.
.
Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Θρύλος, 97-51 τον Αθηναϊκό!

Με το «δεξί» στη σεζόν 2023-24 «μπήκε» η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 97-51 του Αθηναϊκού στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, σε νοκ άουτ ματς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και προκρίθηκαν στα προημιτελικά, πραγματοποιώντας εξαιρετική τέταρτη περίοδο με 27-0 σκορ. Στο πρώτο επίσημο ματς της φετινής αγωνιστικής περιόδου, για τη Β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, τα κορίτσια του Θρύλου, που έπαιξαν χωρίς τις Μόρρισον και Καρλάφτη, είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα, πήραν μεγάλες διαφορές και με πλουραλισμό στην επίθεση (σκόραραν όλες οι αθλήτριες του Θάνου Νίκλα) και πρώτη σκόρερ την Γουίλιαμς με 23 πόντους (18 η Χριστινάκη), έφτασαν στη νίκη-πρόκριση επί του Αθηναϊκού. Οι ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ΑΣ Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός, στη φάση των «8» των θεσμού.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με καλάθι της Σύρρα (5:57), προηγήθηκε με 11-7 επί του Αθηναϊκού, με την Χριστινάκη να ανεβάζει τη διαφορά στο +9 (16-7), με «έμμεσο» τρίποντο, στο 4:15. Εντυπωσιακό καλάθι από την Κάντζι και 20-12 οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, στο 2:30, με την Βίτολα να «γράφει» το 22-14, με λέι απ (1:24), μετά από ωραία προσπάθεια και ασίστ της Χριστινάκη. Στα 52 δευτερόλεπτα, η Χριστινάκη «χτύπησε» ξανά, για το 24-16, ενώ ο Αθηναϊκός μείωσε σε 24-18, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 26-23, όμως η Γουίλιαμς, με δύο διαδοχικά καλάθια (7:08, 6:26), έκανε το 30-23, φτάνοντας τους οκτώ προσωπικούς πόντους, με 4/4 δίποντα! Με καλάθι της Βίτολα από το ύψος των βολών (4:30), τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +11 (36-25), με την Γουίλιαμς να φτάνει τους 14 πόντους, με δύο εύστοχες βολές (6/6 δίποντα, 2/2 βολές), για το 42-31, 2:14 για το φινάλε του ημιχρόνου. Στο 1:26, οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα 14 πόντων (45-31) για πρώτη φορά, με 2/2 βολές της Βίτολα, ενώ η Χριστινάκη πέτυχε τρίποντο από τη γωνία (0:10), για το 48-34, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 48-35.

Στο ξεκίνημα (7:30) της τρίτης περιόδου, η Γουίλιαμς «βρήκε» το πρώτο της τρίποντο, για το 51-40, με την Σύρρα να σκοράρει, για το 53-42, στο 6:48. Στο 2:52, η Χριστινάκη πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, για το 61-44, με την Νικολοπούλου να δίνει «αέρα» 19 πόντων (63-44) στον Ολυμπιακό, στο 2:33. Οι πρωταθλήτριες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν για πρώτη φορά στο +20 (67-47), με τζαμπ σουτ της Δίελα (1:27), ενώ στο 0:59, η Χριστινάκη πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο, για το +23 (70-47). Ο Αθηναϊκός μείωσε σε 70-51, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 7:00 της τέταρτης περιόδου, ο Θρύλος έφτασε στο +34 (85-51), με λέι απ της Αναστασοπούλου, με την Δίελα να κάνει το 95-51, στο 1:58. Οι «ερυθρόλευκες», 15 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, διαμόρφωσαν το τελικό 97-51, με εύστοχη βολή της νεαρής Καμπισιούλη, ολοκληρώνοντας την τελευταία περίοδο με 27-0 σερί.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-35, 70-51, 97-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 23 (3), Σπυριδοπούλου 11, Σύρρα 5, Καμπισιούλη 2, Νικολοπούλου 4, Αναστασοπούλου 2, Δίελα 8, Βίτολα 11, Χριστινάκη 18(2), Κολλάτου 9(1), Κάντζι 4

Αθηναϊκός (Ζωηρού): Ντέστινι 7, Κεχαγιά, Καλαφάτη, Στεφανίδου, Τσίκα 4, Μάνου 4, Οικονομάκη 7, Παρασκευοπούλου 4(1), Τραγουστή 9(3), Χάρις 16

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Καλή σεζόν με υγεία, γιατί δεν έχουμε προπονηθεί όλοι μαζί, είμαστε πίσω σε αγωνιστικό ρυθμό. Ξεκινήσαμε νικηφόρα, θετικά. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την προσπάθεια και τη νίκη. Είμαστε καινούργια ομάδα, θέλουμε πολλή δουλειά, θέλουμε χημεία, όμως πρέπει να έχουμε υπομονή. Πιστεύω πάρα πολύ στο ρόστερ, στο επόμενο διάστημα θα παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι και θα έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε μπασκετικά».

Ελεάννα Χριστινάκη: «Καλή αρχή σε όλους με υγεία. Ο πρώτος μας αγώνας σήμερα, συγχαρητήρια στον Αθηναϊκό. Χαιρόμαστε που ξαναπαίζουμε όλες μαζί. Από τους τραυματισμούς που επιστρέψαμε αρκετές παίκτριες, θα βρούμε τη χημεία μας και στην πορεία θα παίζουμε πολύ πιο ωραίο μπάσκετ. Από εκεί και πέρα, ακολουθούμε τους κανόνες του προπονητικού σταφ, έχουμε πολύ καλό κλίμα και πιστεύω, θα έχουμε επιτυχίες στην πορεία».