ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 21791
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 6082

10 May 2024

Ένα σετ μακριά από τον τίτλο οι Νεάνιδες!

Το δεύτερο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πραγματοποίησαν οι Νεάνιδες του Θρύλου, καθώς επικράτησαν του Πιερικού με 3-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκες», με κορυφαία την Παρασκευή Ζαφειρίου (19 π.) ήταν εξαιρετικές στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης πετυχαίνοντας μία ακόμη σημαντική νίκη, που τις φέρνει μία ανάσα πιο κοντά, από το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού, είναι έτοιμα να δώσουν την τελευταία τους «μάχη» το μεσημέρι του Σαββάτου (15:00), απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 5-1. Στην συνέχεια, η Καρατζιά με δύο άσσους θα δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό σε 11-5. Λίγα λεπτά μετά, τα καρφώματα της Ζαφειρίου  θα δώσουν ώθηση και αέρα  6 πόντων (18-12) στις ερυθρόλευκες. Οι πόντοι της Καρατζία, της Δαγρέ και της Δημητρίου θα φέρουν το πρώτο σετ στον Θρύλο με 25-16 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους πρώτους πόντους φτάνοντας μέχρι το 7-7. Στην συνέχεια, η Δαγρέ με τους δικούς της πόντους θα δώσει προβάδισμα σε 11-8. Η Ζαφειρίου με δύο άσσους θα φέρει το σκορ σε 14-9. Λίγα λεπτά μετά, τα καρφώματα της Δαγρέ και οι πόντοι της Ζαφειρίου θα αυξήσουν περισσότερο την διαφορά σε 22-13,   με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν και το δεύτερο σετ με 25-17.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως και στο δεύτερό με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισορροπημένα και να φτάνουν μέχρι το 10-10. Η Παρασκευή Ζαφειρίου, βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα και με την βοήθεια της ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με 18-15. Η ομάδα του Πιερικού θα βγάλει αντίδραση και θα φέρει το ματς στα ίσια 19-19. Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης το ματς ήταν αμφίρροπο, αλλά τα κορίτσια του Θρύλου, με απόλυτη ψυχραιμία θα πάρουν και το τρίτο σετ 25-23, φτάνοντας στην δεύτερη νίκη και την πρώτη θέση στον όμιλο, αγκαλιάζοντας τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδας.