.
.
Το Super Cup ξανά στον Θρύλο!

Με τον καλύτερο τρόπο «μπήκε» στη σεζόν 2023-24 η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, η οποία κατέκτησε το Super Cup! Στον συγκλονιστικό τελικό του θεσμού, ο Θρύλος, με γκολ του Σάββα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της δεύτερης παράτασης, νίκησε με 26-25 την ΑΕΚ στο αθλητικό κέντρο Δαϊς και σήκωσε τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν, τον όγδοο του τμήματος χάντμπολ και τον 303ο στην ιστορία του συλλόγου, στα ομαδικά αθλήματα! Στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο Δαϊς, ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, ακόμα και με +4 (16-20, 17-21), όμως μετά από ένα «νεκρό» διάστημα στην επίθεση, ισοφαρίστηκαν (22-22) από τους «κιτρινόμαυρους» και οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου δεν «λύγισαν» και με γκολ του MVP Σάββα στην «εκπνοή», κατέκτησαν το Super Cup!

Προβάδισμα +2 (11-13) στο ημίχρονο!

Με τρία διαδοχικά γκολ του Σλίσκοβιτς (1:30, 2:21, 5:23), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, με τον Σάββα να ανεβάζει δύο φορές (7:31, 8:53) τη διαφορά στο +2 (2-4, 3-5). Από το σημείο αυτό, ωστόσο, για 10 λεπτά, ο Θρύλος «κόλλησε» στην επίθεση, δέχθηκε ένα 4-0 σερί από την ΑΕΚ και βρέθηκε πίσω με 7-5 και στη συνέχεια, με 8-6. Ο Σλίσκοβιτς μείωσε στο γκολ (8-7), με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο ματς, όμως οι κιτρινόμαυροι έφτασαν ξανά στο +2 (9-7). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με 4-0 σερί και τέρματα των Τζηρά (22:21), Παπαβασίλη (23:00, 23:20) και Σλίσκοβιτς (25:05), ξέφυγαν με 11-9, με τον Τσιγαρίδα να διατηρεί το +2 (10-12), στο 29:25. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 13-11, αφού ο Σλίσκοβιτς σκόραρε το έκτο προσωπικό του γκολ, σε «νεκρό» χρόνο (29:59).

Από +4 (16-20, 17-21) στην... παράταση!

Δυνατά «μπήκε» ο Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με γκολ του Σλίσκοβιτς (30:46) και του Μοντόρο (33:00), ξέφυγε για πρώτη φορά με +4 (11-15). Η ΑΕΚ μείωσε σε 15-13, όμως με περίτεχνη ενέργεια, ο Σλίσκοβιτς «χτύπησε» ξανά, πετυχαίνοντας το όγδοο προσωπικό του τέρμα, στο 36:54, για το 16-13! Ωραίο γκολ του Σάββα και 18-15 οι «ερυθρόλευκοι», στο 40ο λεπτό, με τον Μιχαηλίδη να σκοράρει, για το 19-16, στο 43:15. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο +4 (16-20), αφού ο τερματοφύλακας Παπαντωνόπουλος σκόραρε από τέρμα σε τέρμα, στο 43:50, με τον Πασσιά να «γράφει» το 21-17 (44:50). Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 21-19, όμως ο φοβερός και τρομερός Σλίσκοβιτς δήλωσε και πάλι «παρών», για το 22-19, στο 48ο λεπτό, φτάνοντας τα εννιά τέρματα! Στο 25ο λεπτό, ο Καραμπουρνιώτης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ενώ στο 56:30, η AEK ισοφάρισε σε 22-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του τελικού του Super Cup. Ο Θρύλος έμεινε 12 λεπτά χωρίς γκολ...

Σάββας και... η κούπα ξανά στον Πειραιά!

Στο ξεκίνημα της παράτασης, οι «κιτρινόμαυροι» προσπέρασαν (23-22) για πρώτη φορά μετά το 9-8, με τον Τζηρά να ισοφαρίζει σε 23-23, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 3ο λεπτό. Το πρώτο μέρος της παράτασης ολοκληρώθηκε ισόπαλο 23-23. Στο 0:40 της δεύτερης παράτασης, ο Πασσιάς έβαλε ξανά μπροστά (23-24) τους «ερυθρόλευκους», με τον Σάββα να κάνει το 25-24, στο 2:42. Η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά (25-25), όμως ο Σάββας, με απίστευτο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έκανε το 26-25 και χάρισε το Super Cup στον Ολυμπιακό!

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-11, 11-13 (ημχ.), 12-15, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22, 23-23, 25-26

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μάνταλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4