.
.
Με φόρα από την Ευρώπη!

Με κεκτημένη ταχύτητα από την θρυλική πρόκριση στους «8» του Challenge Cup, ύστερα από την σπουδαία νίκη επί της Τσανάκαλε, ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στο Ρέντη και κλείδωσε ουσιαστικά την 1η θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν! Οι «ερυθρόλευκες» μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο την δύσκολη αναμέτρηση με τον Πανναξιακό και αγωνίστηκαν με μεγάλη συγκέντρωση από την αρχή μέχρι το φινάλε. Στη σημερινή αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής δεν αγωνίστηκε η Κατερίνα Γιώτα, ενώ η Άνα Λαζάρεβιτς προφυλάχθηκε από το ξεκίνημα του 2ου σετ, λόγω μικροενοχλήσεων.

Κυρίαρχος από την αρχή ως το τέλος!

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο 14-13 με καρφί της Χίπε. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο, έφτασαν στο 22-19 με την Εμμανουηλίδου και πήραν το πρώτο σετ με 25-21, μετά από 27’ αγωνιστικά λεπτά. Πρώτη σκόρερ στο σημείο αυτό ήταν η Χίπε με 6 πόντους (6/15 επ.,), ακολουθούσε με 5 η Ναντζέγια Μαλασάι (5/11 επ.) ενώ από 3 πέτυχαν οι Λαμπρούση (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) και η Εμμανουηλίδου (2/5 επ., 1 μπλοκ). Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε με την ίδια σοβαρότητα και απέκτησε γρήγορα το προβάδισμα, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο στροφές για να φτάσει στο 25-21 και να προηγηθεί με 2-0.  Παρά την δεδομένη κούραση από τα συνεχή παιχνίδια, ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε στροφές ούτε στο 3ο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-17!

Τα σετ: 25-21 (27’), 25-21( 28’), 25-17 (24’)

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 25-21

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-14, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβτις): Λαζάρεβιτς 1 (1/4 επ., 29%υπ.-29%αρ., Μαλασάϊ 10 (7/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60%υπ.-53%αρ.), Λαμπρούση 8 (5/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 16 (16/40 επ.), Εμμανουηλίδου 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κονόμη –λ (75% υπ.-58%αρ.) /Τσίμα 5 (5/16 επ., 75%υπ.-, 58%αρ.), Βλαχάκη, Μικέλη

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 3 (1/23 επ., 2 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (14/32 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Οικονομίδου5 (5/10 επ.), Τοτσίδου 5 (5/23 επ., 42%υπ.-30%αρ.), Ζακχαίου 12 (5/14 επ., 6 μπλοκ), Κακουράτου –λ (30%υπ-25%αρ.)/ Ξαγοραράκη