάββα, με οκτώ γκολ, ο Θρύλος νίκησε με 31-26 την ισχυρή Κρκα στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης και πήρε πλεονέκτημα για την πρόκριση στην τετράδα, ενόψει της ρεβάνς στο Νόβο Μέστο, στις 30/3. Σε μία συγκλονιστική «μάχη» στην Ηλιούπολη, για τη φάση των «8» του EHF European Cup, οι «ερυθρόλευκοι» του Ζέλικο Μπάμπιτς, που αγωνίστηκαν με μία σημαντική απουσία, χωρίς τον τραυματία Δομπρή, είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, κυριάρχησαν απόλυτα και έδειξαν καλύτερη ομάδα, με «φόντο» τη μεγάλη ρεβάνς στην έδρα των Σλοβένων!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Μοντόρο (1:42), με τον Σάββα να «γράφει» το 2-1, στο 3:19 και τον Βίντα το 3-2, στο 4:36. Η Κρκα προσπέρασε (3-5, 5-6), όμως ο Θρύλος «έτρεξε» 5-0 σερί και ανέτρεψε την κατάσταση, ξεφεύγοντας με +4 (10-6), με γκολ του Τζίμπουλα στην κόντρα (14:59). Οι Σλοβένοι μείωσαν σε 10-8, ο Μιχαηλίδης «απάντησε», για το 11-8, στο 18:43, ενώ ο Σάββας διατήρησε το +3 (12-9), σκοράροντας στην κόντρα, στο 22ο λεπτό. Τρομερό μακρινό σουτ του Μοντόρο και 13-9 οι «ερυθρόλευκοι», στο 23:42, με τον Παπαβασίλη να κάνει το 15-11, με τη συμπλήρωση 26 λεπτών. Η Κρκα μείωσε σε 15-12 και 16-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, με τον Κοτανίδη να πραγματοποιεί έξι αποκρούσεις (40%) και μάλιστα, σε κρίσιμα σημεία!

Στο ξεκίνημα (32:30) του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σλίσκοβιτς «έγραψε» το 17-14, ενώ στο 5:40, «χτύπησε» ξανά, για το +4 (18-14). Η Κρκα εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Θρύλου και πλησίασε στο -2 (18-16), όμως ο Κάβτσιτς είχε την «απάντηση», για το 19-16, στο 38:19. Στο 40:29, ο «Σλίσκο» δήλωσε ξανά «παρών», δίνοντας «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (20-16) στην ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς, η οποία έφτασε και στο +5 (21-16), με νέο γκολ του Σάββα, στο 44:35! Ένα λεπτό μετά, ο Πασσιάς «ανέβασε» τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (22-16), όμως η Κρκα μείωσε άμεσα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός αντέδρασε εξαιρετικά και με δύο γρήγορα τέρματα των Τζηρά (46:34) και Σλίσκοβιτς (46:52), ξέφυγε με +7 (24-17). Στη συνέχεια, ο Θρύλος «κόλλησε» και η Κρκα «ψαλίδισε» τη διαφορά, μειώνοντας στα τρία γκολ (25-22). Ο Πασσιάς έβαλε «στοπ» στο σερί των Σλοβένων, κάνοντας το 26-22, στο 52:54, με τον Σάββα να «βρίσκει» και πάλι δίχτυα, για το 27-23, στο 54ο λεπτό! Νέο γκολ του Πασσιά (54:40) και στο +5 (28-23) ο Ολυμπιακός, ενώ ο Σάββας, σε κενή εστία, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +6 (29-23). Η Κρκα μείωσε σε 29-25, ο Σλίσκοβιτς έκανε το 30-25, στο 57:42 και ο Τζίμπουλας «τελείωσε» το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 31-26, στο 59:48.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 10-6, 11-9, 13-11, 16-13 (ημιχ.) 17-14, 19-16, 21-16, 25-19, 28-23, 31-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 5, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 4, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8

Κρκα (Μίρκο Σκόκο): Ράου, Μπραντέσκο, Άβσεκ, Μαϊστόροβιης 9, Μούχιτς 2, Λ. Ράσο, Βούκιτς 3, Στανόγιεβιτς 7, Ντ. Ράσο 1, Ζάιτς, Νίκολιτς 1, Λάβριτς, Κούκμαν 1, Μάτκο, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 2

Διαιτητές: Τσέμα-Τζάχια (Κόσοβο), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 1/3-5/6

Ζέλικο Μπάμπιτς: «Πρώτα από όλα, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου! Παίξαμε σαν λιοντάρια σήμερα και είμαι εντυπωσιασμένος, γιατί παλέψαμε σε κάθε φάση, κάθε μπάλα, σε άμυνα και επίθεση και αντέξαμε πολύ καλά σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Τα έδωσαν όλα οι παίκτες και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Πρέπει να τα δίνουμε όλα σε κάθε ματς σε αυτόν τον σύλλογο! Πολύ σημαντική νίκη για εμάς, αλλά ήταν μόνο το πρώτο βήμα, το πρώτο... ημίχρονο. Τίποτα δεν τελείωσε. Θα βελτιώσουμε κι άλλα πράγματα για τη ρεβάνς στη Σλοβενία».

Σάββας Σάββας: «Πολύ καλό προβάδισμα, σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ήταν αναμενόμενο ότι το ματς θα ήταν τόσο σκληρό, το περιμέναμε, αλλά ανταποκριθήκαμε εξαιρετικά. Μπορούσαμε να τελειώσουμε και με μεγαλύτερη διαφορά αυτό το ματς, όμως το καλό είναι, ότι τώρα ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε στη ρεβάνς. Ξέρουμε που να επικεντρωθούμε. Θα πάμε εκεί με ένα καλό... μαξιλαράκι, για να διεκδικήσουμε την πρόκριση στην τετράδα της Ευρώπης, κάτι πολύ σημαντικό για όλο το σύλλογο του Ολυμπιακού. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήταν εδώ, μας βοήθησε πολύ, ειδικά στα δύσκολα σημεία».