.
.
Ο Θρύλος 41-26 τον Πανελλήνιο!

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Ο Θρύλος επικράτησε εκτός έδρας με 41-26 του Πανελλήνιου, για τη 17η αγωνιστική της Handball Premier, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά τη νίκη (25-18) επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο κλειστό της Ηλιούπολης (16η αγωνιστική), οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με το «διπλό» από την έδρα του Πανελλήνιου, κυριαρχώντας απόλυτα και συνέχισαν αήττητοι -και στην πρώτη θέση- την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα!

Το ματς ήταν πολύ «κλειστό» στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ. Στο 11ο λεπτό, ο Τζηράς έδωσε +2 (6-8) προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος με 3-0 σερί των γηπεδούχων, βρέθηκε πίσω με 9-8. Μετά το 13-12 του Πανελλήνιου, ο Θρύλος πάτησε δυνατά το «γκάζι» και προσπέρασε με 16-13, με γκολ του Κάβτσιτς, στο 23ο λεπτό, με τον Πασσιά να διατηρεί το +3 (14-17), 49 δευτερόλεπτα αργότερα. Με τέρμα του Τζηρά, στο 27:24, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +4 (15-19), ο Δομπρής «έγραψε» το 20-16, στο 28:06, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 21-17 του πρώτου ημιχρόνου, σκοράροντας στο 29:30. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο «στροφές» και με γκολ του Σάββα, στο 37ο λεπτό, ξέφυγε με +8 (19-27). Ο Δομπρής «έγραψε» το +11 (20-31), με τη συμπλήρωση 43 λεπτών στο ματς, με τον Θρύλο να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να φτάνει στο +15 (25-40), με γκολ του Βίντα (56:41). Το τελικό 41-26 διαμόρφωσε ο Καραμπουρνιώτης, στο 58:55.

Πανελλήνιος (Θεόδωρος Γκίνης): Τζανακάκης, Ακαπεντασβίλι 2, Τραϊκόφσκι 1, Δούγιας 1, Αναγνωστόπουλος 7, Βαμβακάρης, Αθανασάκος, Βερτζώνης, Παπαδόπουλος, Μαυρομάτης, Νάκος 6, Ρούσος 4, Σκουρτάι 1, Μπαλάσκας, Αλικάκος 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Βίντα 4, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς, Δομπρής 8, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 7, Κάβτιτς 4, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 5

Διαιτητές: Λεφάκης-Χρόνης, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 0/1-2/2

Νίκος Πασσιάς: «Πήραμε τη νίκη και δουλέψαμε και κάποια πράγματα για τα δύσκολα ματς που έρχονται, σε Ευρώπη και πλέι οφ. Δουλεύουμε πολύ σκληρά. Ήταν εύκολο το απόγευμα για εμάς, θέλουμε να κρατήσουμε αυτή την ένταση που βγάζουμε, να δίνουμε το 100%. Θέλουμε αυτή την ένταση όση περισσότερη ώρα μπορούμε, αυτός είναι ο στόχος που έχουμε».