ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2024-2025: 28455
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2024-2025: 38056

07 December 2023

«Καθαρή» νίκη (3-0) επί του ΖΑΟΝ στο Ρέντη!

Στα νικηφόρα αποτελέσματα, στο πρωτάθλημα, επέστρεψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος, με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του, επικράτησε με 3-0 σετ (25-10, 25-22, 25-22) του ΖΑΟΝ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 9η αγωνιστική της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και «καθάρισαν» άνετα το πρώτο σετ, με 25-10, ήταν ανώτερες από τον ΖΑΟΝ και στα δύο επόμενα και με πρώτη σκόρερ την Τσιτσιγιάννη, με 19 πόντους, πανηγύρισαν μία ακόμη «καθαρή» εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Πλέον, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι στρέφει την προσοχή της στην Ευρώπη, αφού την Τρίτη (13/12) αντιμετωπίζει την Καλτσίτ Καμνίκ στη Σλοβενία, για το CEV Cup.

Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1, με την Σάλας να «γράφει» το 8-4. Με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 (9-4), ενώ η Γενιτσαρίδη κάρφωσε, για το 11-6. Με δύο διαδοχικούς άσσους της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 14-5, ενώ με νέο εξαιρετικός σερβίς της Χριστοδούλου, η διαφορά ανέβηκε στο +10 (16-6). Τότε, ανέλαβε… δράση η Τσιτσιγιάννη, η οποία «τελείωσε» το σετ, κάνοντας το 19-6, το 21-8, το 24-10 και το 25-10!

Με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +3 (10-7) στα μέσα του δεύτερου σετ, με τον ΖΑΟΝ να ισοφαρίζει (10-10). Η Τσιτσιγιάννη έβαλε τον Θρύλο ξανά μπροστά (11-10), ενώ η Εμμανουηλίδου έκανε το 13-12. Η Τσιτσιγιάννη κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 16-15, η Γιώτα, με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 19-17, ενώ με μπλοκ, οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-21). Έτσι, με επίθεση της Σάλας, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το σετ, με 25-22, για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η Γιώτα έκανε το 1-0 για τον Θρύλο, με την Εμμανουηλίδου να καρφώνει, για το 7-3. Η Τσιτσιγιάννη, με νέα εξαιρετική επίθεση, κράτησε το +4 (12-8), με την Γιώτα να κάνει το 18-13, με πλασέ. Με ένα ακόμα δυνατό καρφί, η Τσιτσιγιάννη έκανε το 20-16, ενώ από επίθεση της ήρθαν και το 21-19, αλλά και το 22-21 των «ερυθρόλευκων». Με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-21, ενώ από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το 25-22 και το τελικό 3-0.

Τα σετ 3-0: 25-10, 25-22, 25-22

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-8, 25-10

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-19, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (7/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.-20%αρ.), Τσιτσιγιάννη 19 (17/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 62%υπ.-12%αρ.), Αντωνακάκη -λ (68%υπ.-26αρ.), Γουίντερς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Συριστατίδη

ΖΑΟΝ (Λιόσης): Μικρουδάκη 9 (9/23 επ., 41%υπ.-23%αρ.), Γιώτα 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιοβάνη 11 (11/45επ., 19%υπ.-10%αρ.), Αρβανιτοπούλου 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Πατέλη 2 (2/3 επ.), Ρεντούμη 1 (1/6 επ.), Τσιάκου 2 (2 άσσοι), Κακουράτου -λ (78%υπ.-44%αρ.), Μερακλή

Δηλώσεις:

Λορέντζο Μιτσέλι: «Μετά το πρώτο σετ, δεν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι. Πρέπει να συγκεντρωθούμε τώρα στο επόμενο ματς, να ξεχάσουμε τη σημερινή εμφάνιση, έχουμε λίγες ημέρες να προετοιμαστούμε».

Μαρία Τσιτσιγιάννη: «Σήμερα, το παιχνίδι επέτρεψε στον κόουτς να κάνει ροτέισον και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες του ρόστερ. Ήταν μία εύκολη νίκη γενικά, με την οποία πήραμε το καθαρό τρίποντο. Στο πρώτο σετ, είχε πολύ καλό πρόσωπο. Τώρα, το βλέμμα μας στρέφεται στο ευρωπαϊκό παιχνίδι, θα ταξιδέψουμε στην Σλοβενία για το καλύτερο αποτέλεσμα».