.
.
Λάθη και χαμένες ευκαιρίες...

Δεν τα κατάφερε στο κλειστό του Μετς η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία ηττήθηκε με 3-1 σετ (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) από τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League. Στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μέσα από τα... χέρια τους το τρίτο σετ (26-24), στο οποίο προηγήθηκαν με 24-23, ενώ απώλεσαν και το τέταρτο, παρότι ήταν μπροστά με 19-13, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα των «πράσινων». Σε ένα συγκλονιστικό -σε εξέλιξη- ματς στο Μετς, ο Θρύλος ήταν... νευρικός στα κρίσιμα σημεία, έκανε πολλά λάθη, τα οποία «πλήρωσε» από τον ΠΑΟ και απώλεσε, έτσι, το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ της Volley League (με δύο σετ, δηλαδή με έναν βαθμό, θα είχε τον πρώτο λόγο). Έως τώρα τη φετινή σεζόν, η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι δείχνει καλύτερη από τον Παναθηναϊκό και θέλει να το επιβεβαιώσει στην κρίσιμη συνέχεια, κατακτώντας τον πρωτάθλημα, τον βασικό της στόχο.

Δεν ξεκίνησε καλά στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρέθηκε πίσω με 5-0. Ο Στερν «ξεκόλλησε» (5-1) τους Κυπελλούχους Ευρώπης, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 5-3, με μπλοκ, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 9-5. Ο Στερν μείωσε σε 9-6, διαφορά που κράτησε (10-7) ο Παγένκ, με πλασέ. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 19-13 και στο 21-14, ο Κουμεντάκης μείωσε σε 22-16, με άσσο, με τον Θρύλο να χάνει, ωστόσο, το πρώτο σετ, με 25-19. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καλή εικόνα στο πρώτο σετ, είχαν πρόβλημα και στην υποδοχή (17%).

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι «μπήκαν» με 3-0 προβάδισμα, όμως οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν «στροφές» και ισοφάρισαν σε 4-4, με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη. Ο Στερν έβαλε μπροστά (5-6) τον Ολυμπιακό, με τον Παγένκ να «γράφει», με πρώτο χρόνο, το 8-7. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έφτασαν στο +2 (7-9, 8-10), με δύο λάθος επιθέσεις του Παναθηναϊκού, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το 14-12. Ο Κουμεντάκης ήταν και αυτός που έκανε το 13-12, ενώ ο Ιντάλγκο κάρφωσε δυνατά και κράτησε το +2 (16-18). Άσσος του Στερν και +3 (17-20) ο Θρύλος, που ισοφαρίστηκε, στη συνέχεια, σε 20-20, με 3-0 σερί των «πράσινων». Ο Τζούριτς έδωσε «αέρα» δύο πόντων (20-22) στους «ερυθρόλευκους», με μπλοκ, ενώ το 23-21 ήρθε μετά από σερβίς των γηπεδούχων στο φιλέ. Ο ΠΑΟ, ωστόσο, ισοφάρισε σε 23-23, όμως οι πρωταθλητές Ελλάδας διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφεραν το ματς στα ίσια, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 1-1 σετ, με εξαιρετική επίθεση, για το 25-23.

Και στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, με 3-1 προβάδισμα, αλλά ο Κουμεντάκης μείωσε σε 3-2. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω με 7-3, αλλά με εξαιρετικό μονό μπλοκ του Τζούριτς, μείωσε σε 7-6, με τους «πράσινους», ωστόσο, να φτάνουν στο 12-9 και στο 13-10. Μπλοκ του Παγένκ και 13-12, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 16-13. Ο Ιντάλγκο μείωσε στον πόντο (18-17), με μπλοκ, ο Κουμεντάκης σε 20-19, με τον Κουβανό ακραίο να ισοφαρίζει (21-21). Με μπλοκ του Τζούριτς (22-23) και επίθεση του Στερν, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έφτασαν σε σετ μπολ (22-24), αλλά έχασαν την ευκαιρία, αφού δέχθηκαν 3-0 σερί, για το 26-24 και το 2-1 του ΠΑΟ.

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος «μπήκε» πιο δυνατά, αφού με άσσο του Στερν, προηγήθηκε με 4-1, με τον Τράβιτσα να κερδίζει μπλοκ, για το 7-2. Άουτ επίθεση από τον Παναθηναϊκό και 8-3 οι «ερυθρόλευκοι», που με πλασέ του Ιντάλγκο, έφτασαν στο 11-6. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 14-10, ο Παγένκ «έγραψε» το 16-12 και ο Στερν το 17-12, με πλασέ, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να κυριαρχούν στο σετ. Με άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός πήρε «αέρα» έξι πόντων (13-19), διαφορά που έχασε, στη συνέχεια, καθώς έπαθε «μπλακ άουτ» και δέχθηκε 6-0 σερί, για την ισοφάριση (19-19). Μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης προηγήθηκαν ξανά, με 20-19, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή (22-20, 23-21). Ο Τζούριτς μείωσε σε 23-22, με τον Θρύλο να ισοφαρίζει σε 23-23, μετά από άουτ των «πράσινων». Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-23 και στη νίκη (3-1).

Τα σετ (3-1 σε 1.58): 25-19, 23-25, 26-24, 25-23

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-19

2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 26-24

4ο σετ: 3-8, 12-16, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (10/23 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 60% υπ. - 48% άριστες), Ιερεθουέλο 2 (2/3 επ.), Ρανγκέλ 6 (5/10 επ. 1 μπλοκ), Ερνάντες 23 (18/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (3/6 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13 (12/25 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 23% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 43% υπ. - 33% άριστες), Κασαμπαλής, Πετρέας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάρκου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 7 (5/8 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 16 (11/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (8/15 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 34% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 18% υπ. - 12% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 40% υπ. - 27% άριστες), Ζουπάνη, Δαλακούρας 1 (1/2 επ., 100% υπ. – 100% άριστες)

Ντανιέλ Καστελάνι: «Είμαι πολύ λυπημένος, κάναμε πολλά λάθη. Πολλά... Λάθη τεχνικά, λάθη στην προσέγγιση του ματς, για αυτό και είμαι απογοητευμένος πολύ. Είχαμε την ευκαιρία ακόμα και να παίξουμε πέμπτο σετ. Με έναν ή με δύο βαθμούς, θα ήμασταν πρώτοι. Είναι πολύ απογοητευτικό το σημερινό αποτέλεσμα».

Ντράγκαν Τράβιτσα: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Νομίζω, ο αντίπαλος άξιζε να κερδίσει. Μας πίεσαν πολύ από το σερβίς, δυσκολευτήκαμε πολύ, αλλά είχαμε τις ευκαιρίες να πάμε στο τάι μπρέικ. Θα σκεφτούμε αυτό το ματς, θα δούμε τι έφταιξε και κοιτάζουμε τη συνέχεια, βελτιώνοντας αυτά που πρέπει».