ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 21794
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 6085

11 May 2024

Πρωταθλήτριες Ελλάδος οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού!

Ονειρεμένο φινάλε για την σεζόν 2023-2024 προσυπέγραψαν στην Κατερίνη οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού, οι οποίες στέφθηκαν πρωταθλήτριες Ελλάδος, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ. Τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη μετά το πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΑ κατέκτησαν επάξια και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν στο Final 4 του πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων Κ20 το τριήμερο 9-11/5, κόντρα στις Αμαζόνες, τον Πιερικό και τον ΠΑΟΚ πετυχαίνοντας ισάριθμες νίκες με 3-0 σετ. Μάλιστα με αυτές τις νίκες ολοκλήρωσαν με 9 βαθμούς στην τελική βαθμολογία. Πολυτιμότερη παίκτρια και καλύτερη επιθετικός του Final 4 αναδείχθηκε η Παρασκευή Ζαφειρίου, καλύτερη σέρβερ αναδείχθηκε η Ιωάννα Δημητρίου, ενώ τον τίτλο της καλύτερης πασαδόρου τον κατέκτησε η Βασιλική Ζαφειρίου.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Παρασκευή Zαφειρίου με 5 συνεχόμενους πόντους θα δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με (7-3). Στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» θα αυξήσουν την διαφορά φτάνοντας μέχρι το 15-9. Λίγα λεπτά μετά, οι πόντοι της Δαγρέ, Ιωαννίδη και Ζαφειρίου θα αυξήσουν την διαφορά σε 10 πόντους (21-11). Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, η ομάδα του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με αποτέλεσμα οι Νεάνιδες του Θρύλου να κατακτήσουν το πρώτο σετ με εμφατικό τρόπο (25-16).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι «ερυθρόλευκες» θα μπουν πολύ δυναμικά χάρη στα μπλοκ της καρατζιά και τους  πόντους της Δαγρέ θα δώσουν δυναμικό προβάδισμα με (7-0). Λίγα λεπτά μετά τα κορίτσια του Θρύλου θα αυξήσουν περισσότερο την διαφορά με 8 πόντους (12-4). Η Δημητρίου με 3 συνεχόμενους πόντους θα δώσει αέρα 12 πόντων στον Ολυμπιακό (16-4). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό με τις «ερυθρόλευκες» να κερδίζουν άνετα και το δεύτερο σετ με 25-10.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες θα μοιραστούν τους πρώτους πόντους φτάνοντας μέχρι το 10-10. Στην συνέχεια, χάρη στους  τρεις άσσους της Δημητρίου ο Ολυμπιακός θα πάρει προβάδισμα με τέσσερις πόντους 14-10. Λίγα λεπτά μετά η ομάδα του ΠΑΟΚ θα μειώσει στον πόντο με 15-16, ενώ θα περάσει για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση με 20-17. Η Δαγρέ με 2 δικούς της πόντους θα μειώσει για λίγο στο σκορ σε 21-20, ενώ λίγα λεπτά μετά οι πόντοι της Ζαφειρίου και το κάρφωμα της θα φέρει το ματς στα ίσια. Οι δύο αποβολές που χρεώνονται οι δύο ομάδες στο παιχνίδι θα φτασει το σκορ στο 24-24 σε εκείνο το σημείο η αναμέτρηση έσπαγε καρδιές καθώς μετά από πέντε ισοπαλίες  (25-25), (26-26), (27-27), (28-28) οι «ερυθρόλευκες» θα πάρουν τελικώς το τρίτο σετ με 30-28 και θα αναδειχθούν επάξια πρωταθλητριες ελλάδος για την σεζον 2023-2024.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-10, 30-28)

Η Διακύμανση

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-16

2ο σετ: 8-2, 16-4, 21-7, 25-10

3ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 30-28

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Καρατζιά 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Δαγρέ 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. - 13% άριστες), Δημητρίου 10 (5/8 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζαφειρίου Β. 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζαφειρίου Π. 19 (15/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιωαννίδη 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ) / Παπαθανασίου (λ, 41% υπ. - 27% άριστες), Τσαγκοπούλου 1 (1/5 επ.), Λιάλιου 1 (1 μπλοκ), Ασυμομύτη, Παπαδοπούλου, Δανίκα, Τριαντοπούλου 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Θάνος Τερζής): Μπακή 6 (5/25 επ., 1 μπλοκ), Μεροδουλάκη 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ηλιάδη 13 (12/33 επ., 1 άσσος, 37% υπ. - 32% άριστες), Λιόντου 2 (2/4 επ.), Χατζέλια 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Κουζούνη 4 (3/13 επ., 1 άσσος, 11% υπ. - 11% άριστες) / Μπιτσακτσή (λ, 38% υπ. - 34% άριστες), Μάρρα, Χαλδέζου, Ματανάκη.

Η διαδρομή των Νεανίδων του Ολυμπιακού στο Final 4 μέχρι την κατάκτηση του πρωταθλήματος:
Πέμπτη (9/5) 19:30 - 1η αγωνιστική
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ 3-0
Παρασκευή (10/5) 18:30 - 2η αγωνιστική
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ 3-0
Σάββατο (11/5) 15:00 - 3η αγωνιστική
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΠΑΟΚ 3-0