ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38051

07 December 2023

12 μετάλλια στη δεύτερη μέρα των Πανελλήνιων Χειμερινών Αγώνων!

Σπουδαίες επιδόσεις πέτυχαν και τη δεύτερη μέρα των Πανελλήνιων Χειμερινών Αγώνων OPEN στο ΟΑΚΑ, οι αθλητές και οι αθλήτριες της ομάδας κολύμβησης του Ολυμπιακού. Το Σάββατο (26/2), στη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης, στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ, η αποστολή του Θρύλου κατέκτησε 12 μετάλλια (πέντε χρυσά, τέσσερα ασημένια, τρία χάλκινα), ξεχωρίζοντας τα χρυσά των Απόστολου Χρήστου, Απόστολου Παπαστάμου και Βασίλη Σοφικίτη.

Ο «ερυθρόλευκος» Χρήστου, μετά τα 50μ. ύπτιο, έπιασε» και στα 100μ. ύπτιο το όριο συμμετοχής για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Χειμερινούς Αγώνες, με χρόνο 54.34, ενώ κέρδισε και τη δεύτερη θέση στα 50μ. ελεύθερο (22.68). Όσον αφορά στους Παπαστάμο και Σοφικίτη, πανηγύρισαν δύο ακόμη επιτυχίες με τους Πειραιώτες, αφού ο πρώτος κέρδισε το χρυσό στα 200μ. πεταλούδα της διοργάνωσης, με επίδοση 2:01.28 και ο δεύτερος αναδείχθηκε πρώτος στα 200μ. πρόσθιο, με χρόνο 2:16.14.

Έτσι, με την ολοκλήρωση και της δεύτερης ημέρας, ο σύλλογος μας, μετά τα επτά μετάλλια της Παρασκευής (25/2), μετρά 19 στη διοργάνωση, εκ των οποίων επτά χρυσά, έξι ασημένια και έξι χάλκινα!

Αναλυτικά, τα μετάλλια του Ολυμπιακού τη δεύτερη μέρα των Πανελλήνιων Χειμερινών Αγώνων OPEN:

Χρυσά (5): Απόστολος Χρήστου (100μ. ύπτιο, 54.34), Απόστολος Παπαστάμος (200μ. πεταλούδα, 2:01.28), Ελένη Κοντογεώργου (200μ. πρόσθιο), Βασίλης Σοφικίτης (200μ. πρόσθιο, 2:16.14), 4Χ200μ. (Νέγρης, Αρβανίτης, Παπαστάμος, Σοφικίτης)

Ασημένια (4): Απόστολος Χρήστου (50μ. ελεύθερο, 22.68), Δανάη Καπρίνη (200μ. πεταλούδα, 2:18.88), Παναγιώτης Ζάρακας (200μ. πεταλούδα, 2:04.38), Δημήτρης Νέγρης (400μ. ελεύθερο, 3.56.91)

Χάλκινα (3): Αφροδίτη Θώδη (50μ. ύπτιο, 1:05.49), Σοφία Κλικοπούλου (50μ. ελεύθερο, 25.96), Παναγιώτης Χιώτης (200μ. πρόσθιο, 2:17.66)

Δηλώσεις:

Απόστολος Παπαστάμος: «Ευχαριστήθηκα την κούρσα, ελπίζω το ίδιο να γίνει και στις υπόλοιπες που θα λάβω μέρος».

Ελένη Κοντογεώργου: «Περίμενα να σημειώσω ένα καλύτερο χρόνο, αλλά είμαι ικανοποιημένη με τη νίκη μου, σε μια πολύ καλή κούρσα».

Βασίλης Σοφικίτης: «Περίμενα καλύτερο χρόνο. Ελπίζω να τον σημειώσω στους επόμενους αγώνες που θα δώσω».