ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38044

07 December 2023

«Σάρωσε» ο Χρήστου, διακρίθηκε ο Δημητριάδης!

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των κολυμβητών του Ολυμπιακού στο διεθνές Μιτινγκ του Λουξεμβούργου.  Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Απόστολος Χρήστο που κατέκτησε συνολικά 4 μετάλλια εκ των οποίων 2 χρυσά και δυο ασημένια ενώ σημαντικές διακρίσεις σημείωσε ο Στέφανος Δημητριάδης με ένα χάλκινο και μια 6η θέση!

Έλαμψε ο Απόστολος Χρήστου!

Την πρώτη ημέρα των αγώνων ο Απόστολος Χρήστου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού κρέμασε στο στήθος τους δύο χρυσά (50μ. ύπτιο και 100μ. ύπτιο) και ένα ασημένιο (50μ. ελεύθερο).  Ο κολυμβητής του Θρύλου έσπασε τα χρονόμετρα καθώς τερμάτισε πρώτος τόσο στα 50μ. ύπτιο όσο και στα 100μ. του ίδιου στυλ. Στον τελικό των 100μ. ύπτιο τερμάτισε σε 54.00 πετυχαίνοντας ρεκόρ του μίτινγκ και βελτίωσε το δικό του 54.19 από το προκριματικό που είχε προηγηθεί. Στα 50μ. ύπτιο τερμάτισε σε 25.20, που αποτέλεσε επίσης ρεκόρ της διοργάνωσης, με διαφορά 89 εκατοστών του δευτερολέπτου από τον δεύτερο, Μπαν Στασιούλης που τερμάτισε σε 26.09. Στα 50μ. ελεύθερο ο Απόστολος Χρήστου ήταν και πάλι εξαιρετικός αφού σημείωσε ατομικό ρεκόρ με χρόνο 22.41, ξεπερνώντας την επίδοση που έκανε στον προκριματικό (22.72). Με αυτό το χρόνο τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω μόνο από τον Μπεν Πράουντ από τη Μεγάλη Βρετανία που έκανε χρόνο 22.08.

Εντυπωσιακός και τη δεύτερη ημέρα!

Την δεύτερη ημέρα των αγώνων ο Απόστολος Χρήστου πανηγύρισε την κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου στον τελικό των 100μ. ελεύθερο σημειώνοντας μάλιστα μεγάλο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 49.19 (προηγούμενη καλύτερη επίδοση το 49.95). Με αυτόν τον τρόπο έδειξε πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση, αφού έκλεισε το κορυφαίο μίτινγκ με δύο χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια, δύο ατομικά ρεκόρ σε 50μ. ελεύθερο και 100μ. ελεύθερο, καθώς και τρία ρεκόρ διοργάνωσης (δύο στα 100μ. ύπτιο και ένα στα 50μ. ύπτιο). Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού που είχε περάσει με την τρίτη καλύτερη επίδοση στα προκριματικά βρέθηκε πίσω μόνο από τον Βρετανό Ντάνκαν Σκοτ που με 48.75 πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Σε πολύ καλή κατάσταση και ο Δημητριάδης!

Όσον αφορά τον Στέφανο Δημητριάδη, την πρώτη ημέρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα με χρόνο 1:59.46.  Ο αθλητής του Ολυμπιακού έδωσε σπουδαία μάχη απέναντι σε μεγάλα ονόματα, όπως ο  Ούγγρος Λάζλο Τσεχ και ο Βρετανός Μπεν Πράουντ που τερμάτισαν σε 1:59.07 και 1:59.33 αντίστοιχα. Την δεύτερη ημέρα ο Στέφανος Δημητριάδης πάλεψε για το καλύτερο δυνατό αντιμετωπίζοντας και πάλι μεγάλα ονόματα των 100μ. πεταλούδας και τερμάτισε στην 6η θέση. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε χρόνο 54.01. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος πρωταθλητής Λάζλο Τσεχ με 52.69 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Γάλλο Μεχντί Μετελά που έκανε χρόνο 52.78. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Βρετανός Άνταμ Μπάρετ με 53.33.