ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 21638
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 5946

17 June 2024

Μυθικός Παπαστάμος, πρωταθλητής Ευρώπης, Πανελλήνιο ρεκόρ και... Παρίσι!

Ιστορία έγραψε ο Απόστολος Παπαστάμος, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 400μ. μικτή ατομική!

Στον τελικό του αγωνίσματος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού πήρε αυτό που άξιζε και τα πέτυχε... όλα: χρυσό μετάλλιο, Πανελλήνιο ρεκόρ, εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (4:12.50 το όριο).

Πιο αναλυτικά, ο κολυμβητής του Θρύλου πραγματοποίησε την κούρσα της ζωής του, στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική, αφού τερμάτισε πρώτος σε 4:10.83, κατακτώντας, έτσι, το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου!

Όσον αφορά στον επίσης «ερυθρόλευκο» Στέργιο-Μάριο Μπίλα, στον ημιτελικό των 50μ. πεταλούδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Σερβίας, πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, τερμάτισε πρώτος με 23.06 και προκρίθηκε με σπουδαίο Πανελλήνιο ρεκόρ στον αυριανό (18/6, 19:37) τελικό.