.
.
Απόλυτος ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την 19η νίκη του στην Volley League 2016-17, διατηρώντας έτσι το αήττητο σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και κλειδώνοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Volleyleague. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-0 σετ της Κηφισιάς με τον προπονητή Σλόμποταν Μπόσκαν να έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε πολλούς αθλητές τους, και ειδικότερα σε ορισμένους οι οποίοι δεν είχα αρκετό έως σήμερα.
Στο πρώτο σετ η Κηφισιά φάνηκε ανταγωνιστική απέναντι στους ερυθρόλευκους , τους πίεσε αλλά τελικά ο ολυμπιακός ήταν αυτός που κέρδισε το σετ με 25-23. Το δεύτερο σετ αποτέλεσε έναν μονόλογο τον Πειραιωτών, οι οποίοι σε 20 μόλις λεπτά κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-12, ο προπονητής του Ολυμπιακού κ. Μπόσκαν, συνέχισε να κάνει αλλαγές και να δοκιμάζει σχήματα. Στο τρίτο σετ η Κηφισιά  φάνηκε σαφώς πιο ανταγωνιστική απ’ ότι στο δεύτερο χωρίς όμως να μπορέσει να κερδίσει κάτι παραπάνω από 22 πόντους.
Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Ανδρέας Φράγκος με 16 πόντους , 2 άσσους 68% υποδοχή , με τον Σουλτανόπουλο να ακολουθεί με 8 πόντους (4/7 ε., 1 άσσος, 3 μπλοκ). Ο Τσούπκοβιτς πέρασε στο αγωνιστικό χώρο στο τέλος του δεύτερου σετ , αγωνίστηκε ως διαγώνιος και κατάφερε να κερδίσει 9 πόντους (7/11 ε., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

Τα σετ: 3-0 σε 1:12’ 25-23 (27’), 25-12 (20’), 25-22 (25’)

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-0, 16-4, 21-10, 25-12
3ο σετ: 7-8, 19-16, 21-16, 25-22

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Σλόμπονταν Μπόσκαν) : Σουλτανόπουλος 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/2 επ.), Κοκκινάκης 3 (3/8 επ., 40%υπ.-40%αρ.), Φράγκος 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 68%υπ.-64%αρ.), Κόστα 3 (3/4 επ.), Αγκάμεζ 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (43%υπ.-36%αρ.), Νταφ 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουζντα -λ, Ρουμελιωτάκης 5 (4/8 επ., 1 άσσος, 50%υπ.-50%αρ.), Τσούπκοβιτς 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ)

Κηφισιά (Κώστας Αρσενιάδης) : Νικολάκης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Καραντζάς 6 (6/11 επ.), Μουρούτης 2 (2 μπλοκ), Πούλκο 22 (21/34 επ., 1 άσσος), Λάππας 6 (6/14 επ., 45%υπ.-24%αρ.), Εφραιμίδης 8 (7/19 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-53%αρ.), Ταμπουρατζής -λ (60%υπ.-53%αρ.), Κάπελλας -λ (55%υπ.-36%αρ.), Παπαδόπουλος, Γαβριήλ, Βελούδης, Γιωτάκης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ανδρέας Φράγκος : "Αυτό ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να δώσουμε τον δικό μας ρυθμό, είναι κάποια παιχνίδια που πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι από την αρχή, δυστυχώς δεν το κάναμε στο πρώτο σετ.Στα υπόλοιπα δύο θέσαμε τον δικό μας ρυθμό και καταφέραμε να πάρουμε την νίκη.Στόχος μας είναι το κύπελλο και έχουμε μπροστά μας άλλους δύο αγώνες για να προετοιμαστούμε όσο δυνατόν καλύτερα για το κύπελλο."

Σλόμπονταν Μπόσκαν : "Σήμερα στον αγώνα εναντίον της Κηφισιάς κερδίσαμε με 3-0 και είχα την ευκαιρία να δώσω χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αρκετό ως τώρα στο πρωτάθλημα.Έμεινα ευχαριστημένος από την απόδοση τους, νικήσαμε 3-0 και τώρα σκεφτόμαστε τον επόμενο αντίπαλο μας. Όσο αναφορά το κύπελλο Πριν τον αγώνα κυπέλλου έχουμε άλλους δύο, απέναντι στον Ηρακλή και τον Φοίνικα Σύρου τα οποία είναι πολύ σημαντικά ματς, όπως φυσικά και ο ημιτελικός του Κυπέλλου απέναντι στον ΠΑΟΚ!"