.
.
Από εκεί που είχε σταματήσει….

Με τον τρόπο που τελείωσε τον πρώτο γύρο, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο δεύτερο μισό της σεζόν η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (25-19, 25-14, 25-10 )  του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού στο Ρέντη για την 12η αγωνιστική με την οποία άνοιξε η αυλαία του Β’ γύρου. Οι νταμπλούχες φάνηκαν ανεπηρέαστες σε γενικές γραμμές από την διακοπή των 2,5 περίπου εβδομάδων, πέτυχαν την 12η νίκη σε ισάριθμα ματς στην Α1 Γυναικών και συνεχίζουν να οδηγούν με χαρακτηριστική ευκολία την κούρσα του πρωταθλήματος από την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην έναρξη του 1ου σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο οποίο πήγε ο Ολυμπιακός μπροστά με 8-7, ύστερα από καρφί της Τσβετάνοβα. Στη συνέχεια οι νταμπλούχες ακολούθησε ένα «ερυθρόλευκο» επιμέρους σερί  8-4 με το οποίο ο Θρύλος έφτασε στο 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ για να πάρει το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς απέκτησε τον επιθυμητό ρυθμό και  «καθάρισε» πιο γρήγορα και απλά, φτάνοντας με +6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2) με +10 στο δεύτερο (16-6) και πήρε εύκολα το σετ με 25-14. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «ερυθρόλευκες» και στο τρίτο σετ το οποίο πήραν εξίσου εύκολα με 25-10.

Τα σετ: 3-0, 25-19, 25-14, 25-10

Η Διακύμανση:

1ο σετ:  8-7, 16-11, 21-16, 25-19

2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-9, 25-14

3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (4/9 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ, 11% υπ.), Λαζάρεβιτς 8 (6/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 17% υπ.), Λαμπρούση 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ),  Χριστοδούλου 1 (1 άσος), Τσβετάνοβα 14 (12/18 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (44% υπ.)/Μαλασάι 10 (8/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ (43% υπ.), Βλαχάκη 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Κοκκινάκη –λ (67% υπ.), Εμμανουηλίδου (3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τέζα

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Λ. Πράππας): Τουσιούδη 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Μαυροπάνου 6 (2/2 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Χατζηλευθερίου 1 (1 άσος, 18% υπ.), Υφαντή 9 (8/26 επ.,1 άσος), Μπαζιάνα, Τζούριτς 7 (6/27 επ., 1 άσος, 25% υπ.), Αναγνωστοπούλου –λ (20% υπ.)/ Γκάμζαρη, Μπούρλη, Ντουλμπέρη

Κοβάτσεβιτς: «Μια εύκολη νίκη»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά την διακοπή του πρωταθλήματος και σημειώσαμε μια εύκολη νίκη.  Κάναμε ένα μικρό αριθμό λαθών κυρίως στο πρώτο σετ, γεγονός που ήταν φυσιολογικό. Τώρα κοιτάμε μπροστά γιατί το επόμενο διάστημα παίζουμε σημαντικά παιχνίδια»

Μαλασάι: «Παίξαμε αρκετά καλά»

Η Ναντζέγια  Μαλασάι δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr : «Είχαμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε το προηγούμενο διάστημα, ανακτήσαμε τις δυνάμεις μας και σήμερα παίξαμε αρκετά καλά. Προσωπικά νιώθω πολύ καλά αυτή την περίοδο και θέλω να δίνω τον καλύτερο μου εαυτό για να βοηθήσω από την πλευρά μου την ομάδα να πετύχει τους στόχους της».