.
.
Σπουδαία νίκη (26-27) στην Κροατία, προβάδισμα πρόκρισης!

Με γκολ του Σλίσκοβιτς, έξι δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή πανηγύρισε ένα σπουδαίο «διπλό» στην Κροατία, αφού νίκησε με 27-26 την Τρογκίρ, στο πρώτο ματς της φάσης των «32» του EHF European Cup! Αποτέλεσμα, με το οποίο ο Θρύλος πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του θεσμού. Έτσι, το άλλο Σάββατο (2/12, 19:00), οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να υπερασπιστούν αυτό το αποτέλεσμα και να «σφραγίσουν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην έδρα τους, στην Ηλιούπολη. Με τη νίκη αυτή, ο Ολυμπιακός διεύρυνε σε «12 στα 12» το νικηφόρο σερί που «τρέχει» φέτος, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ ο Σλίσκοβιτς, ο οποίος πέρα από το νικητήριο γκολ, σημείωσε εννιά τέρματα (έξι ο Κάβτσιτς).

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς ήταν εξαιρετικό. Και αυτό, διότι στο 7:26, το σκορ ήταν 4-0 υπέρ του Θρύλου, με τέρματα των Βίντα (1:14, 7:26), Σλίσκοβιτς (4:15) και Κάβτσιτς (5:03). Στο 8:45, ο Κάβτσιτς «έγραψε» το 5-1, με τον Τζηρά να διατηρεί το +4 (2-6), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (11:53). Στο 15ο λεπτό, ο Κανδύλας δέχθηκε κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια, η Τρογκίρ μείωσε σε 7-5, 8-6, 9-7 και 10-8, με τον Σλίσκοβιτς, ωστόσο, να κάνει το 14-11, στο 26:26. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 14-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η κροατική ομάδα ισοφάρισε σε 15-15, όμως ο Σλίσκοβιτς έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων (15-17) στους «ερυθρόλευκους», αφού «βρήκε» δίχτυα στο 36:25. Νέο γκολ του Σλίσκοβιτς (38:58) και 18-16 ο Ολυμπιακός, με τους Κροάτες να «τρέχουν» σερί 3-0 και να προσπερνούν (19-18). Ο Τζηράς ισοφάρισε σε 19-19, στο 45ο λεπτό, ο Σάββας «έγραψε» το 20-19, στο 46:14, αλλά η Τρογκίρ πέρασε ξανά μπροστά (21-20, 22-21, 23-22). Ο Σλίσκοβιτς μείωσε σε 25-24, στο 55:43 και ο Θρύλος συνέχισε το σερί του, κάνοντας την ανατροπή (25-26), με γκολ του Κάβτσιτς, στο 58:50! Οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 26-26, 45 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και με γκολ του Σλίσκοβιτς, στο 59:54, πήραν το «διπλό» με 27-26!

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 4-7, 8-10, 10-13, 13-14 (ημχ.) 15-16, 16-18, 19-18, 22-21, 25-23, 26-27

Τρογκίρ (Ιβάν Μλάτσιτς): Τ. Λούτσιν, Πέραν, Λούκετιν 2, Γέλιτς, Τ. Ντρνάσιν, Ράντνιτς 7, Πιτέσα 3, Λ. Ντρνάσιν, Τόκιτς 2, Τ. Λούτσιν ΙΙ, Βούλιτς 3, Βράνιες, Σμόλιο 2, Ιβανίσεβιτς, Μπράνταριτς 7, Μπάκοβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 4, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 2

Διαιτητές: Ριέλο-Πανέτα (Ιταλία), Κόκκινες: Λ. Ντρνάσιν (2η κίτρινη, 55:21)-Κανδύλας (15:06), Δίλεπτα 4/3, Πέναλτι: 2/4-2/2

Νίκος Γραμματικός: «Όπως είπα και στα παιδιά, ήταν ένα μέτριο παιχνίδι αγωνιστικά για εμάς, πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Βέβαια, υπήρχαν ειδικές καταστάσεις από την πλευρά μας, λόγω του χθεσινού ταξιδιού, της κούρασης που είχαμε. Κρατάμε τη νίκη, σημαντικό για τα παιδιά που έδειξαν χαρακτήρα. Τώρα, θα ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι ανάμεσά μας, το άλλο Σάββατο. Τα παιδιά όλα έβγαλαν χαρακτήρα, προσπάθησαν, έδωσαν το μάξιμουμ. Αυτό ζητάω συνέχεια, αυτό είναι το πιο σημαντικό. Παλέψαμε στην άμυνα. Παίξαμε σε ένα γεμάτο γήπεδο, σε μία δύσκολη ατμόσφαιρα. Συνεχίζουμε, το άλλο Σάββατο, θέλουμε να επικρατήσουμε πάλι, όμως με μία καλύτερη εμφάνιση. Κάθε παιχνίδι το κοιτάζουμε ξεχωριστά, είτε είναι στην Ελλάδα, είτε στην Ευρώπη. Και πάλι, πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά».