.
.
Και τώρα... Super Cup!

Με νίκη και καλή εμφάνιση ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας της η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 38-21 της Ανόρθωσης στο «μπαλόνι» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, στο τελευταίο «τεστ», πριν από το Super Cup με την ΑΕΚ στο αθλητικό κέντρο Δαϊς, στις 18/9 (19:00). Στο ματς με τους Κύπριους στο ΣΕΦ, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κυριάρχησε, προηγήθηκε ακόμα και με 19 γκολ διαφορά και έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση, ενόψει του πρώτου μεγάλου στόχου και πρώτου επίσημου ματς της σεζόν 2023-24. Το φιλικό με την κυπριακή ομάδα στο «μπαλόνι» του ΣΕΦ παρακολούθησε και ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., Μιχάλης Κουντούρης, μαζί με τον Τίμη Πουρνάρα.

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο ματς, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 (5-3), με γκολ του Σλίσκοβιτς, με τον Σάββα να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (7-4), στο 9:39, ενώ ο Βίντα «έγραψε» το 8-4, στο 10:45. Ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα για τους Κυπελλούχους Ελλάδας, αφού για οκτώ λεπτά δεν «βρήκαν» δίχτυα, ενώ δέχθηκαν τέσσερα τέρματα, με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει σε 8-8. Ωστόσο, ο Σάββας «ξεκόλλησε» τον Θρύλο στην επίθεση, έκανε το 9-8, στο 18:54 και στη συνέχεια, με δύο ακόμη προσωπικά γκολ (19:30, 21:15), έκανε το 11-8. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ακόμη περισσότερο στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και έφτασαν στο 13-8, με δύο τέρματα του Παπαβασίλη, στο 22ο λεπτό, ενώ ο Καραμπουρνιώτης έδωσε «αέρα» +6 (14-8), στο 25:01. Ο Παπαβασίλης «χτύπησε» ξανά στην κόντρα, για το +7 (15-8), στο 26:25, ενώ ο Μοντόρο σκόραρε δις (27:10, 29:24), για το 17-9. Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» το ημίχρονο με double σκορ, αφού ο Παπαβασίλης έκανε το 18-9 (29:59).

Δυνατά «μπήκαν» οι Κυπελλούχοι Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με γκολ των Τζηρά (31:20) και Σλαβούλιτσα (32:01), έφτασε στο +10 (19-9, 20-10) για πρώτη φορά, με τον Τζίμπουλα να σκοράρει στην κόντρα, στο 34:35, για το +12 (22-10). Στο 39:50, ο Τζηράς ανέβασε το προβάδισμα του Θρύλου στο +13 (26-13), ενώ δήλωσε ξανά «παρών», τρία λεπτά μετά, για το +14 (28-14). Νέο γκολ του Τζηρά στην κόντρα και +15 (30-15) οι «ερυθρόλευκοι», με τη συμπλήρωση 46 λεπτών στο ματς, ενώ σκόραρε ξανά, για το +19 (35-16), στο 52:20. Στο 54ο λεπτό, ο Τζίμπουλας επανάφερε τη διαφορά των 19 τερμάτων (37-18), με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στο ΣΕΦ με 38-21 των Κύπριων.

Νίκος Γραμματικός: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, ήμασταν καλοί και σοβαροί για 60 λεπτά. Κάναμε αρκετά λάθη, αλλά είχαμε και πολλές καλές προσπάθειες, κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Η Ανόρθωση ήρθε από πολλά και δυνατά φιλικά και επιβάρυνση, όμως εγώ κοιτάω την ομάδα μου και είμαι ευχαριστημένος και από τα 60 λεπτά. Έπαιξαν όλοι, ήταν ένα καλό φιλικό, συνεχίζουμε. Θα ξεκουραστούμε τώρα και θα ετοιμαστούμε για τη Δευτέρα».

Σάββας Σάββας: «Τελευταίο φιλικό σήμερα της προετοιμασίας μας, έχουμε δουλέψει πάρα πολύ. Είχαμε μια πολύ δυνατή προετοιμασία, με πολλά φιλικά και αυτά αρχίζουν και φαίνονται στο γήπεδο. Νομίζω, η ομάδα έχει αρχίσει και δένεται, περιμένουμε πώς και πώς τη Δευτέρα, να παίξουμε τον πρώτο μας τελικό με την ΑΕΚ. Θα είναι ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι, θα κριθεί στις λεπτομέρειες, όμως η ομάδα είναι έτοιμη και θέλουμε οπωσδήποτε να σηκώσουμε την πρώτη κούπα της σεζόν».