.
.
Στις λεπτομέρειες η «τιτανομαχία» στη Γένοβα!

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η «τιτανομαχία» στη Γενόβα. Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, γνώρισε την ήττα με 12-11 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο τα τελευταία τρία χρόνια, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League. Ο Θρύλος, που αγωνίστηκε χωρίς τον Βάμος, ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 3-0, 5-3 και 7-5, ενώ είχε 4/6 στον παίκτη παραπάνω έως τα μέσα της τρίτης περιόδου, επίδοση που έγινε... 4/13 στη συνέχεια. Στα 26 δευτερόλεπτα, ο Φουντούλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να οδηγήσει το ματς στη διαδικασία των πέναλτι. Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν αισιόδοξα σημάδια και έδειξαν ότι διαθέτουν ομάδα για το Final-4, αφού παρά την πολύ σημαντική απουσία του Βάμος, σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες, αυτή της πρωταθλήτριας Ευρώπης Προ Ρέκο τα τρία τελευταία χρόνια, έφτασαν πολύ κοντά σε ένα μεγάλο «διπλό», το οποίο έχασαν στο... νήμα.

Δυνατό ξεκίνημα, προβάδισμα 3-0, 5-3 και 7-5!

Πιο αναλυτικά, εξαιρετικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη Γένοβα, αφού με γκολ των Αλαφραγκή και Γκίλλα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, στο 4:27. Ο Θρύλος, ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί, με τον Δερβίση να «χτυπάει» στον παίκτη παραπάνω και να κάνει το 3-0! Η Προ Ρέκο, όμως, αντέδρασε και στα εναπομείναντα τρία λεπτά, ισοφάρισε σε 3-3, σκορ πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, σημειώθηκαν εννιά τέρματα. O Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 5-3, με τον Λόντσαρ (5:57) και παρότι ισοφαρίστηκε (5-5), έφτασε στο 7-5, με τον Νικολαϊδη, στο 3:48. Ωστόσο, με 3-0 σερί, η Προ Ρέκο έκανε την ανατροπή, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 8-7 υπέρ των Ιταλών.

Δεν τα κατάφερε...

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +2 (9-7), όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, με τέρματα των Γκίλλα και Μπούσλιε, στο 5:25. Η ιταλική ομάδα έφτασε ξανά στο +2 (11-9), με τον Γενηδουνιά να μειώνει σε 11-10, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η οποία ήταν η πιο «κλειστή», η Προ Ρέκο πήρε προβάδισμα με 12-10, όμως ο Γενηδουνιάς, με ωραίο γκολ από τα έξι μέτρα, μείωσε σε 12-11, 1:32 για το φινάλε. Ο Ολυμπιακός πάλεψε για την ισοφάριση στο τέλος, όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα (12-11). Στα 26 δευτερόλεπτα, ο Φουντούλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-4, 3-3, 1-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Αλαφραγκής (2 μέτρα, 6:07), 0-2 Γκίλλας (2 μέτρα, 4:27), 0-3 Δερβίσης (π/π, 3:37), 1-3 Φοντέλι (πέναλτι, 2:27), 2-3 Γιάνγκερ (περιφέρεια, 1:20), 3-3 Χέιλοκ (π/π, 0:05)

2ο οκτάλεπτο: 3-4 Δερβίσης (περιφέρεια, 7:31), 3-5 Λόντσαρ (π/π, 5:57), 4-5 Ζαλάνκι (π/π, 5:27), 5-5 Κοντέμι (π/π, 4:40), 5-6 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:22), 5-7 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 3:48), 6-7 Ζαλάνκι (π/π, 2:25), 7-7 Ντι Φούλβιο (φουνταριστό, 0:50), 8-7 Κοντέμι (περιφέρεια, 0:03)

3ο οκτάλεπτο: 9-7 Κανέλα (2 μέτρα, 7:14), 9-8 Γκίλλας (π/π, 6:35), 9-9 Μπούσλιε (π/π, 5:25), 10-9 Φοντέλι (π/π, 4:55), 11-9 Κοντέμι (φουνταριστό, 4:18), 11-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:10)

4ο οκτάλεπτο: 12-10 Χέιλοκ (φουνταριστό, 5:25), 12-11 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:33)

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 2, Κανέλα 1, Γιάνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσιούτι, Ετσενίκε, Κοντέμι 3, Κάκαρης, Ιόκι Γκράτα, Χέιλοκ 2, Νέγκρι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Γιώργος Δερβίσης: «Πολύ σκληρό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες πάλεψαν πολύ. Και οι δύο ομάδες έβγαλαν ωραίες φάσεις, αλλά και κακές, κυρίως αμυντικά. Εμείς, αμυντικά ήμασταν καλοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά είχαμε κάποιες στιγμές αδράνειας. Αυτές τις στιγμές αδράνειας τις πληρώσεις, γιατί η Ρέκο είναι μια ομάδα με πολλή ποιότητα. Όποτε έχεις αδράνεια, η Ρέκο το μετατρέπει σε γκολ. Αυτό μας στοίχισε. Μπορούσαμε να πάρουμε την ισοπαλία στο τέλος, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά συνεχίζουμε δυνατά στα επόμενα».