ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38044

07 December 2023

Νικολαϊδου: «Να φέρουμε το πρωτάθλημα και στο ανοιχτό»

Η επικεφαλής του τεχνικού επιτελείου του τμήματος Στίβου του Ολυμπιακού Στέλλα Νικολαϊδου σχολιάζοντας την παρουσία του συλλόγου μας στο 29ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου δήλωσε: «Είμαστε πάρα πολύ ικανοποιημένοι από την παρουσία των αθλητών. Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν και ανέδειξαν το τμήμα στίβου για άλλη μια φορά πρωταθλητή στον κλειστό στίβο. Ευχαριστούμε τον πρόεδρο κ. Μιχάλη Κουντούρη γιατί είναι κοντά στο τμήμα όλο αυτό το διάστημα και ευελπιστούμε να φέρουμε το πρωτάθλημα και στο ανοιχτό».

Οι επιδόσεις των αθλητών του Ολυμπιακού!

Από κει και πέρα κάτι παραπάνω από επιτυχημένη ήταν η παρουσία των αθλητών του Ολυμπιακού στο 29ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο οποίο οι Άνδρες πήραν το πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 1η θέση και οι Γυναίκες τερμάτισαν στην 4η θέση.  Οι επιδόσεις των αθλητών του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλές ξεκινώντας από τον Πέτρο Κυριακίδη που τερμάτισε πρώτος στα 400μ. με χρόνο 48.16, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Περικλή Ιακωβάκη ενώ στην ίδια κούρσα ο Γιάννης Λουλάς τερμάτισε 3ος με επίδοση 49.24 και έδωσε έντονο ερυθρόλευκο χρώμα στο πόντιουμ.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Πέτρος Κυριακίδης που τερμάτισε 2ος στα 200μ. με χρόνο 22.05. Στο Τριπλούν ο Δημήτρης Τσιάμης κέρδισε την πρωτιά με επίδοση 16.06 σε αγώνισμα που επίσης ο σύλλογος μας τα πήγε εξαιρετικά αφού δυο και ο Νίκος Τσιώκος με επίδοση 15.50 κατετάγη 3ος ενώ στο μήκος ο Μιχάλης Μερτζανίδης με 7.68 αναδείχθηκε 2ος.

Στις Γυναίκες ξεχώρισε η Ανδριάνα Φέρρα που τερμάτισε 1η με 24.23 στα 200μ. σε μια κούρσα όπου η έτερη σπρίντερ του Ολυμπιακού, Δήμητρα Κυριακίδου που έκανε ντεμπούτο με τα χρώματα του συλλόγου τερμάτισε 5η με χρόνο 25.42.

Επίσης η Ανδριάνα Φέρρα, ζευγάρωσε τα μετάλλια αφού τερμάτισε 3η στα 60μ. με επίδοση 7.57. Η καλή παρουσία των ερυθρόλευκων αθλητών συμπληρώθηκε με την τρίτη θέση που κατέλαβε στη σφαιροβολία η Ρενάτα Μπολσοκοβάιτε με επίδοση 13.88.