.
.
Να «τελειώσει» την πρόκριση στο Ρέντη!

Δεν τα κατάφερε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στον τέταρτο ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League, αφού ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-21) από τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν την απαιτούμενη εικόνα, σε έναν τόσο σημαντικό ημιτελικό, γνώρισαν ήττα στην έδρα των Νεοσμυρνιωτών και δεν «καθάρισαν» την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Ο Θρύλος δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη σε ένα γήπεδο που δεν τα έχει καταφέρει ιδιαίτερα, φέτος, όμως οι συνθήκες της έδρας του Μίλωνα δεν αποτελουν δικαιολογία για το αρνητικό αποτέλεσμα, βάσει του ρόστερ υψηλού επιπέδου των «ερυθρόλευκων». Οι παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι καλούνται να «τελειώσουν» την πρόκριση στους τελικούς, την Δευτέρα (25/3) στις 17:00, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 9-7, όμως ισοφάρισε σε 9-9, με μπλοκ του Στερν και προσπέρασε με 10-9, με μπλοκ άουτ του Σλοβένου διαγώνιου. Με πλασέ του Γκουσταβάο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έφτασαν στο 16-15, ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 17-16, αλλά ο Μίλων αντέδρασε και πήρε προβάδισμα με +3 (21-18), σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Στερν μείωσε σε 23-21, όμως οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πρώτο σετ (1-0), με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, ο Μίλων προηγήθηκε με 9-8, 10-9 και και 11-10, με τον Στερν να ισοφαρίζει σε 11-11, με μπλοκ άουτ και τον Ιντάλγκο σε 13-13, με τον ίδιο τρόπο. Ο Θρύλος «κόλλησε» και έμεινε πίσω με -4 (17-13), όμως μείωσε σε 22-20, με σερβίς των γηπεδούχων στο φιλέ. Ο Μίλων έφτασε στο 24-20, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 24-21 και ο Γκουσταβάο σε 24-22 και 24-23, με μονό μπλοκ, με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. O Μίλων, ωστόσο, έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με άουτ επίθεση του Μίλωνα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-5, στο τρίτο σετ, όμως στη συνέχεια, δέχθηκαν δύο πόντους και έμειναν πίσω με 7-6. Με σερβίς των γηπεδούχων στο φιλέ, οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (8-9), αλλά ο Μίλων αντέδρασε και έφτασε στο 14-12 και έπειτα, στο +5 (18-13). Ο Τράβιτσα, με έξυπνο πέρασμα, μείωσε σε 20-17, ο Τζούριτς σε 24-20 και ο Στερν σε 24-21, με μπλοκ, όμως ο Μίλων έφτασε στο 25-21 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0): 25-22, 25-23, 25-21

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων ενώ του Ολυμπιακού από 2 άσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 3 άσοι), Γιορντάνοφ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Πολουγιάν 15 (14/20 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ. – 26% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 άσος) / Χανδρινός (λ., 38% υπ. – 38% άριστες), Θεοδόσης, Νανόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/1 επ.), Τζούριτς 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (8/17 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 57% υπ. – 29% άριστες), Κομητούδης, Δαλακούρας

Ντανιέλ Καστελάνι: «Σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια στην έδρα του Μίλωνα, πιστεύω ότι τα πήγαμε καλύτερα στην υποδοχή. Από την άλλη, δεν μπορέσαμε να πιέσουμε καθόλου από το σερβίς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν καλύτερες πιθανότητες στην επίθεση και εμείς δεν μπορέσαμε να τους σταματήσουμε. Σίγουρα, ο επόμενος αγώνας είναι ένας τελικός. Ένας τελικός που θα παίξουμε στην έδρα μας, με διαφορετικές συνθήκες για εμάς, αφού πάντα παίζουμε καλύτερα εκεί. Θέλω να καλέσω τον κόσμο μας, την Δευτέρα το απόγευμα, να έρθει στο γήπεδο να υποστηρίξει την ομάδα μας, με σκοπό να πάρουμε το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος. Ζητούμε συγγνώμη από τους φιλάθλους μας για αυτή την ήττα».

Μίταρ Τζούριτς: «Σίγουρα, μετά από μια τέτοια ήττα, δεν μπορούμε παρά να είμαστε πολύ απογοητευμένοι. Σήμερα, κάναμε μια κακή εμφάνιση, δεν ήταν η μέρα μας, δεν μας “πήγε” τίποτα σωστά. Την Δευτέρα, είναι ένας άλλος αγώνας και χρωστάμε στον εαυτό μας, στην ομάδα και στον κόσμο μας μια εμφάνιση αντάξια της αξίας μας και του ονόματος του Ολυμπιακού, έτσι ώστε να πάρουμε το εισιτήριο για τους τελικούς».