.
.
Mε το αριστερό στους ημιτελικούς

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (25-19, 20-25, 26-24, 25-20)  από τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη, σκορ που θα μπορούσε να ήταν τελείως διαφορετικό αν είχε επικρατήσει στο 3ο σετ στο οποίο βρέθηκε μπροστά μετά από ανατροπή (19-21) και προηγήθηκε 24-23 για να το χάσει τελικά με 24-26 και να αποκτήσουν προβάδισμα 1-2 στα σετ οι Θεσσαλονικείς.  Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» αφήνουν πίσω τους αυτή την ήττα αφού η σειρά των ημιτελικών μόλις ξεκίνησε και είναι στο χέρι τους και στις δυνατότητές τους, όπως έχουν αποδείξει με τις προηγούμενες 4 φετινές νίκες σε βάρος του ΠΑΟΚ, να ανατρέψουν αυτή την κατάσταση που διαμορφώθηκε. Η σειρά των ημιτελικών συνεχίζεται με τον αγώνα της Παρασκευής (18:00) και πάλι στο Ρέντη και στη συνέχεια μεταφέρεται στην Πυλαία (Δευτέρα και Τετάρτη) ενώ αν χρειασθεί πέμπτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του Ολυμπιακού.

Προκλητικός ξανά ο Χιμένεθ!

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την απαράδεκτη και προκλητική συμπεριφορά του Χιμένεθ ο οποίος πανηγύρισε με τρόπο που ξεπερνά τα επιτρεπτά όρια, αφού στον τελευταίο πόντο πέρασε στο τερέν του Ολυμπιακού και επέδειξε απρεπή συμπεριφορά προς τους αθλητές της ομάδας μας. Δυστυχώς δεν ήταν η πρώτη φορά που ο συγκεκριμένος αθλητής ξεφεύγει με τον τρόπο που συμπεριφέρεται στον αγωνιστικό χώρο αφού και την περσινή σεζόν στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος στο Ρέντη, είχε προκαλέσει και πάλι τους αθλητές και τους φιλάθλους της ομάδας μας.

Τα σετ: 1-3, 19-25, 25-20, 24-26, 20-25

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20

3ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 24-26

4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρομπέρτα Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ - 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ - 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.

Πιάτσα: «Να παίξουμε καλύτερα την Παρασκευή»

Ο Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Τώρα ξεκίνησαν τα πλέι οφ και πρέπει να καταλάβουμε ότι τα πλέι οφ είναι ένα άλλο πρωτάθλημα, μέσα στο πρωτάθλημα. Αυτό είναι το πρώτο πράγμα. Το δεύτερο είναι ότι χάσαμε σήμερα από χαζά λάθη στο 3ο σετ. Αν θέλεις να δώσεις ένα δώρο σε μια ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ τότε κάνεις λάθος. Το 3ο πράγμα είναι οτι ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά και εξαρτάται από εμάς αν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημα. Οφείλουμε να παίξουμε καλύτερα την Παρασκευή»

Κοκκινάκης: «Δεν απογοητευόμαστε!»

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Είχαμε κάνει τέσσερις συνεχόμενες νίκες κόντρα στον ΠΑΟΚ, αυτό όμως δεν έχει να λέει κάτι το ξέραμε και εμείς οι ίδιοι. Άλλοι αγώνες ξεκίνησαν τώρα, η σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός σήμερα, όπως και στα προηγούμενα ματς. Εμείς κάναμε κάποια λάθη, θεωρώ που δεν κάνουμε άλλες φορές. Ήταν στην...κόψη του ξυραφιού το παιχνίδι, όπως για παράδειγμα στο 3ο σετ. Δεν απογοητευόμαστε. Η σειρά τελειώνει στις 3 νίκες, θα κάνουμε την προπόνηση μας για να πάμε την Παρασκευή να πάρουμε τη νίκη. Κάθε μέρα που έχει αγώνα ο Ολυμπιακός κοιτάει να κερδίζει. Σήμερα δεν τα καταφέραμε, αλλά θέλουμε να φέρουμε τη σειρά στο 1-1 και έχει μέλλον η σειρά και στη Θεσσαλονίκη».