.
.
Με επίδειξη δύναμης πάει για το 7ο!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν δια περιπάτου με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο ΔΑΚ Γλυφάδας και την Κυριακή στις 18:00 θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του 7ου διαδοχικού Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Πανναξιακό. Ο Θρύλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε για μια ακόμα φορά τις «πράσινες» (3η για φέτος) και παράλληλα διεύρυνε στο 29-0 το σερί των διαδοχικών νικών κόντρα στον Παναθηναϊκό σε επίπεδο Ερασιτέχνη!

Μπήκε «φουριόζος» στο πρώτο σετ!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός με ένα σερί 4-0 μετέτρεψε το 2-1 σε 2-5 και παρότι μείωσε ο Παναθηναϊκός σε 4-5 διεύρυνε ξανά το προβάδισμα πηγαίνοντας με +4 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8) με της Λαμπρούση και Χίπε να οδηγούν στην επίθεση. Η Ναντζέγια Μαλασάι έσπασε το «πράσινο» μπλοκ» και αύξησε την διαφορά υπέρ του Θρύλου διαμορφώνοντας το 5-10 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.  Ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά, 9-11 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα καθώς διεύρυνε εκ νέου τη διαφορά με ένα σερί 6-0 φτάνοντας στο +7 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (9-16). Με νέο πρώτο χρόνο της Τζίνας Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» αύξησαν και άλλο το προβάδισμα τους για το 11-19 που επιβεβαίωνε την κυριαρχία τους στο σημείο εκείνο. Η Λαζάρεβιτς διαμόρφωσε το 12-20 για τον Ολυμπιακό που είχε «αγκαλιάσει» το πρώτο σετ  καθώς έφτασε και σε διψήφια διαφορά (13-23) για να το κατακτήσει  εύκολα με άσσο της Λαμπρούση (14-25)

Με επική ανατροπή έφτασε στο 2-0!

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο χαλαρά και έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 6-1 και με 10-6, αλλά στη συνέχεια με ένα σερί ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ σε 10-10. Στο 12-10 των «πράσινων» απάντησε ξανά ο Ολυμπιακός που ισοφάρισε με την Χίπε (12-12) ενώ πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο δεύτερο σετ στο 13-14 μετά από άστοχη επίθεση του Παναθηναϊκού. Στο σημείο εκείνο οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ το 17-17 το οποίο μετατράπηκε σε 21-17 εις βάρος του Ολυμπιακού ο οποίος μείωσε με μπλοκ άουτ της Χίπε (22-10) και πόντο της Μαλασάϊ σε 22-20. Μετά από λάθος επίθεση του Παναθηναϊκό οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν από το 22-18 στον πόντο, 22-21 αρχικά και 23-22 στη συνέχεια και με μπλοκ της Γιώτα ισοφάρισαν σε 23-23! Ακολούθησε το 24-23 στο οποίο «απάντησε» η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Η Κατερίνα Γιώτα με άσσο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά από ώρα (24-25) και η Χίπε ολοκλήρωσε την σπουδαία ανατροπή πετυχαίνοντας το 24-26 σε κόντρα επίθεση!

Επίδειξη δύναμης, 11-0 σερί και τελικός!

Στο 3ο σετ οι «ερυθρόλευκες» πήραν το πρώτο προβάδισμα με την Τζίνα Λαμπρούση (3-4) και ξέφυγαν με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8) μετά από μπλοκ της Μαλασάϊ. Η Σάσκια Χίπε έγραψε το 6-10 για τον Θρύλο που έδειχνε ότι έλεγχε απόλυτα το σετ και η Κατερίνα Γιώτα αύξησε τη διαφορά σημειώνοντας το 6-11! Ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει πλήρως το παιχνίδι του και είχε μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο τον αγώνα τρέχοντας ένα εξωπραγματικό 11-0, μετατρέποντας το 6-9 σε 6-20! Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Θρύλο να φτάνει άνετα στο τελικό 12-25.

Tα σετ: 14-25, 24-26, 12-25

1ο σετ: 4-8, 9-16, 12-21,14-25

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-17, 24-26

3ο σετ: 5-8, 6-16, 8-21, 12-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη 1 (1/1 επ.), Κωνσταντινίδου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Πολ 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ,, 45% υπ. – 27% άριστες), Μερτεκη 6 (6/28 επ.), Ρίτσι 2 (2/10 επ.), Φιλντ 7 (4/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Λαγουδακη 2 (2/9 επ., 19% υπ. – 12% άριστες), Καββαδια 1 (1/2 επ.), Καρπουζά, Παρασκάκη.

Ολυμπιακος (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (5/12 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/14 επ., 1 άσο, 20% υπ. – 20% άριστες), Μαλασάι 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρούση 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 18 (16/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (58% υπ. – 42% άριστες), Βλαχάκη.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς

"Σήμερα πετύχαμε μια εκπληκτική νίκη! Σε κάποια διαστήματα του αγώνα ίσως να κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι φέτος. Στο δεύτερο σετ ίσως να επαναπαυτήκαμε αλλά και ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του. Στο τέλος του σετ δείξαμε το μέταλλο της ομάδας μας, εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη του αντιπάλου και κατακτήσαμε ένα σετ που έμοιαζε χαμένο. Βέβαια η σημερινή επιτυχία είναι μόνο το πρώτο βήμα. Σίγουρα αύριο δεν θα είναι ένα εύκολο παιχνίδι, στο οποίο κατά την γνώμη μου θα βρεθούν οι δυο ομάδες που παίζουν το καλύτερο βόλεϊ στην Ελλάδα αυτή την εποχή. Ο Ολυμπιακός και ο Πανναξιακός! Και ο Παναθηναϊκός είναι μια πολύ καλή ομάδα, αλλά από τις αρχές του χρόνου η ομάδα από την Νάξο έχει βρει ένα πολύ καλό ρυθμό. Πιστεύω ότι αύριο θα γίνει ένα υπέροχο παιχνίδι..."