.
.
Τρίποντο στη Σύρο!

Νικηφόρα επέστρεψε στη «μάχη» του πρωταθλήματος, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-1 σετ (15-25, 25-19, 16-25, 20-25) του Φοίνικα Σύρου στην Ερμούπολη, για την 6η αγωνιστική της Volley League. Μετά το δύσκολο ματς με την ισχυρή Ροζελάρε στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του Φοίνικα, σε ένα ματς που κυριάρχησαν απόλυτα, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, κάνοντας το «έξι στα έξι» στο πρωτάθλημα, με πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 21 πόντους (14 ο Τζούριτς, 14 ο Ιντάλγκο). Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στο νοκ άουτ προημιτελικό του League Cup, αφού την Πέμπτη (7/12, 21:00), θα υποδεχθούν τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη.

Με άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +4 (5-9) στο πρώτο σετ, με τον Στερν να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (6-11). Πλασέ του Ιντάλγκο και 12-7 οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, οι οποίοι έφτασαν στο +6 (7-13), με άσσο του Κουβανού ακραίου! Ο Κουμεντάκης έκανε το 15-8, ο Στερν το 18-10 και ο Ιντάλγκο το 21-13, με τον Θρύλο να κυριαρχεί απόλυτα και να φτάνει στο +10 (13-23), μετά από υπέρβαση των γηπεδούχων. Πλασέ του Ιντάλγκο και 24-14 οι «ερυθρόλευκοι», που με επίθεση του Στερν, κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1), με διαφορά 10 πόντων (15-25).

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας Σύρου έβγαλε αντίδραση και προηγήθηκε με 17-11 και 18-12. Ο Τζούριτς μείωσε σε 18-14, με μπλοκ, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, επαναφέροντας τη διαφορά στο +7 (22-15). Ο Τζούριτς μείωσε σε 22-17, με άσσο, ο Χανδρινός σε 24-19, με πάιπ, αλλά η ομάδα της Ερμούπολης Σύρου ισοφάρισε σε 1-1 σετ, με 25-19.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού, μετά την ισοφάριση (1-1), ήταν αναμενόμενη. Με μπλοκ του Στερν, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης προηγήθηκαν με 8-3, ενώ μετά από επίθεση του Φοίνικα στην αντένα, έφτασαν στο +7 (10-3). Με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν (μπλοκ άουτ, μπλοκ), η διαφορά ανέβηκε στο +9 (4-13), την οποία κράτησε (6-15) ο Τζούριτς, με ωραίο καρφί. Μετά από σερβίς των γηπεδούχων στο φιλέ, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα 10 πόντων (9-19) και συνέχισε στο ίδιο τέμπο, κατακτώντας το σετ (1-2), με 25-16, μετά από πλασέ του Ιντάλγκο.

Στο τέταρτο σετ, ο Φοίνικας είχε το προβάδισμα ως το 9-8, όμως ο Στερν ισοφάρισε σε 9-9, με μπλοκ άουτ και ο Ιντάλγκο έκανε το 10-9, με ωραίο άσσο. Επίθεση του Στερν και 11-10 οι «ερυθρόλευκοι», αλλά ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε με +2 (15-13). Ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και αντέδρασε εντυπωσιακά, ξεφεύγοντας με +3 (15-18), με νέα επίθεση του Στερν, ενώ ο Ιντάλγκο έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (16-20), με μπλοκ άουτ. Άσσος του Τζούριτς και 23-18 ο Θρύλος, με τον Στερν να «καθαρίζει» το ματς, κάνοντας με πλασέ, το 25-20 και διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στη Σύρο!

Τα σετ (1-3 σε 1.43): 15-25, 25-19, 16-25, 20-25

1ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 15-25

2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-15, 25-19

3ο σετ: 3-8, 7-16, 12-21, 16-25

4ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάτσα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Μπράιαν 8 (5/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ασπιώτης 15 (13/37 επ., 2 άσσοι), Γκόμες 10 (10/22 επ., 22% υπ. - 13% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 7 (5/14 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 28% άριστες) / Καρασαββίδης (λ., 62% υπ. - 58% άριστες, Κουτσομύτης, Τσαρκατόγλου, Πετσιάς, Σονάκης, Μανωλάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (5/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 21 (18/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/17 επ., 58% υπ. - 50% άριστες ), Τράβιτσα, Τζούριτς 14 (9/12 επ.. 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (11/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 85% υπ. - 75% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 70% υπ. - 70% άριστες), Χανδρινός 2 (2/2 επ.), Βαϊόπουλος

Ντανιέλ Καστελάνι: «Παίξαμε καλά, ήταν ένα σκληρό ματς. Είχαμε καλές στιγμές, είχαμε κάποιες στιγμές που δεν παίξαμε καλά, όμως είναι φυσιολογικό. Το σημαντικό είναι, ότι επικρατήσαμε ξανά, πήραμε άλλη μία νίκη. Μια δυνατή βδομάδα για μας, αλλά κάναμε καλή δουλειά στη Σύρο και τώρα, έχουμε μπροστά μας το League Cup με τον Παναθηναϊκό».

Άλεν Παγένκ: «Είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε τρεις σημαντικούς βαθμούς στο πρωτάθλημα, αλλά πρέπει να διορθώσουμε το συντομότερο δυνατό τις κακές μας στιγμές στο παιχνίδι, κάτι που συμβαίνει σε κάθε ματς μέχρι τώρα. Τώρα, έχουμε μία μέρα ρεπό και μετά πίσω στο γυμναστήριο, για να προετοιμαστούμε για τον Παναθηναϊκό, την Πέμπτη. Με αυτή την ευκαιρία, καλώ τους φιλάθλους μας να έρθουν στο ματς και να μας βοηθήσουν να κερδίσουμε».