.
.
Νίκη-ανατροπή (3-2) επί του Μίλωνα στο Ρέντη!

Νικηφόρα ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» Κυπελλούχοι Ευρώπης επικράτησαν -με ανατροπή- με 3-2 σετ (15-25, 19-25, 25-13, 25-14, 17-15) του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 18η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volley League, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, στο οποίο αγωνίστηκαν με μεγάλο ροτέισον και συγκεκριμένα, μόνο με τους Τράβιτσα, Καρασαββίδη, Βαϊόπουλο, Γκουσταβάο, Ζουπάνη, Δαλακούρα και Χανδρινό. Κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, όμως στη συνέχεια, βρήκε ρυθμό και έκανε την ανατροπή (3-2) στο Ρέντη, με πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνη, με 20 πόντους (14 ο Χανδρινός), «κλείνοντας», έτσι, την regular season της Volley League.

Ετσι, μετά τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια της Volley League, οι πρωταθλητές Ελλάδας θα αντιμετωπίσουν, στους ημιτελικούς των πλέι οφ, τον τρίτο Μίλωνα.

Ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στο ματς και απώλεσε το πρώτο σετ με 25-15. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ (6-8, 9-16, 13-21), έχοντας «θέμα» στην υποδοχή (19%, 14% άριστες), αλλά και στην επίθεση, με μόλις 36% (8/22 επιθέσεις). Στο δεύτερο σετ, ο Μίλων ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά, φτάνοντας στο 7-4. Ο Δαλακούρας μείωσε σε 7-5, με μπλοκ άουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι στο +3 (7-10). Με μπλοκ του Γκουσταβάο, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 10-10, αλλά η εικόνα έμοιαζε με αυτή του πρώτου σετ, με τον Μίλωνα να φτάνει στο 25-19 και στο 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και άλλαξαν πρόσωπο, με τον Τράβιτσα να «γράφει» το 10-5 και το 11-5, ενώ ο Δαλακούρας ανέβασε τη διαφορά στο +7 (15-8). Με μπλοκ του Τράβιτσα, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο +10 (22-12) και με άουτ επίθεση του Μίλωνα, μείωσαν σε 2-1 στα σετ, με 25-13. Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Χανδρινός κέρδισε άσσο, για το 5-2, ενώ έκανε και το +5 (12-7), με τον Γκουσταβάο να σηκώνει «τείχος», για το +6 (13-7). Ο τέταρτος άσσος του Θρύλου ήρθε δια χειρός Ζουπάνη, ο οποίος έκανε το 15-7 και ο Γκουσταβάο έδωσε «αέρα» εννιά πόντων (16-7). Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 2-2 σετ, με επίθεση του Βαϊόπουλου, για το 25-14.

Στο τάι μπρέικ, ο Μίλων «μπήκε» πιο δυνατά, φτάνοντας στο 5-3 και στο 7-5, με τον Γκουσταβάο να περνάει έξυπνα την μπάλα και να μειώνει σε 7-6. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 12-9 και στη συνέχεια, στο σετ μπολ/ματς μπολ (12-14). Οι πρωταθλητές Ελλάδας, ωστόσο, ισοφάρισαν σε 14-14, με άουτ επίθεση του Μίλωνα και σε 15-15, με μπλοκ άουτ του Δαλακούρα, με τον Ζουπάνη να «γράφει» το 16-15. Με μπλοκ του Βαϊόπουλου, ο Ολυμπιακός έκανε το 17-15 και ολοκλήρωσε την ανατροπή με 3-2 σετ!

5ο σετ: 3-5, 8-10, 9-12, 17-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλου και του Μίλωνα από 8 άσσους, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Βαϊόπουλος 5 (2/9 επ, 3 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Σπ. Χανδρινός 14 (8/28 επ., 6 άσσους , 39% υπ. – 26% άριστες), Ζουπάνη 20 (17/31 επ., 1 άσσους, 2 μπλοκ), Τράβιτσα 7 (2/3 επ., 5 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/24 επ., 27% υπ. – 23% άριστες / Καρασαββίδης (λ., 33% υπ. - 33% άριστες)

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 5 (4/12 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 18 (16/36 επ., 2 άσσοι), Μολίνα 14 (12/34 επ., 2 άσσοι, 30% υπ. – 17% άριστες), Πολουγιάν 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Χερ 1 (1 άσσος) / Αρ. Χανδρινός (λ., 70% υπ. - 65% άριστες), Σουσουρίδης, Κουβαράς, Νανόπουλος (20% υπ. – 20% άριστες), Κοντοστάθης 3 (3/4 επ.)

Δηλώσεις:

Ντανιέλ Καστελάνι: «Σήμερα, ήταν ένα δύσκολο ματς, στο οποίο αγωνιστήκαμε με πολλές αλλαγές, ενώ είχαμε και κάποιους τραυματισμούς. Το ματς δεν έκρινε κάτι βαθμολογικά για εμάς, δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες, σε παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής έως τώρα. Ξεκινήσαμε λίγο νευρικά, αλλά σιγά-σιγά, βελτιωθήκαμε και παίξαμε καλά. Είναι καλό αυτό για τη συνέχεια, γιατί στα μεγάλα ματς που έρχονται, χρειάζεται όλη η ομάδα».

Σπύρος Χανδρινός: «Είμαστε μια ομάδα ολοκληρωμένη, όλοι οι παίκτες θέλουν να παίζουν πάντα, δείχνουμε χαρακτήρα όποιος και να παίξει. Θέλουμε να παίζουμε καλά, θέλουμε να είμαστε καλά και να κερδίζουμε, γιατί ο Ολυμπιακός αυτό είναι. Είμαστε Ολυμπιακός, θα παλέψουμε για το πρωτάθλημα μέχρι τέλους, το πιστεύουμε, είμαστε μια πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλό κλίμα».